Zioła i homeopatia w ciąży
Środki lecznicze pochodzenia roślinnego zawierają szereg substancji chemicznych. Mogą skutecznie pomóc w wielu ciążowych dolegliwościach i problemach, ale też mogą zaszkodzić - nie można ich stosować bez umiaru.
Zioła
Zioła, które możesz stosować w trakcie ciąży:
• Rumianek można stosować przez cały okres ciąży. Pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym (nudności, wzdęcia, nieżyt żołądka). Ma także działanie uspokajające i lekko nasenne. Dodatkowo ma właściwości przeciwhistaminowe, więc bywa pomocny w łagodzeniu różnych objawów alergicznych i uczuleniowych. Kąpiel z dodatkiem rumianku łagodzi częste w ciąży obrzmienie nóg.
• Pokrzywa zwyczajna zawiera dużo witamin i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza i wapnia. Jej regularne picie zapobiega anemii. Poza tym pokrzywa obniża ciśnienie krwi, działa przeciwbiegunkowo, zmniejsza kurcze łydek, działa moczopędnie. Używana zewnętrznie działa korzystnie na skórę głowy, zapobiegając wypadaniu włosów.
• Koper włoski, szczególnie w połączeniu z kminkiem, anyżkiem i czarnuszką, wspomaga laktację. Można go stosować od III trymestru ciąży i później w okresie karmienia, ale w ograniczonych ilościach, ponieważ może powodować kolki u dzieci.
• Imbir działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci. Poprawia krążenie, m.in. skórne, ale i mózgowe. Wcierany w skórę działa rozgrzewająco (np. przy przeziębieniu) i przeciwbólowo. Pomaga zwalczyć choroby skóry (np. grzybicze i bakteryjne). W ciąży jest stosowany przede wszystkim dlatego, że skutecznie łagodzi poranne nudności.
• Napar z melisy ma działanie uspokajające. Działa też przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Maść z melisy stosowana jest na zranienia, kompresy na bolesne obrzęki, zaś inhalacje pomagają przy atakach kaszlu. Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie pić napary z melisy, aby uśmierzyć ból głowy lub zwalczyć bezsenność. Niektóre przyszłe mamy z powodzeniem stosują ją w pierwszym trymestrze, by złagodzić nudności i wymioty.
• Liście malin zwyczajnych są bogate w witaminy i minerały, szczególnie w naturalne i łatwo przyswajalne związki żelazowe, które wzmacniają macicę oraz stymulują laktację. Można je spożywać przez cały okres ciąży, ale szczególnie korzystne jest picie naparu z liści malin w ostatnich trzech miesiącach ciąży, ponieważ wzmacniają mięsień macicy.
• Nagietek zawiera witaminę C i karotenoidy. Wzmacnia ciążę i zapobiega poronieniom. Można go pić do połowy ciąży. W formie maści pomaga leczyć żylaki.
• Mniszek lekarski stanowi bogate źródło witaminy A, żelaza, wapnia i potasu. Usuwa nadmiar płynów z organizmu, wzmaga wydzielanie żółci i ułatwia trawienie.
• Mięta pieprzowa łagodzi zaburzenia trawienia i niweluje poranne mdłości. Ponadto ma działanie uspokajające .
• Roztwór z siemienia lnianego jest pomocny przy zaparciach, łagodzi też suchy kaszel.
Istnieją zioła, których stosowanie podczas ciąży może spowodować skurcze i przekrwienie macicy oraz przedwczesny poród, krwotok po porodzie, wady płodu a nawet poronienia. W ciąży powinnaś zdecydowanie unikać: szałwii, jemioły, piołunu, krwawnika, jałowca, bylicy zwyczajnej, przestępu, muszkatołowca, aloesu, mięty polnej, żeń-szenia, rozmarynu, cząbru, dziurawca, tymianku, chmielu, przylaszczki, lubczyku ogrodowego, senesu, hibiskusa, chrzanu.
Homeopatia
Nie zaleca się stosowania preparatów homeopatycznych ze względu na brak jakichkolwiek dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność. Stosowanie preparatów homeopatycznych jest uznawane za bezwartościowe i może być szkodliwe. Niektóre z preparatów mogą zawierać przeciwwskazany w ciąży alkohol. Dodatkowo na wielu ulotkach informacyjnych środków homeopatycznych jest napisane, że nie mają one badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo w ciąży.