Zioła i homeopatia w ciąży

16.04.2023

Środki lecznicze pochodzenia roślinnego zawierają szereg substancji chemicznych. Mogą skutecznie pomóc w wielu ciążowych dolegliwościach i problemach, ale też mogą zaszkodzić - nie można ich stosować bez umiaru.

GettyImages-1394595790.jpg

Spis treści

Zioła
Homeopatia

Zioła

Zioła, które możesz stosować w trakcie ciąży:

Rumianek można stosować przez cały okres ciąży. Pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym (nudności, wzdęcia, nieżyt żołądka). Ma także działanie uspokajające i lekko nasenne. Dodatkowo ma właściwości przeciwhistaminowe, więc bywa pomocny w łagodzeniu różnych objawów alergicznych i uczuleniowych. Kąpiel z dodatkiem rumianku łagodzi częste w ciąży obrzmienie nóg.

Pokrzywa zwyczajna zawiera dużo witamin i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza i wapnia. Jej regularne picie zapobiega anemii. Poza tym pokrzywa obniża ciśnienie krwi, działa przeciwbiegunkowo, zmniejsza kurcze łydek, działa moczopędnie. Używana zewnętrznie działa korzystnie na skórę głowy, zapobiegając wypadaniu włosów.

Koper włoski, szczególnie w połączeniu z kminkiem, anyżkiem i czarnuszką, wspomaga laktację. Można go stosować od III trymestru ciąży i później w okresie karmienia, ale w ograniczonych ilościach, ponieważ może powodować kolki u dzieci.

Imbir działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci. Poprawia krążenie, m.in. skórne, ale i mózgowe. Wcierany w skórę działa rozgrzewająco (np. przy przeziębieniu) i przeciwbólowo. Pomaga zwalczyć choroby skóry (np. grzybicze i bakteryjne). W ciąży jest stosowany przede wszystkim dlatego, że skutecznie łagodzi poranne nudności.

• Napar z melisy ma działanie uspokajające. Działa też przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Maść z melisy stosowana jest na zranienia, kompresy na bolesne obrzęki, zaś inhalacje pomagają przy atakach kaszlu. Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie pić napary z melisy, aby uśmierzyć ból głowy lub zwalczyć bezsenność. Niektóre przyszłe mamy z powodzeniem stosują ją w pierwszym trymestrze, by złagodzić nudności i wymioty.

• Liście malin zwyczajnych są bogate w witaminy i minerały, szczególnie w naturalne i łatwo przyswajalne związki żelazowe, które wzmacniają macicę oraz stymulują laktację. Można je spożywać przez cały okres ciąży, ale szczególnie korzystne jest picie naparu z liści malin w ostatnich trzech miesiącach ciąży, ponieważ wzmacniają mięsień macicy.

Nagietek zawiera witaminę C i karotenoidy. Wzmacnia ciążę i zapobiega poronieniom. Można go pić do połowy ciąży. W formie maści pomaga leczyć żylaki.

Mniszek lekarski stanowi bogate źródło witaminy A, żelaza, wapnia i potasu. Usuwa nadmiar płynów z organizmu, wzmaga wydzielanie żółci i ułatwia trawienie.

Mięta pieprzowa łagodzi zaburzenia trawienia i niweluje poranne mdłości. Ponadto ma działanie uspokajające .

• Roztwór z siemienia lnianego jest pomocny przy zaparciach, łagodzi też suchy kaszel.


Istnieją zioła, których stosowanie podczas ciąży może spowodować skurcze i przekrwienie macicy oraz przedwczesny poród, krwotok po porodzie, wady płodu a nawet poronienia. W ciąży powinnaś zdecydowanie unikać: szałwii, jemioły, piołunu, krwawnika, jałowca, bylicy zwyczajnej, przestępu, muszkatołowca, aloesu, mięty polnej, żeń-szenia, rozmarynu, cząbru, dziurawca, tymianku, chmielu, przylaszczki, lubczyku ogrodowego, senesu, hibiskusa, chrzanu.


Homeopatia

Nie zaleca się stosowania preparatów homeopatycznych ze względu na brak jakichkolwiek dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność. Stosowanie preparatów homeopatycznych jest uznawane za bezwartościowe i może być szkodliwe. Niektóre z preparatów mogą zawierać przeciwwskazany w ciąży alkohol. Dodatkowo na wielu ulotkach informacyjnych środków homeopatycznych jest napisane, że nie mają one badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo w ciąży.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.