W placówce
null

Test osobowości NEO-PI-R to jeden z najbardziej popularnych kwestionariuszy do badania osobowości. Opiera się na cechach z koncepcji Wielkiej Piątki, dlatego jest wykorzystywany w diagnozie, doradztwie zawodowym czy psychoterapii. Dowiedz się więcej i umów na badanie w LUX MED.

Co bada NEO-PI-R?

Test osobowości NEO-PI-R służy do badania pięciu cech osobowości opisanych w koncepcji Wielkiej Piątki przez dwóch badaczy Costa i McCrae. Wielka Piątka to teoria osobowości opierająca się na pięciu głównych cechach wyszczególnionych przez autorów. Model ten został uznany za strukturę uniwersalną w latach 90. XX wieku i od tego czasu bardzo często jest stosowany w różnego rodzaju badaniach przesiewowych i diagnozach, a także w doradztwie zawodowym oraz wstępie do psychoterapii. Psycholog może wykorzystać ten test także w sprawach sądowych oraz w różnych chorobach pacjentów. Test osobowości NEO-PI-R bada następujące cechy osobowości:

  • Neurotyczność – skłonność do przeżywania różnych negatywnych stanów emocjonalnych, pojawianie się lęku, smutku, poczucia winy, a także słaba zdolność do radzenia sobie ze stresem. Niski wynik w tej skali z kolei wskazuje na brak tendencji do tego typu zachowań.
  • Ekstrawertyczność – rozmowność, asertywność, aktywność, chęć do kontaktów towarzyskich, optymistyczne nastawienie do życia. Niski wynik w skali jest z kolei odzwierciedleniem introwertyczności.
  • Otwartość na doświadczenia – ciekawość świata zewnętrznego i wewnętrznego, ciekawość poznawcza, wysoki stopień wrażliwości estetycznej.
  • Ugodowość – chęć do niesienia pomocy innym, a także poświęceń. Osoby znajdujące się na drugim krańcu skali nie są ugodowe, koncentrują się na konserwatywności i sceptycyzmie.
  • Sumienność – zdolność do panowania nad impulsami, wysoki poziom koncentracji na pracy i nauce, silna wola i determinacja do działania.

Dodatkowo każda z tych pięciu cech jest opisywana przez sześć składników. Na tej podstawie można wyróżnić następujące wymiary cech osobowości:

  • neurotyczność: lęk, agresywna wrogość, depresyjność, nadmierny samokrytycyzm, impulsywność, nadwrażliwość;
  • ekstrawertyczność: serdeczność, towarzyskość, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznań, emocje pozytywne;
  • otwartość na doświadczenia: wyobraźnia, estetyka, uczucia, działanie, idee, wartości;
  • ugodowość: zaufanie, prostolinijność, altruizm, ustępliwość, skromność, skłonność do rozczulania się;
  • sumienność: skłonność do porządku, obowiązkowość, dążenie do osiągnięć, samodyscyplina, rozwaga.

Na podstawie wyników z testu NEO-PI-R możliwa jest więc ocena tych pięciu składników osobowości. Sam test nie bada jednak chorób psychicznych czy cech, takich jak odporność psychiczna lub inteligencja emocjonalna.

Czy test NEO-PI-R ujawni zaburzenia osobowości?

Test osobowości NEO-PI-R pozwala na bardzo szczegółową analizę osobowości i opisanie jej pięciu cech, jednak nie umożliwia oceny zaburzeń osobowości. Czasami kwestionariusz ten jest stosowany jako pomocniczy w trakcie różnych spraw na sali sądowej lub podczas diagnozy u psychiatry. Dla diagnosty szczególne znaczenie mogą mieć wyniki pacjenta na skali neurotyczności, ponieważ wykazuje ona czasami powiązanie z nerwicą. W sytuacji, gdy psychiatra lub psycholog mają podejrzenia co do wystąpienia większych trudności, wskazany jest test psychologiczny w kierunku zaburzeń osobowości.

Kiedy wskazane jest wykonanie NEO-PI-R?

Badanie testem NEO-PI-R wykorzystuje się czasami jako dodatek do całej diagnozy lub wstęp do psychoterapii, jednak bardzo często kwestionariusz ten ma za zadanie po prostu pomóc w poznaniu samego siebie, na przykład w czasie konsultacji psychologicznej lub podczas całego procesu psychoterapii. Ten inwentarz osobowości umożliwia także przewidywanie pewnych zachowań pacjenta, sprawdzenie jego najważniejszych cech osobowości oraz tego, jak radzi on sobie w różnych sytuacjach życiowych, na przykład tych stresowych.

Na podstawie wyników możliwe jest także prognozowanie sposobu myślenia danej osoby, jej zachowań i tego, w jaki sposób przeżywa różne zdarzenia. Test przeprowadzany jest więc w różnych sytuacjach i może służyć poznaniu cech osobowości swoich lub też w kontekście diagnostycznym.

Zdarza się również, że test jest proponowany w trakcie procesów rekrutacji i selekcji do różnych miejsc pracy. Czasami badanie tym kwestionariuszem jest również przeprowadzane w trakcie badań psychotechnicznych (na przykład dla kierowców transportu zbiorowego w celu oceny ich osobowości) lub do wojska. Test NEO-PI-R może przeprowadzić tylko i wyłącznie psycholog, dlatego w celu poznania swoich cech osobowości najlepiej udać się do gabinetu psychologicznego w jednej z placówek LUX MED.

Jak przebiega badanie NEO-PI-R?

Badanie testem NEO-PI-R przeprowadza się w sposób tradycyjny, a więc metodą papier–ołówek. Osoba badana zaznacza konkretne odpowiedzi w każdym z pytań. Na tej podstawie psycholog wylicza punkty dla każdej ze skal i opisuje wyniki, a następnie przedstawia je pacjentowi.

Ile trwa badanie NEO-PI-R?

Kwestionariusz NEO-PI-R składa się z 240 twierdzeń, dlatego czas badania wynosi zwykle od 35 do 45 minut. Konkretny czas zależy od sposobu działania danej osoby, warunków zewnętrznych oraz koncentracji i motywacji.

Sprawdź ofertę LUX MED i zapisz się na konsultację psychologiczną z badaniem testem osobowości NEO-PI-R. W ten sposób lepiej poznasz siebie, zrozumiesz swoje zachowania, a nawet poznasz najlepsze dla siebie zawody i preferowane aktywności życiowe.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.