Stopa końsko-szpotawa – co to jest? Sposoby leczenia tej deformacji

12.09.2022

Stopa końsko-szpotawa to wrodzona deformacja polegająca na utrwalonym zgięciu podeszwowym stopy i przywiedzeniu przodostopia. Uważana jest za najczęstszą po dysplazji stawu biodrowego wadę rozwojową narządu ruchu. W Polsce częstość jej występowania wynosi 1–2/1000 urodzeń.

Stopa końsko-szpotawa.jpg

Spis treści

Stopa końsko-szpotawa – co to jest?
Jakie są objawy stopy końsko-szpotawej?
Rodzaje stopy końsko-szpotawej
Na czym polega leczenie stopy końsko-szpotawej?

Stopa końsko-szpotawa to wada, w której stopy skierowane są do środka i mają sierpowaty kształt. Deformacja ta obserwowana jest dwa razy częściej u chłopców. Sprawdź, jakie towarzyszą jej objawy. Dowiedz się, na czym polega leczenie stopy końsko-szpotawej.


Stopa końsko-szpotawa – co to jest?

Stopa końsko-szpotawa to wada wrodzona charakteryzująca się podeszwowym zgięciem stopy (w dół, w kierunku podłoża) oraz przywiedzeniem przodostopia (wypukłość brzegu bocznego stopy). Stopa końsko-szpotawa to deformacja, za którą w połowie przypadków odpowiadają malformacje kostne. Wywołane są one przez pierwotne zaburzenie rozwoju w okresie zarodkowym. W dalszym ciągu nie określono dokładnie przyczyn powstania stopy końsko szpotawej. Przyjmuje się, że jej etiologia jest kombinacją czynników genetycznych i środowiskowych.

Ponieważ nie ma pewności co do jej etiologii, nierzadko spotykanym określeniem jest stopa końsko-szpotawa idiopatyczna. Czynnikami ryzyka tej deformacji są przyjmowanie ecstasy i palenie tytoniu przez kobiety będące w ciąży. Jej łagodniejsze postacie można wiązać z nieprawidłową pozycją stopy w łonie matki w przypadku małowodzia i wad części kostnych miednicy matki. Są to tzw. stopy ułożeniowe.


Jakie są objawy stopy końsko-szpotawej?

Zazwyczaj stopa końsko-szpotawa jest izolowaną wadą. Jednak zdarzają się przypadki współwystępowania z tą deformacją innych wad, w tym m.in. artrogrypozy, dysplazji stawów biodrowych, przepukliny oponowo-rdzeniowej, wrodzonego kręczu szyi. Stopie końsko-szpotawej towarzyszą następujące objawy:

  • ustawienie końskie – za krótkie ścięgno Achillesa sprawia, że kość piętowa unosi się, a przód stopy kieruje się w dół tak, że nie można postawić całej stopy na ziemi;
  • przywiedzenie przodostopia – ograniczenie ruchu stopy na zewnątrz;
  • szpotawe ustawienie i odwrócenie (zwłaszcza okolicy pięty);
  • nadmierne wydrążenie łuku podłużnego stopy – przyśrodkowy brzeg stopy jest za bardzo uniesiony;
  • częste przesunięcia kości tyłostopia i przykurcze mięśni podudzia.

W tej patologii może występować jeszcze wiele innych dolegliwości. Stopa końsko-szpotawa znacznie utrudnia naukę chodzenia, a później poruszanie się chorego. Niepodjęcie leczenia lub niewłaściwie prowadzona terapia skutkuje niepełnosprawnością i bolesnością podczas ruchów.


Rodzaje stopy końsko-szpotawej

Biorąc pod uwagę charakter zmiany, opracowana została przez Dimeglio specjalna klasyfikacja, na podstawie której wyróżniono cztery jej typy.

  • Pierwszy typ dotyczy około 20% przypadków. To tzw. stopa miękka, która jest najlżejszym stopniem zniekształcenia. W jej przypadku możliwa jest bierna korekcja stopy. Można ją doprowadzić w pełni do prawidłowego ustawienia.
  • Drugi typ dotyczy około 33% przypadków. To tzw. stopa miękko-twarda. Możliwa jest częściowa korekcja ustawienia końskiego oraz całkowita przywiedzenia przodostopia.
  • Trzeci typ to tzw. stopa twardsza z korekcją zniekształceń na poziomie poniżej 50 stopni. Typowe jest dla niej w płaszczyźnie strzałkowej i horyzontalnej utrwalone końskostopie. W jej przypadku niewielkie są możliwości czynnej korekcji.
  • Czwarty typ dotyczy około 12% przypadków. To tzw. stopa twarda i sztywna. Przykurcz obejmuje całą stopę. Występuje też całkowite przemieszczenie dolnego stawu skokowego.

Na czym polega leczenie stopy końsko-szpotawej?

Leczenie stopy końsko-szpotawej powinno się wdrożyć jak najszybciej. Czas odgrywa ważną rolę w efektywności podjętych działań. Najlepiej, aby terapia została rozpoczęta już w pierwszych tygodniach życia. W przypadku stopy szpotawej typu I i II zastosowanie znajduje leczenie zachowawcze. Wykazuje dobre rokowanie, o ile będzie konsekwentnie realizowane do zakończenia wzrostu kośćca. Wykorzystywane są:

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

  • ćwiczenia redresyjne, wybrane elementy terapii Vojty (neurorozwojowe usprawnianie), elektrostymulacje mięśni unerwionych przez nerw strzałkowy wspólny, reedukacja napięcia mięśniowego (tam, gdzie doszło do jego osłabienia), galwanizacje,
  • masaże – masaż klasyczny rozluźniający (na stronie podeszwowej stopy – głaskanie, rozcieranie, wibracja, od strony grzbietowej – energiczne rozcieranie i ugniatanie kciukami, na przedniej i bocznej stronie podudzia – masowanie pobudzające, a na tylnej – delikatne),
  • korekcja manualna (np. trójwymiarowa korekcja manualna stóp połączona z bandażowaniem – metoda Zukunft-Huber),
  • redresja z założeniem opatrunku gipsowego na podudzie – metoda Ponsetiego, która polega na założeniu opatrunku gipsowego unieruchamiającego stopę w prawidłowym położeniu. Po zdjęciu gipsu stosowane są szyny odwodzące, które pozwalają utrzymać efekty leczenia. W 90% przypadków leczonych stóp wykonuje się tenotomię ścięgna Achillesa.

W przypadku, gdy podjęte działania nie przyniosą zadowalających rezultatów lub stopień nasilenia wady jest zbyt duży, konieczne okazuje się leczenie operacyjne. U dzieci do 6 roku życia zmiany chirurgiczne przeprowadza się na tkankach miękkich. Trwałe skorygowanie poprzez operowanie kości stopy wykonuje się po 6 roku życia. Po zabiegu operacyjnym niezbędne jest unieruchomienie, noszenie specjalnego obuwia i odpowiednie urządzenia zabezpieczające. Zabieg operacyjny nie zwalnia z leczenia fizjoterapeutycznego. Możliwe są niestety nawroty schorzenia. Nie ma jednej uniwersalnej techniki operacyjnej dla tak zróżnicowanej wady.

Źródła
  1. T. Guszczyn, J. Popko, Wady postawy – obserwować czy leczyć? Część 1, „Pediatria po Dyplomie” 2015, nr 5. Online: https://podyplomie.pl/pediatria/20088,wady-postawy-obserwowac-czy-leczyc-czesc-1 [dostęp: 06.08.2022].
  2. P. Misztal-Okońska, P. Okoński, M. Goniewicz i wsp., Historia leczenia wrodzonej stopy końsko-szpotawej, „Archiwum Historii i Filozofii Medycyny” 2016, nr 79, s. 32–36.
  3. E. Żulewska-Fiks, Zaburzenia kończyny dolnej – stopa końsko-szpotawa. Możliwości fizjoterapeutyczne, „Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2019, nr 105. Online: https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/zaburzenia-konczyny-dolnej-stopa-konsko-szpotawa-mozliwosci-fizjoterapeutyczne [dostęp: 06.08.2022].

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.