Wydłużenie ścięgna Achillesa – kiedy się je wykonuje i na czym ono polega?

29.07.2022

Wydłużenie ścięgna Achillesa w sposób operacyjny to ostateczne rozwiązanie, stosowane w przypadku osób zmagających się ze skróceniem tworzących tę strukturę włókien. Zabieg przeprowadza się wówczas, gdy zachowawcze metody leczenia nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

Wydłużenie ścięgna Achillesa.jpg

Spis treści

Co to jest ścięgno Achillesa?
Co może powodować skrócenie ścięgna Achillesa?
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Wydłużenie ścięgna Achillesa u dzieci i dorosłych

Schorzenia ortopedyczne to jedne z częściej występujących dolegliwości u pacjentów. Znaczna część tych patologii dotyczy ścięgna Achillesa. Sprawdź, co to za struktura i jakie mogą być przyczyny skrócenia długości tego ścięgna. Dowiedz się, w jaki sposób można osiągnąć wydłużenie ścięgna Achillesa i poprawić komfort codziennego funkcjonowania chorych.


Co to jest ścięgno Achillesa?

Ścięgno Achillesa, nazywane również ścięgnem piętowym, to największe ścięgno w ludzkim ciele. Zbudowane jest ze ścięgna mięśnia brzuchatego łydki i mięśnia płaszczkowatego (należy do warstwy powierzchownej tylnych mięśni goleni). Ścięgno Achillesa w części szczytowej jest szerokie i płaskie, następnie grubieje i zwęża się ku dołowi. Kończy się na guzie piętowym. Ścięgno Achillesa pracuje w czasie poruszania się – skakania, biegania, chodzenia. To ono odpowiada za odrywanie pięty od podłoża oraz przenoszenie ciężaru ciała na palce. Operacja wydłużenia ścięgna Achillesa należy do częściej przeprowadzanych zabiegów ortopedycznych.


Co może powodować skrócenie ścięgna Achillesa?

Zbyt krótkie ścięgno Achillesa może być spowodowane wadą wrodzoną. Innymi przyczynami tego stanu są stany chorobowe prowadzące do przykurczy (polegają one na skróceniu długości włókien ścięgna), jak również zwiększenie napięcia mięśni. Przykurcze pojawić mogą się w przebiegu schorzeń nerwowo-mięśniowych, takich jak: zaburzenia spastyczne, związane z wadami dolnego odcinka rdzenia kręgowego, dystrofie czy mózgowe porażenie dziecięce. Inne przyczyny przykurczu to m.in.: urazy, choroby metaboliczne, powikłania po kontuzjach podudzia, stany zapalne, przeciążenia, długotrwałe unieruchomienia, brak ruchu.

Osoba ze skróconym ścięgnem Achillesa ma problemy z poruszaniem się – chodzi na palcach, nie jest w stanie postawić całej powierzchni stopy na podłożu. Chorzy predysponowani są do rozwoju modzeli w okolicy palucha, bólu przodostopia, sztywności mięśni podudzia, ograniczenia ruchomości stawu skokowego, nadmiernego przechylenia do przodu miednicy. Niepodjęcie leczenia tej patologii może doprowadzić do degeneracji stawów przodostopia i kolana, a także wad postawy kończyn dolnych czy w ciężkich przypadkach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.


Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

Z dolegliwościami w obrębie stopy w pierwszej kolejności należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. Wykluczy on inne przyczyny dolegliwości, a w razie wskazań skieruje pacjenta do ortopedy – specjalisty zajmującego się schorzeniami układu ruchu, m.in. diagnostyką i leczeniem przykurczu ścięgna Achillesa.


Wydłużenie ścięgna Achillesa u dzieci i dorosłych

Zabieg wydłużenia ścięgna Achillesa przeprowadza się w przypadku niewystarczających rezultatów stosowanej dotychczas rehabilitacji. Z reguły pierwsze oddziaływanie w tego typu patologiach ma charakter zachowawczy. Składają się na nie odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, zabiegi manualne, fizykoterapia. Leczenie tego schorzenia można wspomagać poprzez wstrzykiwanie toksyny botulinowej do chorych struktur. Zadaniem tych oddziaływań jest usunięcie napięcia i wydłużenie przykurczonych włókien.

W sytuacji zmian opornych na leczenie zachowawcze lub mocno zaawansowanych wprowadza się operację chirurgiczną. Wydłużenie ścięgna Achillesa to zabieg, który wykonuje się metodą klasyczną lub małoinwazyjną. Przeprowadza się go u pacjenta leżącego na plecach. Asystent utrzymuje kończynę w wygodnej dla operatora pozycji, jednocześnie napinając ścięgno Achillesa poprzez wykonywanie zgięcia grzbietowego. Klasyczne wydłużenie ścięgna wykonuje się poprzez przecięcie skóry i tkanki podskórnej oraz nacięcie ścięgna w kształcie litery „Z”. Następnie rozsuwa się jego końce i zszywa specjalnym szwem, co zapewnia wydłużenie ścięgna. Efekt taki uzyskać można niekiedy techniką małoinwazyjną. Wykonuje się wówczas 3 przezskórne nacięcia ścięgna na mniej więcej 1 cm i rozciąga się go. Rany zamyka się elastycznymi opatrunkami plastrowymi (steri strip) i zakłada się opatrunek gipsowy na 4–5 tygodni.

Po zabiegu wydłużenia ścięgna Achillesa pacjent kierowany jest na rehabilitację. Jest ona bardzo podobna jak w przypadku szycia ścięgna Achillesa. Wczesny jej okres obejmuje: masaż limfatyczny, zapobiegający obrzękom tkanek, schładzanie i utrzymywanie stopy na podwyższeniu, wzmacnianie mięśni krótkich stopy, mobilizację ślizgu ścięgna, aby nie dopuścić do zrostów tkankowych, elektrostymulację mięśni łydki. Kolejny etap oddziaływań ma miejsce po uzyskaniu wytrzymałości ścięgna, która pozwoli na pełne obciążanie stopy. Składają się na niego: wzmacnianie mięśnia trójgłowego łydki, ćwiczenia wspierające propriocepcję (czucie głębokie), reedukacja chodu, stretching (rozciąganie), elementy treningu sportowego. Powrót do pełnego zakresu aktywności fizycznej następuje po mniej więcej 6–7 miesiącach od zabiegu wydłużenia ścięgna Achillesa.

W Szpitalu Carolina w Warszawie przyjmują wykwalifikowani lekarze ortopedzi, którzy specjalizują się w patologiach ze strony ścięgna Achillesa. Skorzystaj z ich pomocy i zapomnij o problemach z poruszaniem się.

Źródła
  1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, t. I, Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. P. Diniz i wsp., Achilles tendon elongation after acute rupture: is it a problem? A systematic review, „Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy” 2020, t. 28, nr 12, s. 4011–4030.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.