W placówce
null

Masz problemy ze skupieniem uwagi w pracy, a czekanie w kolejce do lekarza wyprowadza Cię z równowagi? Nie lekceważ tych objawów, ponieważ może to być ADHD. Jak się okazuje, zespół nadpobudliwości psychoruchowej dotyczy ok. 5% populacji osób dorosłych, ale dane te są niekompletne, ponieważ wiele osób wierzy, że to zaburzenie dotyczy wyłącznie wieku dziecięcego. Nie ulegaj błędnemu przekonaniu, rozpocznij proces diagnostyczny z wywiadem DIVA-5!

Przejdź do:

Jakie są wskazania do wykonania diagnozy w kierunku ADHD - DIVA-5?
Jakie są wskazania do wykonania wywiadu DIVA-5?
Na czym polega wywiad DIVA-5?
Jak przygotować się do wywiadu DIVA-5?
Jak przebiega diagnoza psychologiczna w kierunku ADHD DIVA-5

Jakie są wskazania do wykonania diagnozy w kierunku ADHD - DIVA-5?

Jak zdiagnozować ADHD u dorosłych? Jeżeli obserwujesz u siebie wymienione poniżej objawy lub nie potrafisz zidentyfikować źródła swoich problemów, zgłoś się o pomoc do specjalisty. Proces diagnostyczny ADHD obejmuje spotkanie z psychologiem oraz konsultację z lekarzem psychiatrą, który specjalizuje się w leczeniu osób z ADHD. Twoim zadaniem będzie dokładne opisanie trudności, z jakimi zmagasz się na co dzień, oraz rozwiązanie testu psychologicznego – jednym z najnowszych i najskuteczniejszych narzędzi, po które często sięgają diagności, jest wywiad DIVA-5.

Sprawdź też, jakie jeszcze testy psychologiczne osobowości można wykonać!

Jakie są wskazania do wykonania wywiadu DIVA-5?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) należy do często wymienianych problemów wieku rozwojowego. Dziecko dotknięte tym zaburzeniem nie może usiedzieć w miejscu, często się złości i ma tendencję do wpadania w słowotok. Jak się okazuje, podobnych problemów doświadczają osoby dorosłe, choć w ich przypadku deficyt uwagi, nadaktywność oraz impulsywność manifestuje się w zupełnie inny sposób.

Jakie są typowe objawy ADHD u dorosłych? Rozpocznij diagnostykę problemu, jeśli obserwujesz u siebie następujące symptomy:

  • nie potrafisz usiedzieć w jednym miejscu, a praca za biurkiem jest dla Ciebie prawdziwą katorgą;
  • wiele spraw zaczynasz, ale nie prowadzisz ich do końca;
  • w czasie towarzyskich spotkań nie dopuszczasz innych osób do głosu i z trudem przychodzi Ci wysłuchanie, co Twoi znajomi mają do powiedzenia;
  • nie potrafisz w skupieniu przeczytać książki czy obejrzeć filmu – musisz komentować na głos lub robić przerwy w trakcie;
  • czekanie w kolejkach – w sklepie, u lekarza, na poczcie – przychodzi Ci z ogromnym trudem i często wybuchasz złością;
  • Twoje wybuchy złości i impulsywność rujnują Twoje relacje rodzinne i towarzyskie;
  • masz tendencję do zapominania o ważnych wydarzeniach i często gubisz różne przedmioty;
  • nie możesz poradzić sobie z kłopotliwymi nawykami, takimi jak obgryzanie paznokci czy stukanie przedmiotami o biurko;
  • nie potrafisz organizować swojej pracy i codziennych zajęć w taki sposób, aby zdążyć ze wszystkim na czas;
  • towarzyszy Ci permanentne uczucie zniecierpliwienia i niepokoju, które odbiera Ci radość życia.

Przed umówieniem diagnozy w kierunku ADHD DIVA-5 rekomendujemy odbycie konsultacji z psychiatrą. Lekarz oceni wskazania medyczne i w razie potrzeby zaleci diagnostykę w kierunku ADHD, a także dobierze narzędzia diagnostyczne

Przeczytaj również: Jak zdiagnozować ADHD u dzieci i dorosłych?

Umów się na konsultację: Psycholog Warszawa, Psycholog Kraków, Psycholog Wrocław

Na czym polega wywiad DIVA-5?

DIVA-5 to wywiad diagnostyczny dla osób dorosłych, u których podejrzewa się ADHD, wydany przez holenderską fundację DIVA z siedzibą w Hadze. Jest to rozbudowany kwestionariusz, który składa się z trzech części, a każda z nich odnosi się zarówno do okresu dzieciństwa, jak i dorosłości. Psycholog diagnosta, który wykonuje badanie, zwraca uwagę na:

  • kryteria objawowe dla nadpobudliwości psychoruchowej i nadmiernej impulsywności (A2);
  • kryteria objawowe dla zaburzeń koncentracji uwagi;
  • wiek, w którym po raz pierwszy wystąpiły objawy ADHD;
  • charakter zaburzeń funkcjonowania, które wynikają z omawianych symptomów.

Wywiad DIVA-5 ma formę wywiadu i powinien być przeprowadzany bez zbędnego pośpiechu – po każdym pytaniu masz odpowiednio dużo czasu na zastanowienie się, a w razie potrzeby psycholog poda Ci dodatkowe przykłady, które ilustrują omawiane symptomy. Podczas badania mogą być obecni Twoi bliscy. Perspektywa partnera, siostry, brata czy rodzica również jest istotna dla prawidłowego postawienia diagnozy.

W czasie badania psycholog konfrontuje objawy ADHD w dzieciństwie z ich manifestacją na kolejnych etapach życia. Ocenie podlega również to, czy symptomy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej rzeczywiście powodują cierpienie lub negatywnie wpływają na jakość Twojego funkcjonowania w społeczeństwie.

Jak przygotować się do wywiadu DIVA-5?

Wywiad DIVA-5 ma charakter retrospektywny, a więc w dużej mierze bazuje na wspomnieniach z dzieciństwa. Dlatego przed wykonaniem go spróbuj przypomnieć sobie dzieciństwo, a więc problemy, które Ci wtedy towarzyszyły, oraz wydarzenia, które odcisnęły na Tobie szczególne piętno. Zapytaj bliską osobę, czy chciałaby wziąć udział w takiej sesji diagnostycznej razem z Tobą – wspomnienia rodziców lub rodzeństwa związane z Twoim zachowaniem mogą okazać się kluczowe dla postawienia trafnej diagnozy.

Wywiad trwa zazwyczaj ok. 1–2 godziny, a jego dokładna długość zależy od tego, ile czasu potrzebujesz, aby przywołać wspomnienia, lub od liczby osób uczestniczących w sesji. Wynik wywiadu jest interpretowany przez psychologa diagnostę, a do postawienia kompletnej diagnozy i ustalenia dalszego postępowania konieczna będzie konsultacja z lekarzem psychiatrą.

Przeczytaj również: Diagnostyka ADHD – MOXO, DIVA, CONNERS.

Jak przebiega diagnoza psychologiczna w kierunku ADHD DIVA-5

  • Pierwsze spotkanie - wywiad diagnostyczny w kierunku w kierunku ADHD –DIVA 5 – etap I
  • Drugie spotkanie - wywiad diagnostyczny w kierunku w kierunku ADHD –DIVA 5 – etap II
  • Trzecie spotkanie - psycholog - przygotowanie zaświadczenia / opinii o stanie zdrowia
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?
Psychologia

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?

Wiemy, że nieleczone ADHD u dorosłych oraz u dzieci zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne i fizyczne. Potencjalnych konsekwencji jest jednak więcej. Dotyczą one już wspomnianego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także uzależnień, zaburzeń snu, nadwagi i otyłości. Badania wykazują duży związek między ADHD a przestępczością i przemocą. Konsekwencje widoczne są również w życiu społecznym, obszarach pracy i edukacji.

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie
Psychologia

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to szeroka gama schorzeń rozwojowych, które najczęściej diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie między 3. a 10. rokiem życia. Dowiedz się dokładnie, na czym polega autyzm, jakie są objawy i przyczyny autyzmu, a także, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.