Łokieć składa się z trzech stawów (promieniowo-łokciowego bliższego, ramienno-promieniowego i ramienno-łokciowego), złączonych i osłoniętych wspólną torebką stawową. Ma on skomplikowaną strukturę, co sprawia, że jest podatny na urazy, przeciążenia i stany zapalne. Na dolegliwości narażeni są zarówno sportowcy, jak i osoby wykonujące pracę fizyczną lub biurową. Kiedy pojawia się ból, warto wykonać USG stawu łokciowego.
Czym jest USG stawu łokciowego?
Badanie jest bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Dzięki niemu można ocenić stan struktur wchodzących w skład stawu. Specjalista sprawdza jamę stawową, więzadła, ścięgna i chrząstkę.
USG wykonuje się u Pacjentów zarówno ze stanem ostrym, jak i z przewlekłym. Badanie można przeprowadzić u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Po badaniu Pacjent może wrócić do codziennych zajęć.
Wskazania do wykonania USG łokcia
Na badanie powinny zgłosić się osoby, które odczuwają ból w obrębie stawu łokciowego. Dolegliwości mogą nasilać się podczas zginania i prostowania ręki. Niekiedy towarzyszy im też obrzęk, zaczerwienienie czy ograniczona ruchomość stawu. Wspomniane objawy mogą wskazywać na zapalenie kaletki łokciowej, spowodowane przez upadek, stłuczenie lub długotrwałe podpieranie się na łokciu.
Do stanów zapalnych może dojść w wyniku urazów, przeciążenia lub długotrwałego utrzymywania niezmienionej pozycji rąk, np. podczas pisania na klawiaturze. W RTG nie można ocenić stanu tkanek miękkich, dlatego wykonuje się wtedy USG. W razie potrzeby lekarz może skierować Pacjenta na rezonans magnetyczny łokcia, aby poszerzyć diagnostykę.
Podczas badania palpacyjnego można niekiedy wyczuć guzek lub torbiel stawu. W takiej sytuacji lekarz również kieruje Pacjenta na USG.
Innym wskazaniem do przeprowadzenia badania jest przebyta operacja stawu, w ten sposób można wykryć ewentualne ropnie i krwiaki. Badanie USG zaleca się również wtedy, gdy pojawia się tkliwość przy najlżejszym nawet ucisku lub dolegliwości utrudniają wykonywanie prostych czynności. Niekiedy lekarz zleca punkcję, podczas której podaje się lek do stawu. Aby zwiększyć precyzję, wykonuje się ją pod kontrolą USG. Dzięki temu lekarz trafia bezpośrednio do źródła bólu, co pozwala uzyskać pożądany efekt.
Przeciwwskazaniem do USG są rany otwarte, oparzenia i urazy kości w badanym miejscu.
Przebieg badania USG stawu łokciowego
USG stawu łokciowego zazwyczaj trwa kilkanaście minut. Podczas badania wykorzystuje się ultrasonograf, składający się z głowicy i monitora. Lekarz przeprowadzi wywiad, w trakcie którego zapyta o charakter dolegliwości, lokalizację, stopień nasilenia i czas trwania.
Następnie specjalista poprosi o położenie się na leżance i o odsłonięcie łokcia. Badanie można też wykonać w pozycji siedzącej. Radiolog lub ortopeda zabezpiecza odzież Pacjenta ligniną, po czym nakłada specjalny żel na badane miejsce. Lekarz przesuwa głowicę po skórze, aby uzyskać obraz struktur stawu i okolicznych tkanek. Sprawdza on przednią, tylną i boczną część łokcia. Następnie wykonuje opis zdjęć, po czym wręcza je Pacjentowi. Oprócz tego specjalista podsumowuje badanie w formie ustnej. Dzięki temu Pacjent wie, czy wynik mieści się w normie, a jeśli nie, to jakie struktury wzbudzają niepokój.
W trakcie badania USG sprawdza się dynamikę stawu łokciowego, co umożliwia zginanie, prostowanie i obracanie ręki. Lekarz ocenia ścięgna mięśni, nerwy i kaletki, a także tkanki miękkie i ich ruchomość względem kości podczas wykonywania ruchów w stawie łokciowym.
Jak przygotować się do USG stawu łokciowego?
USG łokcia nie wymaga specjalnego przygotowania, jeśli jednak badanie wykonujesz kolejny raz, weź ze sobą dokumentację medyczną. Dzięki temu specjalista będzie mógł porównać ze sobą wyniki. USG wykonują radiolog lub ortopeda. Warto założyć luźne, wygodne ubranie, aby można je było łatwo ściągnąć.
Jakie choroby wykrywa USG łokcia?
Co pokazuje USG łokcia?
- wolne ciała w jamie stawowej,
- wysięk w stawie (może być spowodowany urazem lub stanem zapalnym),
- krwiaki, torbiele i guzy,
- entezopatie – zmiany przyczepu ścięgnistego prostowników nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego (łokieć golfisty) lub bocznego (łokieć tenisisty), przeciążenie wynika z częstych, powtarzalnych ruchów nadgarstka i łokcia, do których dochodzi podczas uprawiania sportu lub wykonywania pracy,
- zwyrodnienia stawu łokciowego,
- zespół rowka nerwu łokciowego,
- uszkodzenie więzadeł pobocznych,
- zespół mięśnia nawrotnego obłego,
- urazy,
- zapalenie kaletki (łokciowej lub promieniowo-dwugłowej).