Wegetarianizm i weganizm w ciąży

16.04.2023

Dobrze skomponowana dieta wegetariańska dostarcza organizmowi tyle samo substancji odżywczych co tradycyjna, mięsna. Może być stosowana w ciąży i jest bezpieczna dla rozwijającego się dziecka i dla matki.

Witamina A.jpg

W diecie wegetariańskiej kobiety ciężarnej szczególnie ważne jest dostarczanie niezbędnych produktów, które są źródłem wapnia, witamin i kwasu foliowego. Dobrze zaplanowane posiłki w pełni pokryją to zapotrzebowanie. Niektóre produkty takie jak mleko czy jaja z powodzeniem zastępują mięso i dostarczają pełnowartościowego białka. Wapń można uzupełniać spożywając wzbogacone wapniem produkty (płatki śniadaniowe, soki owocowe i mleko sojowe) oraz suplementy farmaceutyczne.

Stosując dietę wegetariańską w ciąży powinnaś uzupełniać braki aminokwasów pochodzenia zwierzęcego, jadając kombinację białek roślinnych, którą zawierają orzechy, tofu, niełuskane ziarna czy rośliny strączkowe. Wiele produktów roślinnych jest bogatym źródłem żelaza i kwasu foliowego, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu. Żelazo można znaleźć w szpinaku, fasoli, ziarnach zbóż, rodzynkach i suszonych śliwkach, zaś kwas foliowy obecny jest w zielonych warzywach liściastych, owocach cytrusowych i owocach suszonych, bananach i drożdżach piwnych. Żelazo z produktów roślinnych jest przyswajane nieco gorzej, dlatego ważne jest aby towarzyszyły mu produkty kwaśne, zawierające witaminę C (pomarańcze, grejpfruty, truskawki, pomidory, kiszona kapusta).

W ciąży nie powinnaś stosować diety wegańskiej, która wyklucza (poza mięsem) również jaja i nabiał. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze, dostarczenie ich samymi warzywami, owocami i produktami zbożowymi w odpowiedniej ilości może być trudne i niebezpieczne dla zdrowia.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.