Wrastające paznokcie – kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

26.02.2024

Wrastające paznokcie to częsta przypadłość, której mogą towarzyszyć różne objawy w zależności od stopnia nasilenia problemu. Najczęściej dochodzi do wrośnięcia paznokcia palucha, czyli dużego palca u stopy. Dowiedz się, do czego może doprowadzić wrastający paznokieć i jak się go leczy.

Lekarz ogląda paznokcie u pacjenta

Spis treści

Co jest przyczyną wrastania paznokci?
Czym grozi wrastający paznokieć?
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Leczenie wrastających paznokci

O wrastającym paznokciu mówi się wtedy, gdy boczne brzegi płytki paznokciowej podwijają się pod otaczającą je skórę i wraz z rośnięciem coraz bardziej się w nią wbijają. W konsekwencji tego rozwija się stan zapalny wału paznokciowego i pojawia wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, jakie są objawy wrastającego paznokcia i jakie czynniki sprzyjają tej przypadłości.

Co jest przyczyną wrastania paznokci?

Wrastający paznokieć może być związany z:

  • czynnikami genetycznymi – wrodzonymi nieprawidłowościami w obrębie płytki paznokciowej,
  • zaburzeniami mikrokrążenia w przebiegu chorób naczyniowych,
  • nieodpowiednim sposobem obcinania paznokci – za mocne skracanie, zbyt głębokie wycinanie brzegów, pozostawianie postrzępionych lub ostrych krawędzi czy skaleczenia podczas niepoprawnego wycinania skórek.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko wrośnięcia paznokcia, są zwłaszcza uszkodzenia i deformacje palca i/lub stopy (np. paluch koślawy, stopa płasko-koślawa), noszenie obuwia zbyt ciasnego, na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami, częste i intensywne zabiegi na paznokciach, które osłabiają/uszkadzają płytkę.

Zobacz również: Onycholiza paznokci – co to jest? Przyczyny powstania i sposoby leczenia.

Czym grozi wrastający paznokieć?

Przeważnie dochodzi do wrastania paznokci u nóg, a zwłaszcza w obrębie dużego palca. Objawami, które towarzyszą tej przypadłości, są: zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość i bolesność, nasilone zwłaszcza w miejscu, w którym paznokieć wrasta pod skórę. Dochodzi do rozwoju stanu zapalnego wału paznokciowego. Na początku ból obejmuje niewielki obszar palca, bezpośrednio w miejscu uszkodzenia skóry. Jeśli nie podejmuje się odpowiedniego leczenia wrastającego paznokcia, to problem się nasila – płytka wrasta głębiej, czemu towarzyszy spotęgowanie dolegliwości. Co więcej, bagatelizowanie wrastającego paznokcia wiąże się z ryzykiem wielu powikłań. Należą do nich m.in.:

  • zanokcica – ostre ropne zapalenie tkanek okołopaznokciowych,
  • zainfekowanie rany wirusami i grzybami,
  • zwłóknienie tkanek i utrata elastyczności,
  • ropowica,
  • martwica kości palucha.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Choć domowe metody mogą przynosić ulgę w początkowych etapach wrastającego paznokcia, to pacjent powinien zgłosić się do podologa, czyli specjalisty od chorób stóp, gdy tylko zaobserwuje pierwsze objawy chorobowe. Pamiętaj, że problem wrastających paznokci sam nie minie i nie powinno się go lekceważyć. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z obniżoną odpornością, chore na cukrzycę, z zaburzeniami krążenia czy nawrotami wrastającego paznokcia.

Skonsultuj swoje objawy z podologiem

W przypadku gdy metody zachowawcze nie przynoszą pożądanego rezultatu, konieczne są usunięcie wrastającego paznokcia i wizyta u chirurga. Profesjonalna pomoc zapewnia szybką ulgę. Poza tym specjaliści doradzą w zakresie odpowiedniej pielęgnacji stóp i paznokci, aby zapobiec powtórnemu wrastaniu.

Skonsultuj swoje problemy z chirurgiem

Sprawdź, kim jest dermatolog i z jakimi problemami należy się do niego zgłosić.

Leczenie wrastających paznokci

Metody leczenia wrastających paznokci są różne w zależności od stopnia nasilenia problemu. Postępowanie w przypadkach łagodnych skupia się na odbarczeniu wału bocznego i otwarciu toru wzrostu dla paznokcia. W tym celu specjalista może zaproponować następujące zalecenia :

  • taśmowanie – tzw. taping, odsuwanie wału bocznego od brzegu paznokcia przy użyciu odpowiedniej długości i szerokości plastrów, które nakleja się na palcu i stopie;
  • tamponowanie – wprowadzanie opatrunku z kompresu włókninowego o szerokości 1–5 mm i długości 5–20 mm do wału bocznego i pod płytkę;
  • użycie nici dentystycznej – odcinek nici stomatologicznej o długości 5–20 mm wkłada się pomiędzy wał boczny i paznokieć;
  • rurki ochronne – nacięte wzdłuż długiej osi rurki wprowadza się do wału wzdłuż linii brzegu bocznego paznokcia. Mają one za zadanie ochronić wał boczny przed uciskiem wywieranym przez płytkę;
  • naklejanie sztucznego paznokcia – platformy;
  • zabieg kostką Arkady – specjalne urządzenie ustawia paznokieć we właściwej pozycji, po czym pożądany kształt jest utrwalany z użyciem masy akrylowej;
  • klamry ortonyksyjne – klamra drutowa (metalowa) jest stosowana w przypadku silnego wrastania – drucik z haczykami mocuje się pod płytką i w ten sposób reguluje się stopień odciągania. Klamra plastikowa jest stosowana w łagodniejszych przypadkach – ma postać pasków, które przykleja się na płytkę.

Jeśli metody zachowawcze pozostają nieskuteczne lub stopień wrastania paznokcia jest znaczny, wskazane jest chirurgiczne wycięcie paznokcia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W zależności od zaawansowania choroby może on polegać m.in. na wycięciu części płytki, wyłyżeczkowaniu ziarniny w okolicy wału paznokciowego lub usunięciu całego paznokcia. Bez względu na stopień wrośnięcia paznokcia ważna jest pielęgnacja i higiena stóp i paznokci oraz unikanie ww. czynników sprzyjających powstawaniu choroby.

Źródła
  1. P.P. Antończak, M. Jurzak, K. Adamczyk i wsp., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, „Przegląd Dermatologiczny” 2015, nr 4, s. 343–348.
  2. A. Kaźmierczak, D. Wcisło-Dziadecka, K. Jasik, Kostka Arkady jako innowacyjna metoda korekcji wrastających paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, t. 1, nr 6, s. 97–101.
  3. J. Kucmin, M. Wiecheć, Wrastający paznokieć palucha stopy – problem estetyczny, kosmetyczny czy fizjoterapeutyczny?, „Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja” 2015, nr 4, s. 52–58.

Zobacz także

pielęgnacja cery trądzikowej.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

otyłość brzuszna.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Otyłość brzuszna (trzewna) – jak z nią walczyć?

Od 1990 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost występowania otyłości u dorosłych, a w 2022 roku 890 mln ludzi na całym świecie chorowało na otyłość. Te liczby przerażają? Nic dziwnego. Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, który rzecz jasna jest kwestią względną – to przede wszystkim choroba, która niesie za sobą mnóstwo zagrożeń zdrowotnych.

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Dlaczego i jak z nią walczyć? Wyjaśniamy.

wskaźnik WHR i WHtR.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Wskaźnik WHR i WHtR – co to jest, jak się mierzy, interpretacja wyników

Otyłość niesie za sobą wiele powikłań i obecnie jest uważana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. Mówimy o niej, gdy BMI przekracza 30 kg/mkw, ale to nie jedyny wskaźnik zdrowia związany z masą ciała. Używa się jeszcze wskaźnika WHR, który przez wielu uznawany jest za cenniejszy, ponieważ dostarcza informacji o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, co ma związek ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Czym właściwie jest WHR i WHtR? Jak je obliczyć? I wreszcie: czy naprawdę są lepsze niż BMI?

Wszystkie artykuły i poradniki