W placówce
null

Pakiet diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu przy wykorzystaniu narzędzia ADOS-2 obejmuje konsultację psychologiczną lub neurologopedyczną, wykonanie testu oraz wizytę u psychiatry. Na podstawie zebranych danych można zaplanować proces terapeutyczny, który poprawi jakość życia Pacjenta!

Kup online w wybranym mieście

Co zawiera pakiet Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu przy wykorzystaniu narzędzia ADOS-2 – dorośli ?

  • konsultacja psychologa lub neurologopedy – 2 wizyty;
  • konsultacja psychiatry – 1 wizyta;
  • test psychologiczny przy zastosowaniu narzędzia ADOS-2 – (wykonanie + omówienie wyników).

Jak wygląda proces realizacji pakietu Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu  u dorosłych – ADOS-2?

ADOS-2 (Autism Diagnostic Observation Schedule, Second Edition) to jedno z najczęściej stosowanych narzędzi diagnostycznych, służących do oceny zachowań charakterystycznych dla spektrum autyzmu. Służy ono zarówno do diagnozowania dzieci, jak i osób dorosłych. Badanie przeprowadza wykwalifikowany specjalista (psycholog lub psychiatra) podczas wizyty, która trwa ok. 40–60 minut. Bazuje ono na bezpośredniej obserwacji zachowań osoby badanej.

Na początku specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego zbiera informacje dotyczące historii życia i obecnych w nim problemów rozwojowych, aktualnych trudności, a także funkcjonowania w różnych obszarach życia.

Badany zostaje poproszony o wykonanie różnych zadań, które mają na celu ocenę m.in. umiejętności nawiązywania kontaktu wzrokowego, rozpoznawania emocji, prowadzenia konwersacji oraz rozumienia intencji innych osób. Specjalista ocenia komunikację werbalną i niewerbalną, a więc płynność mowy, bogactwo słownictwa, używanie gestów, mimiki i intonacji. Obserwacji poddane są także stereotypy ruchowe, przywiązanie do rutyny oraz specyficzne zainteresowania. U osób dorosłych test polega przede wszystkim na rozmowie, jednak badany może zostać poproszony o wykonanie określonych zadań, które wymagają myślenia abstrakcyjnego i rozwiązywania problemów.

Na podstawie zebranych danych specjalista porównuje zachowania badanego z kryteriami diagnostycznymi dla zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) i stawia diagnozę. Wynik badania można omówić podczas konsultacji psychiatrycznej. Jeśli diagnoza potwierdzi się, lekarz może zaproponować dostępne metody terapeutyczne, które pomagają lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Jak się umówić na usługi zawarte w pakiecie?


1.Kup online

Kup pakiet i opłać go. Możesz go wykorzystać w ciągu 6 miesięcy od daty wskazanej przy zakupie. 


2.Umów usługę

Usługi z zakupionego pakietu możesz umówić w dowolnej placówce na dwa sposoby:

  • osobiście - w recepcji dowolnej placówki Harmonia LUX MED; 
  • telefonicznie - pod numerem: 22 33 81 611


3. Przyjdź do placówki

Przyjdź do placówki w umówionym terminie. W wiadomości e-mail otrzymasz informacje jak przygotować się do usługi.

Pakiet można kupić online lub w wybranej placówce LUX MED Harmonia. Aby umówić się na wykonanie testu, wizytę u psychiatry i psychologa należy zadzwonić pod numer: (22) 338 16 11.

Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się na badanie diagnostyczne w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są nie tylko u dzieci i młodzieży, lecz także u osób dorosłych. Wielu dorosłych Pacjentów nie otrzymało diagnozy w dzieciństwie, ponieważ ich problemy były utożsamiane z nieśmiałością lub specyficznymi cechami charakteru, a diagnozowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) nie było kiedyś tak często praktykowane.

Warto rozpocząć diagnostykę w kierunku ASD, gdy pojawiają się następujące objawy:

  • zaburzone kontakty międzyludzkie – osoba dorosła preferuje działanie w samotności, przejawia tendencję do izolowania się. Ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi oraz w budowaniu relacji;
  • trudności komunikacyjne – które dotyczą m.in. problemów w nawiązywaniu i podtrzymywaniu konwersacji, utrzymywaniu kontaktu wzrokowego, odczytywaniu komunikatów z mowy ciała oraz korzystaniu z umiejętności miękkich – dorosły nadmiernie przywiązuje się do znaczenia słów. Stosuje język encyklopedyczny i jest pedantyczny w swoich wypowiedziach. Często dosłownie rozumie żarty i ma specyficzne poczucie humoru;
  • nadmierne przywiązanie do rutyny i schematów – u dorosłego występuje znajomość encyklopedyczna w danej, często bardzo wąskiej dziedzinie. Wyróżnia go doskonała pamięć do szczegółów, wysoko rozwinięte myślenie logiczne przy jednoczesnej trudności w dostrzeganiu całości;
  • problemy sensoryczne – to np. obniżona reakcja na ból, nadwrażliwość na dotyk, unikanie przytulania, tolerowanie tylko wybranych ubrań lub potraw, nietypowa reakcja na dźwięki (dotycząca zarówno hałasu, jak i szeptu);
  • Trudność w rozumieniu emocji i przejawianie braku empatii – dorosły odczuwa trudności w wyrażaniu emocji i uczuć oraz identyfikacji własnych potrzeb, choć często ma wysoką wrażliwość emocjonalną.

Dlaczego warto diagnozować zaburzenia ASD u dorosłych?

Diagnostykę zaburzeń ze spektrum autyzmu zazwyczaj przeprowadza się u dzieci i młodzieży na zlecenie lekarza pediatry, pedagoga lub nauczyciela. Jednak na diagnostykę tego rodzaju problemów nigdy nie jest za późno. Osoby dorosłe zazwyczaj same zgłaszają się do specjalisty, ponieważ nie potrafią odnaleźć się w życiu społecznym, mają trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów międzyludzkich lub czują się wyobcowane.

Diagnoza – nawet ta otrzymana w późniejszym wieku – jest podstawą do dalszych działań tj. rozpoczęcia terapii. Istnieją różne metody terapeutyczne, które pomagają osobom w spektrum autyzmu lepiej zrozumieć siebie, otaczający świat i społeczne standardy.

Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu – dlaczego narzędzie ADOS-2?

Do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu używamy testów psychologicznych, które bazują na narzędziu ADOS-2. Jest to dokładne i najbardziej wiarygodne narzędzie do mierzenia cech charakterystycznych dla ASD. Stanowi ono „złoty standard” w diagnostyce na całym świecie, dlatego chcemy, aby było szeroko dostępne dzięki pakietom LUX MED Harmonia.  Jego zakres obejmuje skuteczne metody diagnozowania, które są kluczowe dla podjęcia dalszych kroków w kierunku terapii i lepszego, bardziej satysfakcjonującego życia.

Dlaczego warto wybrać LUX MED Harmonia?

Wykwalifikowani specjaliści – w naszych przychodniach czekają na Ciebie najlepsi psychologowie, psychiatrzy i trenerzy mentalni;

Wygodne, nowoczesne wnętrza – sesje terapeutyczne prowadzimy w nowoczesnych, komfortowych gabinetach, które gwarantują dyskretną atmosferę;

Szeroki wybór usług – prowadzimy konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla osób w różnym wieku;

Nowoczesne narzędzia diagnostyczne – zaburzenia psychiczne diagnozujemy wyłącznie na podstawie sprawdzonych narzędzi (testów) zgodnych z aktualną wiedzą medyczną;

Atrakcyjne pakiety usług – u nas wykonasz test psychologiczny i omówisz go ze specjalistą w ramach atrakcyjnego cenowo pakietu.

Konsultacje online – dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą dotrzeć na wizytę w gabinecie, prowadzimy konsultacje telefoniczne lub online.

Przeczytaj również: Samoukojenie – jak dawać sobie wsparcie?

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania




Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.