Znaczenie dotyku dla noworodka

14.02.2023

Dotyk jest najprostszą a jednocześnie najbardziej naturalną formą kontaktu. Po raz pierwszy, każdy zdrowy noworodek, ma możliwość „zapoznania się” z mamą tuż po porodzie.

Znaczenie dotyku.jpg

W pierwszym roku życia dziecko nieustannie potrzebuje opieki rodzica. Bliskość mamy, jej zapach, bicie serca i głos pomagają niemowlęciu stopniowo przystosować się do życia po drugiej stronie brzuszka. Dlatego rekomendujemy noszenie dziecka w chuście. Dziecko noszone w chuście czuje się bezpieczne, szybciej się uspokaja, mniej płacze i częściej się uśmiecha, kołyszący ruch znany z życia płodowego sprawia mu przyjemność. Dziecko może być noszone od pierwszych tygodni, a nawet dni życia, do momentu, kiedy rodzice nie będą już w stanie nosić go lub pociecha sama jawnie deklaruje swoją niechęć. Ale średnio chusta posłuży rodzicom 2,5-3 lata. Rodzaj wiązania uzależniony jest od wieku dziecka i jego motoryki. Przeciwwskazań jako takich nie ma, chyba że mamy problem z nadwrażliwością lub wiotkością mięśni u dziecka, wówczas fakt noszenia w chuście powinien być skonsultowany z fizykoterapeutką. Do profesjonalnej chusty zazwyczaj dołączona jest instrukcja, zawierająca szeroka gamę wiązań, m.in. kołyskowe, kieszonka, na biodrze i na plecach, a także sporo informacji teoretycznych i zasad dotyczących noszenia. Warto jednak skonsultować nasze wiązanie z kimś doświadczonym lub zasięgnąć porady doradcy lub położnej. Internet kusi również filmowymi instrukcjami na popularnych portalach – jednak liczba filmików godnych polecenia jest naprawdę niewielka i trzeba tu zachować ostrożność.

Noworodek najlepiej widzi z odległości 20-30 cm. Potrafi także zafiksować wzrok na obiekcie i śledzić go. Podczas karmienia noworodek często skupia wzrok na twarzy matki. I dlatego dziecko najszybciej uczy się rozpoznawać twarz mamy. Warto często pochylać się nad dzieckiem oraz mocny makijaż oczu i ust, bo dzięki temu dziecku łatwiej będzie je zauważyć. Dobrym sposobem stymulacji wzroku jest powieszenie nad łóżeczkiem zabawek, które są w ruchu lub zabawek w odcieniach czarno-białych.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.