Wrastające paznokcie – kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

26.02.2024

Wrastające paznokcie to częsta przypadłość, której mogą towarzyszyć różne objawy w zależności od stopnia nasilenia problemu. Najczęściej dochodzi do wrośnięcia paznokcia palucha, czyli dużego palca u stopy. Dowiedz się, do czego może doprowadzić wrastający paznokieć i jak się go leczy.

Lekarz ogląda paznokcie u pacjenta

Spis treści

Co jest przyczyną wrastania paznokci?
Czym grozi wrastający paznokieć?
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Leczenie wrastających paznokci

O wrastającym paznokciu mówi się wtedy, gdy boczne brzegi płytki paznokciowej podwijają się pod otaczającą je skórę i wraz z rośnięciem coraz bardziej się w nią wbijają. W konsekwencji tego rozwija się stan zapalny wału paznokciowego i pojawia wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, jakie są objawy wrastającego paznokcia i jakie czynniki sprzyjają tej przypadłości.

Co jest przyczyną wrastania paznokci?

Wrastający paznokieć może być związany z:

  • czynnikami genetycznymi – wrodzonymi nieprawidłowościami w obrębie płytki paznokciowej,
  • zaburzeniami mikrokrążenia w przebiegu chorób naczyniowych,
  • nieodpowiednim sposobem obcinania paznokci – za mocne skracanie, zbyt głębokie wycinanie brzegów, pozostawianie postrzępionych lub ostrych krawędzi czy skaleczenia podczas niepoprawnego wycinania skórek.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko wrośnięcia paznokcia, są zwłaszcza uszkodzenia i deformacje palca i/lub stopy (np. paluch koślawy, stopa płasko-koślawa), noszenie obuwia zbyt ciasnego, na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami, częste i intensywne zabiegi na paznokciach, które osłabiają/uszkadzają płytkę.

Zobacz również: Onycholiza paznokci – co to jest? Przyczyny powstania i sposoby leczenia.

Czym grozi wrastający paznokieć?

Przeważnie dochodzi do wrastania paznokci u nóg, a zwłaszcza w obrębie dużego palca. Objawami, które towarzyszą tej przypadłości, są: zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość i bolesność, nasilone zwłaszcza w miejscu, w którym paznokieć wrasta pod skórę. Dochodzi do rozwoju stanu zapalnego wału paznokciowego. Na początku ból obejmuje niewielki obszar palca, bezpośrednio w miejscu uszkodzenia skóry. Jeśli nie podejmuje się odpowiedniego leczenia wrastającego paznokcia, to problem się nasila – płytka wrasta głębiej, czemu towarzyszy spotęgowanie dolegliwości. Co więcej, bagatelizowanie wrastającego paznokcia wiąże się z ryzykiem wielu powikłań. Należą do nich m.in.:

  • zanokcica – ostre ropne zapalenie tkanek okołopaznokciowych,
  • zainfekowanie rany wirusami i grzybami,
  • zwłóknienie tkanek i utrata elastyczności,
  • ropowica,
  • martwica kości palucha.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Choć domowe metody mogą przynosić ulgę w początkowych etapach wrastającego paznokcia, to pacjent powinien zgłosić się do podologa, czyli specjalisty od chorób stóp, gdy tylko zaobserwuje pierwsze objawy chorobowe. Pamiętaj, że problem wrastających paznokci sam nie minie i nie powinno się go lekceważyć. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z obniżoną odpornością, chore na cukrzycę, z zaburzeniami krążenia czy nawrotami wrastającego paznokcia.

Skonsultuj swoje objawy z podologiem

W przypadku gdy metody zachowawcze nie przynoszą pożądanego rezultatu, konieczne są usunięcie wrastającego paznokcia i wizyta u chirurga. Profesjonalna pomoc zapewnia szybką ulgę. Poza tym specjaliści doradzą w zakresie odpowiedniej pielęgnacji stóp i paznokci, aby zapobiec powtórnemu wrastaniu.

Skonsultuj swoje problemy z chirurgiem

Sprawdź, kim jest dermatolog i z jakimi problemami należy się do niego zgłosić.

Leczenie wrastających paznokci

Metody leczenia wrastających paznokci są różne w zależności od stopnia nasilenia problemu. Postępowanie w przypadkach łagodnych skupia się na odbarczeniu wału bocznego i otwarciu toru wzrostu dla paznokcia. W tym celu specjalista może zaproponować następujące zalecenia :

  • taśmowanie – tzw. taping, odsuwanie wału bocznego od brzegu paznokcia przy użyciu odpowiedniej długości i szerokości plastrów, które nakleja się na palcu i stopie;
  • tamponowanie – wprowadzanie opatrunku z kompresu włókninowego o szerokości 1–5 mm i długości 5–20 mm do wału bocznego i pod płytkę;
  • użycie nici dentystycznej – odcinek nici stomatologicznej o długości 5–20 mm wkłada się pomiędzy wał boczny i paznokieć;
  • rurki ochronne – nacięte wzdłuż długiej osi rurki wprowadza się do wału wzdłuż linii brzegu bocznego paznokcia. Mają one za zadanie ochronić wał boczny przed uciskiem wywieranym przez płytkę;
  • naklejanie sztucznego paznokcia – platformy;
  • zabieg kostką Arkady – specjalne urządzenie ustawia paznokieć we właściwej pozycji, po czym pożądany kształt jest utrwalany z użyciem masy akrylowej;
  • klamry ortonyksyjne – klamra drutowa (metalowa) jest stosowana w przypadku silnego wrastania – drucik z haczykami mocuje się pod płytką i w ten sposób reguluje się stopień odciągania. Klamra plastikowa jest stosowana w łagodniejszych przypadkach – ma postać pasków, które przykleja się na płytkę.

Jeśli metody zachowawcze pozostają nieskuteczne lub stopień wrastania paznokcia jest znaczny, wskazane jest chirurgiczne wycięcie paznokcia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W zależności od zaawansowania choroby może on polegać m.in. na wycięciu części płytki, wyłyżeczkowaniu ziarniny w okolicy wału paznokciowego lub usunięciu całego paznokcia. Bez względu na stopień wrośnięcia paznokcia ważna jest pielęgnacja i higiena stóp i paznokci oraz unikanie ww. czynników sprzyjających powstawaniu choroby.

Źródła
  1. P.P. Antończak, M. Jurzak, K. Adamczyk i wsp., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, „Przegląd Dermatologiczny” 2015, nr 4, s. 343–348.
  2. A. Kaźmierczak, D. Wcisło-Dziadecka, K. Jasik, Kostka Arkady jako innowacyjna metoda korekcji wrastających paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, t. 1, nr 6, s. 97–101.
  3. J. Kucmin, M. Wiecheć, Wrastający paznokieć palucha stopy – problem estetyczny, kosmetyczny czy fizjoterapeutyczny?, „Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja” 2015, nr 4, s. 52–58.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.