Prognoza terminu porodu
Ustalenie wieku ciąży i terminu porodu ma istotny wpływ na właściwą opiekę przedporodową oraz pozwala wdrożyć diagnostykę i podjąć niezbędne działania terapeutyczne w okresie okołoporodowym.
Średni czas trwania ciąży od ostatniej miesiączki wynosi 40 tygodni, czyli 280 dni +/- 14 dni, a od zapłodnienia trwa 38 tygodni, czyli 266 dni (jeśli cykle miesiączkowe są regularne - co 28 dni).
W praktyce termin porodu ustala się na podstawie reguły Naegelego:
pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok
Jeżeli kobieta miała nieregularne cykle, do powyższego wyniku należy dodać lub odjąć, o ile jej cykle różnią się w stosunku do cyklu 28–dniowego.
Jeżeli nie znamy daty ostatniej miesiączki (kobieta nie pamięta lub zaszła w ciąże w trakcie karmienia piersią), wiek ciąży i datę przewidywanego terminu porodu ustalamy na podstawie badania USG ciąży wykonanego w I trymestrze. Określenie terminu porodu w późniejszym okresie ciąży może być obarczone błędem, ze względu na kształtowanie się cech osobniczych dziecka (dzieci urodzone w tym samym wieku ciążowym mają różną masę i długość ciała). W II trymestrze można oszacować termin z dokładnością -/+ 7-10 dni, a w III trymestrze przeciętny rozrzut szacunkowej oceny wieku ciążowego wynosi -/+ 21 dni.
Przyjmuje się, że jeżeli różnica dni między datą ustaloną z miesiączki a tą z USG wynosi < 5 dni, wówczas bierze się pod uwagę datę ustaloną z ostatniej miesiączki, jeśli jednak ta różnica wynosi > 5 dni, wtedy skłaniamy się ku dacie wyznaczonej przez lekarza podczas badania USG.
Istnieją różne podziały czasu trwania ciąży: tygodnie, miesiące, trymestry.
• I trymestr – trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży- to 1,2,3 miesiąc ciąży,
• II trymestr – trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży – to 4,5,6 miesiąc ciąży,
• III trymestr – od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu, czyli 40 tygodnia – to 7, 8, 9 miesiąc ciąży.