W placówce
null

Pakiet diagnoza psychologiczno-psychiatryczna w kierunku ADHD dla osób dorosłych obejmuje 2 rodzaje testów oraz konsultację psychiatryczną. Na ich podstawie można wyznaczyć ścieżkę terapii i poprawić jakość życia

Kup online w wybranym mieście

Co znajduje się w pakiecie diagnoza psychologiczno-psychiatryczna w kierunku ADHD – dorośli?

  • wykonanie testu psychologicznego w kierunku ADHD – MOXO oraz wywiad diagnostyczny;
  • wywiad diagnostyczny w kierunku ADHD – DIVA 5PL;
  • konsultacja psychiatryczna.

Jak przebiega proces realizacji pakietu diagnoza psychologiczno-psychiatryczna w kierunku ADHD  – dorośli?

Diagnozowanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u osób dorosłych obejmuje kilka etapów.

Wykonanie testu MOXO

Pierwszy z nich to zebranie wywiadu diagnostycznego oraz wykonanie testu MOXO pod okiem doświadczonego psychologa. Za pomocą tego narzędzia można zmierzyć rzeczywiste reakcje badanego i trwa to zaledwie 18 minut. Test MOXO uznawany jest za najbardziej wiarygodne narzędzie do mierzenia symptomów ADHD, ponieważ skupia się na zaburzeniach uwagi, czasie reakcji, impulsywności oraz nadaktywności osoby badanej.

Wywiad diagnostyczny DIVA 5PL

Kolejnym etapem w procesie diagnostycznym jest wykonanie wywiadu diagnostycznego – DIVA 5PL. Badanie to jest nieco dłuższe niż test MOXO – trwa ok. 60 min – i polega na wypełnieniu przez osobę badaną szczegółowego kwestionariusza. Pytania dotyczą różnych aspektów funkcjonowania, zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Podczas rozmowy psycholog pyta o objawy ADHD, funkcjonowanie w różnych obszarach życia (praca, szkoła, relacje międzyludzkie) i wpływ objawów ADHD na codzienne funkcjonowanie.

Konsultacja u psychiatry

Ostatnim krokiem jest konsultacja psychiatryczna, podczas której lekarz analizuje dokumentację medyczną i przeprowadza wywiad medyczny z Pacjentem. Na tej podstawie lekarz wyklucza lub wystawia diagnozę Na dowolnym etapie diagnostyki może zaistnieć potrzeba wykonania dodatkowych testów lub przeprowadzenia dodatkowych konsultacji, które nie wchodzą w zakres pakietu diagnostycznego i są realizowane odpłatnie. Diagnostyka psychologiczno-psychiatryczna w kierunku ADHD nie ma celu terapuetycznego i służy wyłącznie potwierdzeniu lub wykluczeniu ADHD. W zakres pakietu nie wchodzi proces leczenia. Osoba uprawniona we własnym zakresie zobowiązana jest podjąć stosowne leczenie, jeżeli wyniki badań wykonanych w ramach Pakietu wskazywać będą na konieczność leczenia.

Jak się umówić na diagnozę ADHD u dorosłych?


1.Kup online

Kup pakiet i opłać go. Możesz go wykorzystać w ciągu 6 miesięcy od daty wskazanej przy zakupie. 


2.Umów usługę

Usługi z zakupionego pakietu możesz umówić w dowolnej placówce na dwa sposoby:

  • osobiście - w recepcji dowolnej placówki Harmonia LUX MED
  • telefonicznie - pod numerem: 22 33 81 611


3. Przyjdź do placówki

Przyjdź do placówki w umówionym terminie. W wiadomości e-mail otrzymasz informacje jak przygotować się do usługi.

Pakiet można kupić online lub w wybranej placówce LUX MED Harmonia. Aby umówić się na wykonanie testów i wizytę u psychiatry należy zadzwonić pod numer: (22) 338 16 11.

Specyfika ADHD u osób dorosłych

Rozpoznanie ADHD stanowi wyzwanie ze względu na złożoną naturę zaburzenia. Aby można było zdiagnozować ADHD, objawy muszą występować przed 12. rokiem życia oraz ujawniać się w przynajmniej dwóch obszarach aktywności (np. w domu, w szkole lub w pracy, w kontaktach z rodziną i znajomymi). Czasem – z różnych powodów – zaburzenie nie jest diagnozowane w dzieciństwie i do specjalisty zgłasza się dopiero osoba dorosła, która dostrzega u siebie specyficzne symptomy.

U osób dorosłych nadpobudliwość wygląda nieco inaczej niż u dzieci i młodzieży – może przybierać bardziej subtelne formy, takie jak wewnętrzny niepokój, trudności z relaksacją czy ciągła potrzeba zajmowania się czymś. W dorosłym życiu bardziej widoczne stają się problemy z koncentracją, organizacją, pamięcią oraz trudności w utrzymaniu relacji. Do tego dochodzą tzw. strategie kompensacyjne, które przez lata pomagały radzić sobie z trudnościami i maskować objawy ADHD. U dorosłych z ADHD często występują inne problemy psychiczne, takie jak depresja, lęk czy zaburzenia nastroju, które wymagają interwencji psychiatrycznej.

Kiedy rozpocząć diagnozę psychologiczno-psychiatryczną w kierunku ADHD u osób dorosłych?

Rozpoczęcie diagnostyki psychologiczno-psychiatrycznej w kierunku ADHD warto wykonać, gdy pojawiają się takie symptomy jak:

  • częste popełnianie błędów (np. w pracy) przez nieuwagę;
  • trudności z utrzymaniem uwagi przy wykonywaniu różnych zadań;
  • trudność w skupieniu uwagi na konwersacji;
  • zapominanie o codziennych obowiązkach;
  • częste rozpraszanie się bodźcami zewnętrznymi i własnymi myślami;
  • zniecierpliwienie
  • ciągłe lub częste uczcie wewnętrznego niepokoju – poczucie, że chciałoby się być w innym miejscu
  • nadmierna gadatliwość
  • sprawianie wrażenia ciągle zajętego, a w istocie mało efektywnego
  • preferowanie zajęć wymagających aktywności fizycznej

Dorośli z ADHD są również impulsywni, co może przejawiać się w: zbyt szybkiej jeździe samochodem, nagłych wybuchach gniewu, a także nadużywaniu środków psychoaktywnych, nikotyny czy alkoholu.

Czemu warto wybrać pakiet Diagnoza psychologiczno-psychiatryczna w kierunku ADHD – dorośli?

Diagnostyka ADHD u dorosłych to inwestycja w siebie. Dzięki diagnozie można lepiej zrozumieć swoje trudności i przyczyny swoich zachowań. Wiedza o ADHD pozwala zaakceptować siebie i swoje ograniczenia, a to znacznie ułatwia radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.

Osoby z ADHD często czują się winne lub mają niską samoocenę, ponieważ nie potrafią zrozumieć, dlaczego wciąż mają problemy z koncentracją, organizacją czy utrzymaniem relacji. Diagnoza pozwala zrozumieć, że te trudności nie są wynikiem lenistwa czy braku chęci, ale objawem zaburzenia.

Po postawieniu diagnozy można opracować indywidualny plan leczenia, który obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię. Dzięki temu można skutecznie kontrolować objawy ADHD i poprawić swoje funkcjonowanie w różnych obszarach życia. Jest to droga do poprawy relacji międzyludzkich, efektywniejszego funkcjonowania w pracy i bardziej satysfakcjonującego życia. Warto pamiętać, że nieleczone ADHD może prowadzić do różnych powikłań, takich jak problemy z uzależnieniami, trudności finansowe czy rozwój innych zaburzeń psychicznych takich jak depresja czy stany lękowe.

Dlaczego warto wybrać poradnię LUX MED Harmonia?

Szeroki wybór usług – w poradni Harmonia możesz wykonać różne testy psychologiczne, skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem, przeprowadzić specjalistyczne badanie snu lub korzystać z sesji coachingowych;

Najlepsi specjaliści – w naszych przychodniach czekają na Ciebie najlepsi psychologowie i psychiatrzy i trenerzy mentalni. Prowadzimy konsultacje w różnych językach;

Atrakcyjne pakiety usług – dzięki pakietom i abonamentom zamiast płacić za każdą usługę, zyskasz swobodny dostęp do badań i lekarzy różnych specjalizacji;

Wygodny system rezerwacji wizyt – wizytę w naszej poradni możesz zarezerwować telefonicznie lub online;

Duża sieć placówek – Poradnia Harmonia posiada rozbudowaną sieć placówek w największych miastach w Polsce.

Telemedycyna – nasi specjaliści umożliwiają konsultacje telefoniczne lub online dla osób, które z różnych powodów nie mogą zgłosić się na wizytę w placówce.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania




Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.