Pielęgnacja pępka noworodka

14.02.2023

Czynności, które należy wykonywać podczas toalety pępka powinny być delikatne, ale jednocześnie zdecydowane i dokładnie przeprowadzone.

pielęgnacja pępka noworodka.JPG

Kikut pępowiny jest dobrze osadzony i stabilny. Czynności, które należy wykonywać podczas toalety pępka powinny być delikatne, ale jednocześnie zdecydowane i dokładnie przeprowadzone. Sucha pielęgnacja kikuta pępowiny jest w zupełności wystarczająca, aby wysychanie i jego opadnięcie przebiegało prawidłowo. Czas jego odpadnięcia zazwyczaj przypada między 1 a 3 tygodniem życia. Kluczem do dobrej pielęgnacji jest przestrzeganie higieny. Przed przystąpieniem do czynności, należy w pierwszej kolejności dobrze umyć ręce, a następnie umyć kikut wodą ze środkiem myjącym z uwzględnieniem okolic nasady.

Odsłaniając fałd skóry należy dotrzeć do miejsca, gdzie widać jeszcze wilgotną część pępowiny. Nie należy bać się „głębokiego” oczyszczania. Na koniec należy skórę dokładnie osuszyć ręcznikiem lub gazikiem. Do przemywania można także zastosować preparat na bazie octenidyny.

Delikatne podkrwawianie, czy niezbyt przyjemny zapach, jak również obecność śluzowej wydzieliny nie jest niczym niebezpiecznym. Należy wówczas częściej w ciągu dnia oczyszczać okolicę pępka, można również zastosować preparat na bazie octenidyny, który ma działanie antyseptyczne, dostępny jest w każdej aptece.

Jeśli kikut nie odpadnie po upływie 3 tygodni, lub zaobserwujesz obrzęk, zaczerwienienie pierścienia pępka powyżej 5 mm lub inne niepokojące objawy np. obfity wyciek, jak najszybciej skontaktuj się z położną lub lekarzem.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.