Prognoza terminu porodu

Ustalenie wieku ciąży i terminu porodu ma istotny wpływ na właściwą opiekę przedporodową oraz pozwala wdrożyć diagnostykę i podjąć niezbędne działania terapeutyczne w okresie okołoporodowym.

baza LX 2021 (27).jpg

Średni czas trwania ciąży od ostatniej miesiączki wynosi 40 tygodni, czyli 280 dni +/- 14 dni, a od zapłodnienia trwa 38 tygodni, czyli 266 dni (jeśli cykle miesiączkowe są regularne - co 28 dni).

W praktyce termin porodu ustala się na podstawie reguły Naegelego:

pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok


Jeżeli kobieta miała nieregularne cykle, do powyższego wyniku należy dodać lub odjąć, o ile jej cykle różnią się w stosunku do cyklu 28–dniowego.

Jeżeli nie znamy daty ostatniej miesiączki (kobieta nie pamięta lub zaszła w ciąże w trakcie karmienia piersią), wiek ciąży i datę przewidywanego terminu porodu ustalamy na podstawie badania USG ciąży wykonanego w I trymestrze. Określenie terminu porodu w późniejszym okresie ciąży może być obarczone błędem, ze względu na kształtowanie się cech osobniczych dziecka (dzieci urodzone w tym samym wieku ciążowym mają różną masę i długość ciała). W II trymestrze można oszacować termin z dokładnością -/+ 7-10 dni, a w III trymestrze przeciętny rozrzut szacunkowej oceny wieku ciążowego wynosi -/+ 21 dni.

Przyjmuje się, że jeżeli różnica dni między datą ustaloną z miesiączki a tą z USG wynosi < 5 dni, wówczas bierze się pod uwagę datę ustaloną z ostatniej miesiączki, jeśli jednak ta różnica wynosi > 5 dni, wtedy skłaniamy się ku dacie wyznaczonej przez lekarza podczas badania USG.


Istnieją różne podziały czasu trwania ciąży: tygodnie, miesiące, trymestry.

• I trymestr – trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży- to 1,2,3 miesiąc ciąży,

• II trymestr – trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży – to 4,5,6 miesiąc ciąży,

• III trymestr – od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu, czyli 40 tygodnia – to 7, 8, 9 miesiąc ciąży.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.