W placówce
Konsultacja telefoniczna
null

Androlog to specjalista w zakresie zaburzeń męskiego układu płciowego. W praktyce oznacza to, że zajmuje się diagnostyką i terapią takich problemów, jak: wszelkie zmiany w obrębie penisa, jąder i moszny, andropauza czy problemy z płodnością. Zleca badania hormonalne, a także kieruje do innych specjalistów, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie można postawić znaku równości między „lekarzem od męskich spraw” i urologiem, choć zdarzają się oczywiście osoby posiadające podwójną specjalizację. Androlog to odpowiednik ginekologa.

Szczegóły

Czym zajmuje się lekarz androlog?

Androlog (gr. andros – mężczyzna) to lekarz, który specjalizuje się w fizjologii oraz w zaburzeniach męskiego układu płciowego i w ich diagnozowaniu. Jest to więc specjalista wyłącznie dla mężczyzn, ale kobiety mogą go odwiedzić wraz ze swoimi partnerami, jeśli para rozpoczyna diagnostykę i leczenie niepłodności.

Wiele osób stawia znak równości między urologiem a andrologiem. Nie są to jednak te same specjalizacje. Czym różni się androlog od urologa? Andrologia zajmuje się wyłącznie problemami natury płciowej u mężczyzn, natomiast w obszarze zainteresowań urologa znajduje się zarówno męski, jak i żeński układ moczowy.

Kiedy udać się do androloga?

Na konsultację z „lekarzem od męskich spraw” powinni zgłosić się mężczyźni, którzy obserwują u siebie następujące objawy:

  • ból w okolicach narządów płciowych;
  • zmiany (guzki, zgrubienia, obrzęki) w okolicy jąder i penisa;
  • zaburzenia erekcji – zarówno w jej osiągnięciu, jak i w utrzymaniu;
  • przedwczesny lub suchy wytrysk;
  • spadek libido;
  • trudności w poczęciu dziecka;
  • nieprawidłowości w budowie któregokolwiek elementu układu płciowego.

Z porad androloga mogą korzystać zarówno panowie po 50. roku życia, którzy przechodzą andropauzę (odpowiednik menopauzy u kobiet), jak i mali chłopcy, u których pediatra zauważył nieprawidłowości w budowie układu płciowego.

Zakres porad andrologicznych

Androlog to specjalista, który kompleksowo zajmuje się fizjologią oraz wszelkimi schorzeniami układu rozrodczego u mężczyzn. Konsultacja dotyczy więc „męskich chorób” – problemów hormonalnych czy dysfunkcji w sferze seksualnej, które mogą być spowodowane przez nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Aby rozpocząć diagnostykę, lekarz zleca szereg badań: badanie moczu, morfologię krwi z uwzględnieniem poziomu cholesterolu i glukozy we krwi (ich stężenie ma istotny wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego) oraz badania hormonalne ze szczególnym uwzględnieniem poziomu testosteronu i innych androgenów (męskich hormonów płciowych). Jeśli chcesz rozszerzyć zakres porady andrologicznej, wybierz konsultację połączoną z USG jąder i prącia. Badanie ultrasonograficzne pozwala na szybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Jeżeli pojawiają się problemy w życiu seksualnym, pary kierują się w pierwszej kolejności do seksuologa. Jest to oczywiście prawidłowy adres, jednak podstawą do pracy z tym specjalistą będzie konsultacja z andrologiem, który może potwierdzić lub wykluczyć fizjologiczne przyczyny nieudanego życia seksualnego.

Panowie w średnim wieku mogą liczyć na pomoc w zmniejszeniu dolegliwości związanych z andropauzą. W męskim odpowiedniku menopauzy również pojawiają się rozmaite dolegliwości, np.: obniżenie samooceny, problemy z pamięcią i koncentracją, permanentne rozdrażnienie czy osłabienie.

Zakres porad andrologicznych obejmuje diagnostykę i leczenie męskiej niepłodności – lekarz zleca badania hormonalne i ocenia jakość nasienia (zawartość i ruchomość plemników w próbce spermy). W tym przypadku na konsultację pacjent może zgłosić się razem z partnerką.

Jak przebiega porada andrologiczna?

Przygotowanie do wizyty u androloga obejmuje:

  • zadbanie o higienę osobistą przed wizytą;
  • wykonanie badania nasienia i zabranie wyników na wizytę (jeśli powodem zgłoszenia się na konsultację są problemy z płodnością);
  • sporządzenie szczegółowej listy objawów, które mogą być istotne dla diagnostyki.

Konsultacja u androloga rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, w którym zazwyczaj padają pytania o dolegliwości, tryb życia, przebyte choroby (szczególnie te dotyczące układu moczowo-płciowego), przebieg okresu dojrzewania, a w końcu także o jakość współżycia seksualnego. Informacje te są podstawą do postawienia właściwej diagnozy. Następnie androlog bada jamę brzuszną, prącie, najądrza oraz jądra – ich ruchomość oraz tkliwość. W trakcie konsultacji można od razu wykonać badania USG jąder i prącia. W niektórych przypadkach wskazane będzie badanie gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt). Jeśli przeprowadzony wywiad i badania okażą się wystarczające, lekarz stawia diagnozę. W razie potrzeby kieruje na badania i dodatkowe konsultacje u innych specjalistów, np. do urologa lub endokrynologa.

Sprawdź także: Nowoczesna diagnostyka raka prostaty – rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K.

Jakie choroby leczy androlog?

Androlog zajmuje się leczeniem zaburzeń układu rozrodczego i problemów w życiu intymnym, jeśli mają one podłoże fizjologiczne. Konsultacje andrologiczne będą więc pomocne w diagnostyce i leczeniu:

  • niepłodności – problemy z poczęciem dziecka nie zawsze mają charakter trwały, a na niepłodność często wpływają czynniki hormonalne, które można uregulować, stosując odpowiednie leczenie;
  • poważnych schorzeń, takich jak rak jądra;
  • problemów z potencją – przed sięgnięciem po tabletki na potencję skorzystaj z porady specjalisty, aby dotrzeć do prawdziwej przyczyny problemu;
  • wad rozwojowych układu płciowego;
  • zaburzeń dojrzewania;
  • niedoboru hormonów płciowych (tzw. hipogonadyzmu).
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Wkladka-domaciczna.png
Wkładka domaciczna

od 117 zł

Chirurgia urologiczna
Chirurgia urologiczna

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!