W placówce
null

MOXO jest innowacyjną i stosunkowo nową metodą badawczą wykorzystywaną w diagnozie oraz terapii zaburzeń uwagi, w tym także ADHD. Test MOXO to zweryfikowane międzynarodowymi badaniami narzędzie pozwalające także na weryfikację skuteczności prowadzonego leczenia zarówno farmakologicznego, jak i psychologicznego. Sprawdź, kiedy warto go wykonać i jak przebiega to badanie.

Po czym poznać ADHD? Jak się je diagnozuje?

ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder, czyli zaburzenie deficytu uwagi z nadpobudliwością) to neurobiologiczne zaburzenie, które wpływa na funkcjonowanie jednostki w obszarach uwagi, impulsywności i nadpobudliwości. Diagnoza ADHD opiera się na obserwacji zachowań i symptomów występujących u danej osoby przez doświadczonych specjalistów, takich jak psychiatrzy, psycholodzy lub lekarze rodzinni.

Osoba z ADHD może mieć problemy z koncentracją na konkretnych zadaniach, łatwo się rozpraszać, zapominać o codziennych obowiązkach i często gubić przedmioty. Może też wykazywać nadmierną aktywność ruchową. W przypadku dzieci oznacza to częste wstawanie z miejsca oraz nieustanne mówienie.

Osoby z ADHD mogą działać bez zastanowienia, podejmować ryzykowne decyzje lub wtrącać się do rozmów i spraw innych osób przy jednoczesnym braku możliwości zrozumienia konsekwencji takiego zachowania.

Na czym polega test MOXO?

MOXO to nowatorski test, który stanowi obiektywne narzędzie do oceny profilu uwagi pacjenta. Badanie MOXO zawiera mechanizmy dystraktorów (rozpraszaczy), które służą do symulowania typowych sytuacji z codziennego życia.

MOXO to testy dla dzieci od 7. do 12. roku życia oraz młodzieży od 13. roku życia i osób dorosłych. Dzięki MOXO można zbadać cztery kluczowe symptomy charakterystyczne dla ADHD:

  • nadaktywność,
  • problemy w utrzymaniu uwagi/koncentracji,
  • czas reakcji/zaburzenia postrzegania czasu,
  • impulsywność.

W MOXO zastosowano innowacyjny i unikalny system dystraktorów, które obejmują elementy wizualne, dźwiękowe i mieszane o różnym stopniu intensywności. Dla każdej z grup wiekowych używane są dystraktory dostosowane do symulowania możliwie jak najbardziej zbliżonych do autentycznych warunków środowiskowych.

Test jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych i przeszkolonych pod kątem badania za pomocą MOXO specjalistów, najczęściej przez psychologów, psychologów dziecięcych, psychiatrów, a także neurologów.

Wskazania do wykonania MOXO

Zaleceniem do przeprowadzenia testu MOXO jest postępowanie diagnostyczne w kierunku ADHD lub innego typu zaburzenia albo deficytów uwagi. To również bardzo skuteczne i obiektywne narzędzie do sprawdzania, czy prowadzone leczenie (farmakologiczne, psychologiczne) przynosi oczekiwane rezultaty.

MOXO gwarantuje wyniki, które są mierzalne, oznacza to, że mogą być zweryfikowane po czasie, dając wskaźniki mogące być niezwykle przydatne w:

  • procesie diagnozy zaburzeń uwagi, a także nadpobudliwości ruchowej czy czasu reakcji;
  • w przypadku trudności diagnostycznych oraz gdy inne metody badawcze nie są wystarczające;
  • skuteczniejszym dostosowaniu terapii do indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia pacjenta;
  • ocenie postępów w już prowadzonym leczeniu.

Przeczytaj również: Jak zdiagnozować ADHD u dzieci i dorosłych?           

Jak przygotować się do badania?

Do badania MOXO nie trzeba się specjalnie przygotowywać. To krótki test, którego przebieg jest sprawny i bezproblemowy.

Jak wygląda i ile trwa badanie MOXO?

Badanie MOXO trwa kwadrans i składa się z ośmiu segmentów. Test opiera się na zadaniu „wykonuj / nie wykonuj”. W trakcie testu na środku ekranu pojawiają się zarówno elementy, które są celem zadania, jak i te, które nim nie są.

W trakcie badania otrzymasz instrukcje, aby jak najszybciej naciskać klawisz spacji dokładnie raz za każdym razem, gdy pojawia się element docelowy na ekranie. Test jest podzielony na 8 etapów, z różnymi rodzajami dystraktorów między nimi. Elementy docelowe mogą być wyświetlane na ekranie w różnym czasie, takim jak pół sekundy, sekunda lub 3 sekundy, po czym element znika, a ekran pozostaje pusty przez ten sam okres, przez jaki był na nim wyświetlany element.

Wskaźniki profilu pacjenta są mierzone w następujący sposób:

  • jeśli klawisz spacji jest naciśnięty, gdy element docelowy jest nadal widoczny na ekranie, jest to uważane za poprawną uwagę oraz poprawny czas reakcji;
  • gdy klawisz spacji jest naciśnięty po zniknięciu elementu docelowego, a ekran jest już pusty, jest to uważane tylko za poprawną uwagę;
  • jeśli spacja zostaje naciśnięta więcej niż raz w odpowiedzi na jeden element docelowy, a pierwsze naciśnięcie ma miejsce podczas wyświetlania elementu docelowego, jest to uważane za poprawną uwagę oraz poprawny czas reakcji;
  • wszelkie dodatkowe naciśnięcia klawisza spacji są uważane za objawy nadpobudliwości;
  • naciśnięcie klawisza spacji podczas ich wyświetlania jest uważane za objaw impulsywności;
  • jeśli klawisz spacji jest naciśnięty dwa razy, pierwsze naciśnięcie jest klasyfikowane jako objaw impulsywności, a drugie – nadpobudliwości.

Jakie są zalety testu MOXO?

To bardzo wiarygodny test wykorzystujący dystraktory zbliżone do tych mogących spotkać pacjenta w rozmaitych sytuacjach życiowych. To test bazujący na systematycznie aktualizowanych międzynarodowych standardach z zakresu badań psychologicznych. Narzędzia badawcze MOXO przygotowano we współpracy oraz pod nadzorem wysoko wykwalifikowanych specjalistów z całego świata.

MOXO to test, który jest doskonałym narzędziem wspierającym zarówno proces diagnozy klinicznej, jak i kontrolę jej poprawności.

Pamiętaj, że diagnoza ADHD jest procesem skomplikowanym i wymaga przeprowadzenia dokładnej oceny przez specjalistę. Kryteria diagnostyczne mogą różnić się w zależności od wieku pacjenta i innych czynników. Badania neuropsychologiczne, oceny zachowania, wywiady z rodzicami, nauczycielami i samą osobą, a także obserwacje mogą być częścią procesu diagnozy ADHD. Dlatego też, gdy zauważasz u siebie objawy mogące wskazywać na ADHD, udaj się do specjalisty, który przeprowadzi diagnozę, m.in. wykonanie testu MOXO.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.