Wnętrostwo – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

04.05.2022

Wnętrostwo to wada charakteryzująca się niezstąpieniem jednego lub obu jąder do moszny. Leczenie tego schorzenia jest istotne z uwagi na ryzyko zmian nowotworowych i zaburzeń płodności. Powodem niezstąpienia jąder mogą być zaburzenia hormonalne na etapie płodowym lub patologie w obrębie pachwiny.

Wnętrostwo.jpg

Spis treści

Co to jest wnętrostwo?
Jakie są rodzaje wnętrostwa?
Kiedy powinny zstąpić jądra?
Wnętrostwo – przyczyny
Jakie są objawy wnętrostwa?
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
W jaki sposób ustala się rozpoznanie wnętrostwa?
Na czym polega leczenie wnętrostwa?
Konsekwencje nieleczonego wnętrostwa

Niezstąpienie jąder to przypadłość występująca przede wszystkim u chłopców urodzonych przedwcześnie i o małej masie urodzeniowej. Poznaj inne czynniki ryzyka wnętrostwa. Sprawdź, jakie są objawy oraz sposoby leczenia tego schorzenia. Dowiedz się, kiedy jądra powinny zejść do moszny.

Co to jest wnętrostwo?

Wnętrostwo to stan, w którym jedno lub dwa jądra pozostają poza moszną, czyli poza workiem skórno-mięśniowym, w którym prawidłowo znajdują się dwa jądra u mężczyzn. Stanowi jedną z najczęściej występujących wad rozwojowych u chłopców. Nieprawidłowość ta dotyczy ok. 30% wcześniaków oraz średnio 3% noworodków urodzonych o czasie. Różnica w tych wartościach wiąże się z tym, że końcowy etap zstępowania jądra (przesuwania się jądra z jamy brzusznej przez kanał w okolicy pachwiny tzw. kanał pachwinowy do moszny) zachodzi w ostatnich tygodniach ciąży.

Jakie są rodzaje wnętrostwa?

Z uwagi na ulokowanie jąder wyróżnia się następujące rodzaje wnętrostwa:

  • wnętrostwo prawdziwe – zatrzymanie jądra na drodze zstępowania; szacuje się, że pięć razy częściej występuje wnętrostwo jednostronne niż obustronne; istnieje również wnętrostwo kanałowe (jądro znajduje się w kanale pachwinowym) oraz brzuszne (jądro ulokowane w jamie brzusznej);
  • wnętrostwo rzekome – jądro okresowo pozwala się sprowadzić do moszny.

Należy też zwrócić uwagę na występowanie takich stanów jak anorchia (wrodzony brak jąder), jądro wędrujące (które daje się odprowadzić z kanału pachwinowego do moszny podczas badania, wynika z nadczynności mięśnia dźwigacza jądra) oraz ektopia jądra (jest ono położone poza prawidłową drogą zstępowania).

Kiedy powinny zstąpić jądra?

Jądra rozwijają się w jamie brzusznej i w większości przypadków zstępują do moszny jeszcze przed urodzeniem. W trakcie życia płodowego stopniowo przemieszczają się ku dołowi i przez kanał w okolicy pachwiny dostają się do moszny. Nierzadko zdarza się, że schodzą do moszny dopiero po urodzeniu – w znacznej większości przypadków powinny zstąpić do pierwszego roku życia. Konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, w której zaobserwujemy brak jąder w mosznie u dziecka. Zalecana kontrola u lekarza powinna nastąpić w 6 i 12 miesiącu życia dziecka.

Wnętrostwo – przyczyny

Wymienia się kilka możliwych przyczyn wnętrostwa. Najczęściej mówi się o podłożu hormonalnym i anatomicznym tej przypadłości. Za niezstąpienie jąder mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne występujące u matki podczas ciąży lub zbyt niski poziom testosteronu u płodu. Kolejną przyczyną niezstąpienia jądra może być jego niedojrzałość bądź nieprawidłowa budowa ciała dziecka. Do wnętrostwa dochodzi także na drodze mechanicznej, np. nieproporcjonalny jądrowód (struktura łącząca jądro z wejściem do kanału pachwinowego, biorąca udział w jego prawidłowym zstępowaniu w okresie płodowym), przepuklina kanału pachwinowego.

Większe ryzyko niezstąpienia jądra dotyczy dzieci z niską masą urodzeniową, urodzonych podczas cięcia cesarskiego, obarczonych spodziectwem (nieprawidłowym ujściem cewki moczowej na brzusznej powierzchni prącia) oraz z ciąży bliźniaczej. Częściej zaburzenie to stwierdza się u chłopców z wadami cewy nerwowej, z zespołem „suszonej śliwki” lub z wadami przedniej ściany brzucha. Czynnik ryzyka stanowią stany zagrożenia płodu. U 14% chłopców wada występuje rodzinnie.

Jakie są objawy wnętrostwa?

Wnętrostwo nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Charakteryzuje się tym, że nie czuć, ani nie widać jąder w mosznie. W związku z tym worek mosznowy może być mniejszy po stronie wystąpienia wnętrostwa.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

W przypadku zauważenia przez rodziców braku jądra lub jąder w worku mosznowym u niemowlęcia, należy zgłosić się do lekarza pediatry. Chłopiec powyżej 6 miesiąca życia z wnętrostwem powinien zostać skierowany do chirurga dziecięcego lub urologa dziecięcego.

Konsultacja chirurga dziecięcego

W jaki sposób ustala się rozpoznanie wnętrostwa?

Wnętrostwo można stwierdzić palpacyjnie w badaniu fizykalnym. Badanie przeprowadza się w siadzie skrzyżnym dziecka, co pozwoli nam stwierdzić czy nie jest to przypadek wędrującego jądra. Dla potwierdzenia rozpoznania lekarz może zalecić badanie ultrasonograficzne (USG) moszny, kanałów pachwinowych i brzucha, czasem także skierować pacjenta na badania poziomu hormonów w krwi m.in. testosteronu, hormonu anty-Mullerowskiego (AMH), hormonu folikulotropowego (FSH) oraz hormonu luteotropowego (LH). Przy niepewności diagnostycznej lekarz skierować może na bardziej specjalistyczne badanie obrazowe, np. rezonans magnetyczny (MR). W sytuacji, gdy nie można wybadać jąder w mosznie i kanałach pachwinowych, wskazana jest laparoskopia – zabieg w obrębie jamy brzusznej przy pomocy specjalnego wziernika z kamerą (laparoskopu) wprowadzanego przez drobne nacięcia w skórze. Nie są znane sposoby zapobiegania wnętrostwu.

Na czym polega leczenie wnętrostwa?

Do końca pierwszego roku życia większość jąder samoistnie zstępuje do moszny. Szacuje się, że wada ta występuje średnio u 1% dzieci w wieku 2 lat. Leczenie wnętrostwa kanałowego (jądro znajdujące się w kanale pachwinowym) polega przede wszystkim na farmakoterapii. Prowadzi się terapię hormonalną. Jeśli to postępowanie nie przynosi rezultatu, konieczne staje się leczenie operacyjne (podstawowa metoda w przypadku jąder znajdujących się w jamie brzusznej). Zabieg ten określa się jako orchidopeksję. Polega on na uwolnieniu powrózka nasiennego (struktury biegnącej w kanale pachwinowym, która zawiera m.in. nasieniowód, mięsień dźwigacz jądra, naczynia krwionośne i nerwy zaopatrujące jądro) z czynników, które przyczyniają się do jego skrócenia, a następnie na sprowadzeniu jądra do moszny i jego umocowaniu, co ogranicza ryzyko powrotu do kanału pachwinowego. Wiek, w którym należy wykonać zabieg orchidopeksji jest poddawany dyskusji. Większość lekarzy zaleca go w 2-3 roku życia dziecka. Operacja to bardzo skuteczne rozwiązanie. Nierzadko jest leczeniem z wyboru u większości pacjentów.

Konsekwencje nieleczonego wnętrostwa

Nieleczone wnętrostwo może się okazać niebezpieczne, gdyż grozi przegrzaniem jąder, co z kolei wiąże się z dziesięciokrotnie lub nawet czterdziestokrotnie większym ryzykiem rozwoju chorób nowotworowych jądra (choruje 1–5% chłopców z wnętrostwem). Specjaliści zwracają też uwagę na powiązanie wnętrostwa i płodności. Zbyt wysoka temperatura jąder może zaburzyć produkcję męskich komórek rozrodczych, a w związku z czym, przyczynić się do powstania zaburzeń rozrodczych, w tym nawet utraty zdolności do rozmnażania, tzw. bezpłodność. Nie są znane sposoby zapobiegania wnętrostwu.

Źródła
  1. T. Drewa, K. Juszczak, Urologia: ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. J. K. Kirejczyk, E. Topczewska, W. Dębek, Wnętrostwo nabyte – przyczyna późnych orchidopeksji u dzieci, „Pediatria Polska” 2015, t. 90, nr 3, s. 210–214.
  3. Cz. Szymkiewicz, Wnętrostwo - niezstąpione jądro, „Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 2016”, online: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladmoczowy/68663,wnetrostwo-niezstapione-jadro [dostęp: 23.04.2022].
  4. A. Jankowski, Wybrane zagadnienia z patologii moszny u dzieci – przegląd piśmiennictwa, „Pediatria po Dyplomie 2016” online: https://podyplomie.pl/pediatria/22957,wybrane-zagadnienia-z-patologii-moszny-u-dzieci-przeglad-pismiennictwa [dostęp 23.04.2022].

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.