Objawy przepowiadające poród
Organizm kobiety ciężarnej zaczyna się przygotowywać do porodu już około miesiąca przed tym wydarzeniem.
Spis treści
Obniżenie dna macicy
Występuje na kilka dni lub 2-3 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu. Główka dziecka schodzi coraz niżej do kanału rodnego. Możesz wtedy odczuwać ulgę w oddychaniu (zmniejsza się ucisk na przeponę), ale częściej pojawia się parcie na mocz (obniżona macica mocniej napiera na pęcherz moczowy).
Skurcze przepowiadające
Mogą pojawiać się pod koniec III trymestru ciąży. Zazwyczaj przypominają one bóle porodowe, ale są znacznie słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Niektóre kobiety w ogóle ich nie czują, inne odczuwają je dość mocno. Potrafią jednak być uciążliwe i nieprzyjemne. Czasem są długie i bardzo silne. Najlepiej wtedy wziąć ciepłą kąpiel, zmienić pozycję, pospacerować. Jeżeli ustąpią lub nie przybiorą na sile – to jeszcze nie te porodowe.
Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy
Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy można obserwować na kilka tygodni przed porodem. Zwiększa się jej ilość, a czasem nawet mogą pojawić się różowe upławy. Na 1-2 tygodnie przed porodem (u niektórych kobiet na kilka dni lub nawet godzin przed porodem) następuje odejście tzw. czopu śluzowego, który zamykał kanał szyjki macicy i chronił dziecko przed infekcjami. Wydzielina staje się śliska, bardziej elastyczna, nieco gęstsza. Może być bezbarwna lub mieć kolor żółtawy. Jeśli czop wydalony zostaje przed samym porodem wydzielina z pochwy często jest podbarwiona krwią, co ma związek z rozwieraniem się szyjki macicy.
Objawy ze strony układu pokarmowego
Objawy przepowiadające poród mogą również wystąpić ze strony układu pokarmowego. Często przed samym porodem kobiety mają wzmożony apetyt lub nagle nie chce się im nic jeść. W ostatnich tygodniach ciąży przyrost masy ciała zatrzymuje się, a u niektórych kobiet waga nawet spada o kilogram lub półtora. Może występować także biegunka, która jest naturalnym odruchem organizmu służącym opróżnieniu dolnego odcinka jelita grubego, by nie stanowił przeszkody w obniżaniu się główki w przebiegu porodu.
Odejście płynu owodniowego
W wyniku skurczów nawet tych, co 10-30 minut może dojść do pęknięcia błon płodowych i wycieku płynu owodniowego. Może nastąpić to jeszcze przed pojawieniem się regularnej akcji skurczowej. Odejście wód płodowych może przybrać formę delikatnego sączenia bądź odpłynięcia dużej ilości płynu, nawet bardzo gwałtownie. To sygnał, że zaczął się poród i niezwłocznie należy udać się do szpitala.
Zmienione samopoczucie
Oznakami zbliżającego się porodu może być zmienione samopoczucie, zdenerwowanie, niepewność, skrajne wyczerpanie albo wprost przeciwnie - nadmierne pobudzenie lub euforia. Czasem narasta zmęczenie lub odwrotnie - nagły przypływ energii. Kobiety mają ochotę w tym czasie sprzątać, myć okna, zrobić zakupy. To instynkt „wicia gniazda”, więc poród może zacząć się już niedługo.
Ból w podbrzuszu
Czasem przypominający miesiączkowy, może promieniować w okolice krzyża, na uda i pachwiny. Często towarzyszy mu uczucie ucisku w dole brzucha, który jest efektem wstawiania się główki dziecka w kanał rodny i ucisku na nerwy. Gdy skurcze macicy przybierają na sile, wydłużają się, stają się bolesne i pojawiają się w regularnych odstępach czasu, coraz bliżej jest rozwiązanie. Jeżeli nie łagodzi ich zmiana pozycji czy kąpiel, pojawiają się co 5-7 minut i trwają 60 sekund, należy udać się do szpitala. Jeżeli jest to kolejny poród, już te skurcze, co 10 minut, są sygnałem do wyjazdu do porodu.