Androlog to specjalista w zakresie zaburzeń męskiego układu płciowego. W praktyce oznacza to, że zajmuje się diagnostyką i terapią takich problemów, jak: wszelkie zmiany w obrębie penisa, jąder i moszny, andropauza czy problemy z płodnością. Zleca badania hormonalne, a także kieruje do innych specjalistów, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie można postawić znaku równości między „lekarzem od męskich spraw” i urologiem, choć zdarzają się oczywiście osoby posiadające podwójną specjalizację. Androlog to odpowiednik ginekologa.
Czym zajmuje się lekarz androlog?
Androlog (gr. andros – mężczyzna) to lekarz, który specjalizuje się w fizjologii oraz w zaburzeniach męskiego układu płciowego i w ich diagnozowaniu. Jest to więc specjalista wyłącznie dla mężczyzn, ale kobiety mogą go odwiedzić wraz ze swoimi partnerami, jeśli para rozpoczyna diagnostykę i leczenie niepłodności.
Wiele osób stawia znak równości między urologiem a andrologiem. Nie są to jednak te same specjalizacje. Czym różni się androlog od urologa? Andrologia zajmuje się wyłącznie problemami natury płciowej u mężczyzn, natomiast w obszarze zainteresowań urologa znajduje się zarówno męski, jak i żeński układ moczowy.
Kiedy udać się do androloga?
Na konsultację z „lekarzem od męskich spraw” powinni zgłosić się mężczyźni, którzy obserwują u siebie następujące objawy:
- ból w okolicach narządów płciowych;
- zmiany (guzki, zgrubienia, obrzęki) w okolicy jąder i penisa;
- zaburzenia erekcji – zarówno w jej osiągnięciu, jak i w utrzymaniu;
- przedwczesny lub suchy wytrysk;
- spadek libido;
- trudności w poczęciu dziecka;
- nieprawidłowości w budowie któregokolwiek elementu układu płciowego.
Z porad androloga mogą korzystać zarówno panowie po 50. roku życia, którzy przechodzą andropauzę (odpowiednik menopauzy u kobiet), jak i mali chłopcy, u których pediatra zauważył nieprawidłowości w budowie układu płciowego.
Zakres porad andrologicznych
Androlog to specjalista, który kompleksowo zajmuje się fizjologią oraz wszelkimi schorzeniami układu rozrodczego u mężczyzn. Konsultacja dotyczy więc „męskich chorób” – problemów hormonalnych czy dysfunkcji w sferze seksualnej, które mogą być spowodowane przez nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Aby rozpocząć diagnostykę, lekarz zleca szereg badań: badanie moczu, morfologię krwi z uwzględnieniem poziomu cholesterolu i glukozy we krwi (ich stężenie ma istotny wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego) oraz badania hormonalne ze szczególnym uwzględnieniem poziomu testosteronu i innych androgenów (męskich hormonów płciowych). Jeśli chcesz rozszerzyć zakres porady andrologicznej, wybierz konsultację połączoną z USG jąder i prącia. Badanie ultrasonograficzne pozwala na szybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
Jeżeli pojawiają się problemy w życiu seksualnym, pary kierują się w pierwszej kolejności do seksuologa. Jest to oczywiście prawidłowy adres, jednak podstawą do pracy z tym specjalistą będzie konsultacja z andrologiem, który może potwierdzić lub wykluczyć fizjologiczne przyczyny nieudanego życia seksualnego.
Panowie w średnim wieku mogą liczyć na pomoc w zmniejszeniu dolegliwości związanych z andropauzą. W męskim odpowiedniku menopauzy również pojawiają się rozmaite dolegliwości, np.: obniżenie samooceny, problemy z pamięcią i koncentracją, permanentne rozdrażnienie czy osłabienie.
Zakres porad andrologicznych obejmuje diagnostykę i leczenie męskiej niepłodności – lekarz zleca badania hormonalne i ocenia jakość nasienia (zawartość i ruchomość plemników w próbce spermy). W tym przypadku na konsultację pacjent może zgłosić się razem z partnerką.
Jak przebiega porada andrologiczna?
Przygotowanie do wizyty u androloga obejmuje:
- zadbanie o higienę osobistą przed wizytą;
- wykonanie badania nasienia i zabranie wyników na wizytę (jeśli powodem zgłoszenia się na konsultację są problemy z płodnością);
- sporządzenie szczegółowej listy objawów, które mogą być istotne dla diagnostyki.
Konsultacja u androloga rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, w którym zazwyczaj padają pytania o dolegliwości, tryb życia, przebyte choroby (szczególnie te dotyczące układu moczowo-płciowego), przebieg okresu dojrzewania, a w końcu także o jakość współżycia seksualnego. Informacje te są podstawą do postawienia właściwej diagnozy. Następnie androlog bada jamę brzuszną, prącie, najądrza oraz jądra – ich ruchomość oraz tkliwość. W trakcie konsultacji można od razu wykonać badania USG jąder i prącia. W niektórych przypadkach wskazane będzie badanie gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt). Jeśli przeprowadzony wywiad i badania okażą się wystarczające, lekarz stawia diagnozę. W razie potrzeby kieruje na badania i dodatkowe konsultacje u innych specjalistów, np. do urologa lub endokrynologa.
Sprawdź także: Nowoczesna diagnostyka raka prostaty – rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K.
Jakie choroby leczy androlog?
Androlog zajmuje się leczeniem zaburzeń układu rozrodczego i problemów w życiu intymnym, jeśli mają one podłoże fizjologiczne. Konsultacje andrologiczne będą więc pomocne w diagnostyce i leczeniu:
- niepłodności – problemy z poczęciem dziecka nie zawsze mają charakter trwały, a na niepłodność często wpływają czynniki hormonalne, które można uregulować, stosując odpowiednie leczenie;
- poważnych schorzeń, takich jak rak jądra;
- problemów z potencją – przed sięgnięciem po tabletki na potencję skorzystaj z porady specjalisty, aby dotrzeć do prawdziwej przyczyny problemu;
- wad rozwojowych układu płciowego;
- zaburzeń dojrzewania;
- niedoboru hormonów płciowych (tzw. hipogonadyzmu).