Stopa końsko-szpotawa – co to jest? Sposoby leczenia tej deformacji

12.09.2022

Stopa końsko-szpotawa to wrodzona deformacja polegająca na utrwalonym zgięciu podeszwowym stopy i przywiedzeniu przodostopia. Uważana jest za najczęstszą po dysplazji stawu biodrowego wadę rozwojową narządu ruchu. W Polsce częstość jej występowania wynosi 1–2/1000 urodzeń.

Stopa końsko-szpotawa.jpg

Spis treści

Stopa końsko-szpotawa – co to jest?
Jakie są objawy stopy końsko-szpotawej?
Rodzaje stopy końsko-szpotawej
Na czym polega leczenie stopy końsko-szpotawej?

Stopa końsko-szpotawa to wada, w której stopy skierowane są do środka i mają sierpowaty kształt. Deformacja ta obserwowana jest dwa razy częściej u chłopców. Sprawdź, jakie towarzyszą jej objawy. Dowiedz się, na czym polega leczenie stopy końsko-szpotawej.


Stopa końsko-szpotawa – co to jest?

Stopa końsko-szpotawa to wada wrodzona charakteryzująca się podeszwowym zgięciem stopy (w dół, w kierunku podłoża) oraz przywiedzeniem przodostopia (wypukłość brzegu bocznego stopy). Stopa końsko-szpotawa to deformacja, za którą w połowie przypadków odpowiadają malformacje kostne. Wywołane są one przez pierwotne zaburzenie rozwoju w okresie zarodkowym. W dalszym ciągu nie określono dokładnie przyczyn powstania stopy końsko szpotawej. Przyjmuje się, że jej etiologia jest kombinacją czynników genetycznych i środowiskowych.

Ponieważ nie ma pewności co do jej etiologii, nierzadko spotykanym określeniem jest stopa końsko-szpotawa idiopatyczna. Czynnikami ryzyka tej deformacji są przyjmowanie ecstasy i palenie tytoniu przez kobiety będące w ciąży. Jej łagodniejsze postacie można wiązać z nieprawidłową pozycją stopy w łonie matki w przypadku małowodzia i wad części kostnych miednicy matki. Są to tzw. stopy ułożeniowe.


Jakie są objawy stopy końsko-szpotawej?

Zazwyczaj stopa końsko-szpotawa jest izolowaną wadą. Jednak zdarzają się przypadki współwystępowania z tą deformacją innych wad, w tym m.in. artrogrypozy, dysplazji stawów biodrowych, przepukliny oponowo-rdzeniowej, wrodzonego kręczu szyi. Stopie końsko-szpotawej towarzyszą następujące objawy:

  • ustawienie końskie – za krótkie ścięgno Achillesa sprawia, że kość piętowa unosi się, a przód stopy kieruje się w dół tak, że nie można postawić całej stopy na ziemi;
  • przywiedzenie przodostopia – ograniczenie ruchu stopy na zewnątrz;
  • szpotawe ustawienie i odwrócenie (zwłaszcza okolicy pięty);
  • nadmierne wydrążenie łuku podłużnego stopy – przyśrodkowy brzeg stopy jest za bardzo uniesiony;
  • częste przesunięcia kości tyłostopia i przykurcze mięśni podudzia.

W tej patologii może występować jeszcze wiele innych dolegliwości. Stopa końsko-szpotawa znacznie utrudnia naukę chodzenia, a później poruszanie się chorego. Niepodjęcie leczenia lub niewłaściwie prowadzona terapia skutkuje niepełnosprawnością i bolesnością podczas ruchów.


Rodzaje stopy końsko-szpotawej

Biorąc pod uwagę charakter zmiany, opracowana została przez Dimeglio specjalna klasyfikacja, na podstawie której wyróżniono cztery jej typy.

  • Pierwszy typ dotyczy około 20% przypadków. To tzw. stopa miękka, która jest najlżejszym stopniem zniekształcenia. W jej przypadku możliwa jest bierna korekcja stopy. Można ją doprowadzić w pełni do prawidłowego ustawienia.
  • Drugi typ dotyczy około 33% przypadków. To tzw. stopa miękko-twarda. Możliwa jest częściowa korekcja ustawienia końskiego oraz całkowita przywiedzenia przodostopia.
  • Trzeci typ to tzw. stopa twardsza z korekcją zniekształceń na poziomie poniżej 50 stopni. Typowe jest dla niej w płaszczyźnie strzałkowej i horyzontalnej utrwalone końskostopie. W jej przypadku niewielkie są możliwości czynnej korekcji.
  • Czwarty typ dotyczy około 12% przypadków. To tzw. stopa twarda i sztywna. Przykurcz obejmuje całą stopę. Występuje też całkowite przemieszczenie dolnego stawu skokowego.

Na czym polega leczenie stopy końsko-szpotawej?

Leczenie stopy końsko-szpotawej powinno się wdrożyć jak najszybciej. Czas odgrywa ważną rolę w efektywności podjętych działań. Najlepiej, aby terapia została rozpoczęta już w pierwszych tygodniach życia. W przypadku stopy szpotawej typu I i II zastosowanie znajduje leczenie zachowawcze. Wykazuje dobre rokowanie, o ile będzie konsekwentnie realizowane do zakończenia wzrostu kośćca. Wykorzystywane są:

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

  • ćwiczenia redresyjne, wybrane elementy terapii Vojty (neurorozwojowe usprawnianie), elektrostymulacje mięśni unerwionych przez nerw strzałkowy wspólny, reedukacja napięcia mięśniowego (tam, gdzie doszło do jego osłabienia), galwanizacje,
  • masaże – masaż klasyczny rozluźniający (na stronie podeszwowej stopy – głaskanie, rozcieranie, wibracja, od strony grzbietowej – energiczne rozcieranie i ugniatanie kciukami, na przedniej i bocznej stronie podudzia – masowanie pobudzające, a na tylnej – delikatne),
  • korekcja manualna (np. trójwymiarowa korekcja manualna stóp połączona z bandażowaniem – metoda Zukunft-Huber),
  • redresja z założeniem opatrunku gipsowego na podudzie – metoda Ponsetiego, która polega na założeniu opatrunku gipsowego unieruchamiającego stopę w prawidłowym położeniu. Po zdjęciu gipsu stosowane są szyny odwodzące, które pozwalają utrzymać efekty leczenia. W 90% przypadków leczonych stóp wykonuje się tenotomię ścięgna Achillesa.

W przypadku, gdy podjęte działania nie przyniosą zadowalających rezultatów lub stopień nasilenia wady jest zbyt duży, konieczne okazuje się leczenie operacyjne. U dzieci do 6 roku życia zmiany chirurgiczne przeprowadza się na tkankach miękkich. Trwałe skorygowanie poprzez operowanie kości stopy wykonuje się po 6 roku życia. Po zabiegu operacyjnym niezbędne jest unieruchomienie, noszenie specjalnego obuwia i odpowiednie urządzenia zabezpieczające. Zabieg operacyjny nie zwalnia z leczenia fizjoterapeutycznego. Możliwe są niestety nawroty schorzenia. Nie ma jednej uniwersalnej techniki operacyjnej dla tak zróżnicowanej wady.

Źródła
  1. T. Guszczyn, J. Popko, Wady postawy – obserwować czy leczyć? Część 1, „Pediatria po Dyplomie” 2015, nr 5. Online: https://podyplomie.pl/pediatria/20088,wady-postawy-obserwowac-czy-leczyc-czesc-1 [dostęp: 06.08.2022].
  2. P. Misztal-Okońska, P. Okoński, M. Goniewicz i wsp., Historia leczenia wrodzonej stopy końsko-szpotawej, „Archiwum Historii i Filozofii Medycyny” 2016, nr 79, s. 32–36.
  3. E. Żulewska-Fiks, Zaburzenia kończyny dolnej – stopa końsko-szpotawa. Możliwości fizjoterapeutyczne, „Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2019, nr 105. Online: https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/zaburzenia-konczyny-dolnej-stopa-konsko-szpotawa-mozliwosci-fizjoterapeutyczne [dostęp: 06.08.2022].

Zobacz także

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.