Wegetarianizm i weganizm w ciąży
Dobrze skomponowana dieta wegetariańska dostarcza organizmowi tyle samo substancji odżywczych co tradycyjna, mięsna. Może być stosowana w ciąży i jest bezpieczna dla rozwijającego się dziecka i dla matki.
W diecie wegetariańskiej kobiety ciężarnej szczególnie ważne jest dostarczanie niezbędnych produktów, które są źródłem wapnia, witamin i kwasu foliowego. Dobrze zaplanowane posiłki w pełni pokryją to zapotrzebowanie. Niektóre produkty takie jak mleko czy jaja z powodzeniem zastępują mięso i dostarczają pełnowartościowego białka. Wapń można uzupełniać spożywając wzbogacone wapniem produkty (płatki śniadaniowe, soki owocowe i mleko sojowe) oraz suplementy farmaceutyczne.
Stosując dietę wegetariańską w ciąży powinnaś uzupełniać braki aminokwasów pochodzenia zwierzęcego, jadając kombinację białek roślinnych, którą zawierają orzechy, tofu, niełuskane ziarna czy rośliny strączkowe. Wiele produktów roślinnych jest bogatym źródłem żelaza i kwasu foliowego, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu. Żelazo można znaleźć w szpinaku, fasoli, ziarnach zbóż, rodzynkach i suszonych śliwkach, zaś kwas foliowy obecny jest w zielonych warzywach liściastych, owocach cytrusowych i owocach suszonych, bananach i drożdżach piwnych. Żelazo z produktów roślinnych jest przyswajane nieco gorzej, dlatego ważne jest aby towarzyszyły mu produkty kwaśne, zawierające witaminę C (pomarańcze, grejpfruty, truskawki, pomidory, kiszona kapusta).
W ciąży nie powinnaś stosować diety wegańskiej, która wyklucza (poza mięsem) również jaja i nabiał. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze, dostarczenie ich samymi warzywami, owocami i produktami zbożowymi w odpowiedniej ilości może być trudne i niebezpieczne dla zdrowia.