Zauważyłeś, że Twoje dziecko się garbi? Jego barki są wysunięte do przodu? Niepokoi Cię zapadnięta klatka piersiowa u dziecka albo wypięty brzuch? Przyczyną tego typu objawów mogą być wady postawy. Przeczytaj, do jakiego specjalisty warto zabrać dziecko, żeby to sprawdzić i wyleczyć.
Wady postawy u dziecka – co to takiego?
Wady postawy to wszelkiego rodzaju odstępstwa od prawidłowej postawy. Powstają one na różnych etapach naszego życia. I – co gorsza – mogą prowadzić do swego rodzaju zaburzeń, m.in. utrudniając pracę niektórych narządów wewnętrznych.
Za przyczynę wad postawy u dzieci specjaliści uważają m.in. przejście w bardziej siedzący tryb życia (np. rozpoczęcie nauki w szkole i wiele godzin spędzanych w ławce), noszenie ciężkiego plecaka lub skok wzrostowy. Do tego dochodzi jeszcze:
- zbyt mało ruchu;
- przyjmowanie nieprawidłowych pozycji w trakcie siedzenia lub podczas codziennych czynności;
- wrodzone wady układu kostno-mięśniowego;
- nadmierna masa ciała;
- przewlekłe infekcje dróg oddechowych;
- schorzenia aparatu ruchu.
Wskazania do wizyty w poradni wad postawy u dzieci
Za najczęściej występujące wskazania do wizyty w poradni wad postawy u dzieci uważa się:
- garbienie się;
- barki wysunięte do przodu;
- zapadniętą klatkę piersiową;
- wystający lub wypięty brzuch;
- nierówne lub odstające łopatki;
- koślawe kolana lub częste potykanie się;
- wady stóp, np. płaskostopie.
Każdy z wyżej wymienionych objawów warto skonsultować ze specjalistą.
Poradnia wad postawy u dzieci – przebieg konsultacji
Tak różne, jak bywają same wady postawy u dzieci i ich przyczyny, są też metody ich leczenia. Jedno jest pewne – powinno się to odbywać pod nadzorem specjalisty z zakresu ortopedii oraz fizjoterapii.
Warto pamiętać, że leczenie wad postawy u dzieci opiera się w dużej mierze na indywidualnym planie postępowania, czyli rehabilitacji. Wyróżnia się kilka sposobów leczenia wad postawy u dzieci:
- terapia manualna – terapeuta m.in. i uciska, masuje poszczególne mięśnie Pacjenta, mobilizuje stawy;
- ćwiczenia korekcyjne – mowa o ćwiczeniach zarówno biernych, jak i czynnych, nastawionych na zapobieganiu pogłębianiu wad postawy u pacjenta, wypracowanie prawidłowego wzorca ruchowego;
- zabiegi z zakresu fizykoterapii, np. jonoforeza, elektrostymulacja, sollux.
Przykładowo, terapia skoliozy będzie polegała na ćwiczeniach korekcyjnych symetrycznych i asymetrycznych. Specjaliści zwracają uwagę na to, że im szybciej leczenie oraz rehabilitacja zostaną podjęte, tym większe szanse na sukces, czyli skorygowanie wad postawy u dziecka lub zapobieganie ich dalszemu postępowi.
Przy podjęciu leczenia wad postawy u dziecka za najważniejsze uważa się:
- wczesną i prawidłową diagnozę;
- ocenę statyki i dynamiki ciała dziecka;
- ocenę stereotypu chodu;
- ocenę przykurczy mięśniowych i ruchomości stawów.
Wady postawy u dziecka – jakie można zdiagnozować?
O wadach postawy mówi się, że to szeroka grupa chorób. Mogą one dotknąć całego ciała. Za te najczęściej występujące uważa się:
- kolana koślawe;
- kolana szpotawe;
- skoliozę;
- lordozę;
- kifozę;
- wady klatki piersiowej;
- płaskostopie;
- boczne skrzywienie kręgosłupa;
- plecy okrągłe;
- plecy wklęsłe;
- plecy płaskie;
- plecy okrągło-wklęsłe.
Wady postawy – profilaktyka
„Czy wadom postawy można zapobiec?” – takie pytanie zapewne zadaje sobie niejeden rodzic. Jak się okazuje – owszem, niektórym jej odmianom da się zapobiec poprzez profilaktykę. Tym bardziej że część wad postawy jest następstwem przede wszystkim nieprawidłowych pozycji przyjmowanych przez dziecko, np. podczas siedzenia lub chodzenia.
Przyczyną może być również zbyt mała aktywność fizyczna. Warto zatem kształtować prawidłowe nawyki ruchu u swoich pociech już od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest zatem pilnowanie, czy maluch w sposób właściwy chodzi i siedzi, czy jego aktywność fizyczna jest na odpowiednim poziomie, a także czy nie przeciąża się tornistrem.
Specjaliści zalecają też prawidłową dietę. Zapobiegawczo można wykonywać również specjalne ćwiczenia, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą lub ortopedą. Część z nich jest tak prosta, że dziecko może je w sposób łatwy i przyjemny wykonać także samodzielnie w domu.