Otoczenie noworodka

14.02.2023

W jaki sposób opiekować się noworodkiem.

otoczenie noworodka.JPG

Temperatura powietrza w pokoju noworodka powinna wynosić od 19 do 21°C, a wilgotność powietrza około 40%. Pomieszczenie, w którym przebywa dziecko należy codziennie przewietrzyć. Bezwzględnie nie można palić papierosów w otoczeniu dziecka. W pierwszych tygodniach pobytu w domu należy również zminimalizować liczbę osób odwiedzających.

Niezwykle ważne jest, aby w tym okresie zapobiegać wychłodzeniu i przegrzaniu dziecka sprawdzając kark i stopy, które mają być ciepłe, buzia i rączki mogą być chłodniejsze. Ubranka dziecka powinny być wykonane z naturalnych tkanin i prane w tym okresie w środkach przeznaczonych dla dzieci.

Zobacz także

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Wszystkie artykuły i poradniki