Problemy z kolanem – Carolina Medical Center zapewni Ci kompleksową pomoc

28.03.2022

Ból kolana jest bardzo częstą przypadłością. Pojawia się, kiedy staw kolanowy zmuszony jest do znoszenia obciążenia przekraczającego jego fizjologiczną wytrzymałość. Wśród możliwych kontuzji kolana wymienia się kolano skoczka, kolano kinomana czy niestabilność rzepki.

Problemy z kolanem? Kompleksowa pomoc w Carolina Medical

Spis treści

Ból kolana – do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Co może powodować ból w kolanie?
Ból kolana – jak lekarz stawia rozpoznanie?
Leczenie problemów z kolanami
Problemy z kolanami – fizjoterapia

Jeśli zmagasz się z bólem kolana, zgłoś się na konsultację do ortopedy. To lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób bądź urazów związanych z narządem ruchu. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny bólu kolana  i dlaczego tak ważna jest rehabilitacja. Odpowiedzi na wszystkie te kwestie i jednocześnie kompleksowa pomoc czekają na Ciebie w Carolina Medical Center.


Ból kolana – do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Odczuwasz ból kolana? W klinice ortopedii w Carolina Medical Center otrzymasz kompleksową pomoc. Znajduje się w niej centrum diagnostyczne, gdzie zrobisz niezbędne badania. W zależności od przyczyny Twojego bólu lekarz zdecyduje o wyborze leczenia  zachowawczego lub zabiegowego.

Ważnym elementem powrotu do zdrowia w chorobach kolana jest rehabilitacja. W centrum rehabilitacji specjaliści zadbają o szybsze złagodzenie doskwierających Ci dolegliwości i powrót sprawności chorego kolana. A jeśli ból nie jest wynikiem przewlekłej choroby, lecz powstał na skutek nagłych urazów (np. podczas wypadku samochodowego czy na rowerze), zgłoś się do Carolina Medical Center po szybkie wsparcie na ostrym dyżurze.

Wszystkie etapy leczenia przejdziesz w jednym miejscu – dzięki temu zyskujesz kompleksową obsługę oraz gwarancję komfortu i wygody oraz znacznie oszczędzasz czas.


Co może powodować ból w kolanie?

Staw kolanowy jest drugim – po stawie skokowym – najbardziej obciążanym stawem w Twoim ciele. Uszkodzeniu najczęściej ulegają łąkotki. Ich zadaniem jest dopasowywanie do siebie powierzchni stawowych i absorbowanie wstrząsów podczas wykonywania ruchu oraz umożliwienie ruchów obrotowych w zgiętym stawie kolanowym. Urazom nierzadko ulegają więzadła odpowiadające za stabilizację stawu kolanowego oraz ścięgna, które mogą zostać przerwane lub objęte stanem zapalnym.

W Carolina Medical Center możesz liczyć na leczenie takich problemów z kolanem jak:

  • kolano skoczka lub kinomana,
  • złamanie lub zwichnięcie rzepki,
  • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL),
  • uszkodzenie więzadła pobocznego (MCL),
  • uszkodzenie zginaczy kolana,
  • uszkodzenia chrząstki stawowej,
  • uszkodzenie łąkotek,
  • ostry uraz kolana,
  • Plica mediopatellaris, czyli zespół fałdu przyśrodkowego błony maziowej kolana,
  • koślawa lub szpotawa oś kończyny,
  • złamanie nasady kości piszczelowej,
  • zwyrodnienia stawu.

Ból kolana – jak lekarz stawia rozpoznanie?

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

Ustalenie przyczyny odpowiedzialnej za dolegliwości ze strony kolana wymaga nierzadko podjęcia wielu kroków. W Carolina Medical Center proces diagnostyczny może być przeprowadzony w jednym miejscu. Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty – ortopedy. On na początek przeprowadzi z Tobą wywiad – zapyta o dotychczasowe problemy zdrowotne, odczuwane dolegliwości, stosowane leki itp. Następnie wykona m.in. ocenę palpacyjną (badanie dotykowe) i wzrokową czy pomiar zakresu ruchomości kolana. Badania te pozwalają wstępnie postawić diagnozę i wskazać, które badania obrazowe należy wykonać.

W Carolina Medical Center funkcjonuje centrum diagnostyczne wyposażone w najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt. Ortopeda zleci wykonanie badań obrazowych, niezwykle pomocnych w rozpoznaniu. W diagnostyce dolegliwości ze strony kolana przeprowadza się ultrasonografię, zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Każde z tych badań w inny sposób zobrazowuje staw kolanowy.


Leczenie problemów z kolanami

W zależności od postawionego rozpoznania leczenie kolana może mieć różny charakter. Kiedy postępowanie zachowawcze nie przynosi efektów lub jest niemożliwe, konieczne jest podjęcie leczenia zabiegowego. W Carolina Medical Center wykonasz operacje z zakresu ortopedii  najnowszymi dostępnymi na świecie metodami klasycznymi i małoinwazyjnymi, umożliwiające jak najszybszy powrót do zdrowia i sprawności. W szpitalu możesz liczyć na zabiegi zwalczające przyczynę bólu kolana, w tym:

  • artroskopową rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego,
  • rekonstrukcje wielowięzadłowe,
  • artroskopię stawu kolanowego wraz z osteotomią kości piszczelowej i udowej,
  • zszycie więzadła pobocznego piszczelowego,
  • szycie łąkotki,
  • zabiegi naprawcze chrząstki,
  • artroskopowy przeszczep łąkotki,
  • plastykę więzadła rzepki,
  • całkowitą endoprotezoplastykę stawu kolanowego,
  • reinsercję przyczepu mięśni w okolicy lub w obrębie kolana.

To tylko wybrane zabiegi wykonywane w tym miejscu. Jeśli zmagasz się z innym problemem kolana, zgłoś się na profesjonalną konsultację do Carolina Medical Center.


Problemy z kolanami – fizjoterapia

Ważnym elementem leczenia problemów z kolanami jest fizjoterapia. W Carolina Medical Center funkcjonuje centrum rehabilitacji zachowawczej i pozabiegowej oraz centrum treningowe. Podejmowane w nim działania fizjoterapeutyczne przyspieszają proces regeneracji stawu kolanowego, łagodzą dolegliwości i usprawniają kończynę dolną. W tym miejscu przejdziesz indywidualną fizjoterapię pod okiem profesjonalnej i doświadczonej kadry kilkudziesięciu fizjoterapeutów. W zależności od Twoich potrzeb prowadzone mogą być m.in.:

  • terapia manualna,
  • masaże,
  • kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne),
  • elektrostymulacja mięśniowa,
  • kinezyterapia i inne oddziaływania fizjoterapeutyczne.

Jeśli doskwiera Ci ból kolana – nie zwlekaj i zgłoś się po pomoc do Carolina Medical Center. Tu zostaniesz objęty kompleksową opieką – w jednym miejscu uzyskasz diagnozę, przejdziesz leczenie i rehabilitację przyspieszającą powrót do zdrowia.

Źródła
  1. Carolina Medical Center – Klinika Ortopedii i Traumatologii, https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/ [dostęp: 15.12.2021].
  2. M.D. Miller, S.R. Thompson, Miller Ortopedia, t. 1–2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  3. A. Nowakowski, T. Mazurek, Ortopedia i traumatologia – podręcznik dla studentów, Exemplum, Poznań 2017.

Zobacz także

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia
Zdrowie na co dzień

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia

Kaszel to jeden z podstawowych odruchów obronnych organizmu, który pomaga pozbyć się z dróg oddechowych wszelkich zanieczyszczeń, ciał obcych czy nadmiernej ilości wydzieliny. W niektórych sytuacjach staje się jednak suchy i męczący, przez co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, skąd się bierze suchy kaszel i jak sobie z nim radzić!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie
Zdrowie na co dzień

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie

Eozynofile to element układu odpornościowego, który bierze udział w zwalczaniu infekcji i reakcji alergicznych. Jednak zbyt wysoki poziom tych granulocytów kwasochłonnych może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jaka jest rola eozynofilów w organizmie i o czym świadczy ich podwyższony poziom.