Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

13.09.2023

Każdego dnia tracimy dziesiątki włosów, co jest zupełnie naturalnym procesem. O nadmiernym wypadaniu włosów specjaliści mówią, gdy liczba wypadających włosów przekroczy 100 dziennie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zbyt intensywnej utraty włosów.

Wypadanie włosów.jpeg

Spis treści

Przyczyny wypadania włosów
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Nadmierne wypadanie włosów – co robić?

Zdrowe i gęste włosy są bez wątpienia dużym atutem i ozdobą. Niestety dość powszechnym problemem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn jest nadmierne wypadanie włosów. Dowiedz się, do jakiego lekarza się z nim zgłosić i co może być pomocne na wypadanie włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Za wypadanie włosów „garściami” odpowiadać może wiele przyczyn. Eksperci wymieniają wśród nich zwłaszcza:

  • szkodliwe działanie czynników fizycznych i chemicznych, takich jak m.in.: chemioterapia, radioterapia, promieniowanie UV, woda chlorowana lub morska,
  • uwarunkowania genetyczne – rodzinna predyspozycja do wzmożonego wypadania włosów,
  • zła pielęgnacja – częste farbowanie, ondulacja, prostowanie, kręcenie, suszenie włosów, nieodpowiednio dobrane kosmetyki,
  • choroby skóry głowy, takie jak m.in.: grzybica, łupież pstry, łuszczyca, twardzina skórna, łysiejące zapalenia mieszków włosowych, łojotokowe zapalenie skóry,
  • choroby ogólnoustrojowe, np.: nadczynność i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, zespół wielotorbielowatości jajników, cukrzyca, anemia, sarkoidoza, choroba nowotworowa,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • choroby psychiczne, w tym zwłaszcza nerwica, narażenie na silny stres,
  • stosowanie niektórych leków, w tym m.in.: cytostatyków, beta-blokerów, środków antydepresyjnych.

Powszechnym problemem jest wypadanie włosów po ciąży. Towarzyszący ciąży wysoki poziom estrogenu powoduje wydłużenie fazy wzrostu włosa (anagenu). Po urodzeniu dziecka poziom estrogenu spada, powodując tym samym tzw. łysienie poporodowe, które jest związane z przejściem znacznej ilości włosów w ostatnią fazę cyklu życiowego – telogenu.

Przeczytaj również: Trądzik różowaty – przyczyny powstania i objawy. Jak wyleczyć trądzik różowaty?

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Z problemem nadmiernie wypadających włosów zgłoś się do trychologa. To specjalista zajmujący się  dolegliwościami związanymi z włosami i skórą głowy. Ustali przyczynę wypadania włosów i adekwatnie do niej opracuje sposób leczenia. Zazwyczaj jest to połączenie odpowiedniej diety, właściwej pielęgnacji oraz w razie konieczności środków farmakologicznych i specjalistycznych zabiegów.

Konsultacja trychologa

Do badań wykonywanych przez trychologa należą trichoskopia i trichogram. Pierwsze polega na ocenie wideodermoskopowej włosów i owłosionej skóry głowy, a następnie porównaniu wyniku z przyjętymi kryteriami trichoskopowymi. Z kolei dzięki trichogramowi ocenia się cykl włosowy na podstawie mikroskopowej oceny włosów.

Zobacz także: Osocze bogatopłytkowe – co to jest? Zastosowanie i zalecenia po zabiegach osoczem bogatopłytkowym

Nadmierne wypadanie włosów – co robić?

Przy nadmiernie wypadających włosach zadbaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło witamin i składników mineralnych. Na kondycję włosów wpływ mają zwłaszcza witaminy A, E oraz z grupy B, a dokładnie B7 (biotyna, zwana też witaminą H), B3 (niacyna, czyli witamina PP), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B12 (kobalamina) i B6, czyli pirydoksyna. Dobroczynne działanie na włosy wykazują też: cynk, krzem, miedź i żelazo. Jeśli Twój sposób odżywiania się będzie niewystarczający, aby zapewnić ich należyty poziom, specjalista zaproponuje Ci odpowiednią suplementację.

Wypróbuj ziołowe kuracje na wypadanie włosów. Z korzystnego wpływu na włosy znane są zwłaszcza: skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, czarna rzepa, gorczyca, kozieradka. Zioła te to częsty składnik kosmetyków do włosów. Możesz przygotować z nich napar do wcierania w skórę głowy. Taka wcierka łagodzi podrażnienia, zwalcza świąd i nadmierne przetłuszczanie się, stymuluje wzrost „baby hair”, sprzyja poprawie odżywienia i dotlenienia cebulek włosowych.

Przy silnie wypadających włosach szczególnie powinieneś zwracać uwagę na ich pielęgnację. Wybieraj kosmetyki łagodne dla skóry głowy. Zrezygnuj z tych, które mogą wysuszać i podrażniać. Eksperci zalecają mycie włosów 2–3 razy w tygodniu. Z podobną częstotliwością warto wykonywać peeling skóry głowy. Dzięki niemu usuniesz martwe komórki naskórka, a tym samym odblokujesz ujścia mieszków włosowych, poprawisz ukrwienie skóry głowy, co zmniejszy wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Dzięki peelingom łatwiejsze będzie przenikanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach czy lekach. Zastosować możesz peeling mechaniczny, enzymatyczny, na bazie kwasów AHA. Unikaj prostowania lub kręcenia, suszenia zbyt wysoką temperaturą i ciasnych upięć. Chroń włosy przed nadmierną ekspozycją na słońce.

Osobom z silnie wypadającymi włosami poleca się wcierki, szampony, odżywki zawierające substancje hamujące utratę włosów. Eksperci wymieniają wśród nich m.in.: Minoxidil, kwas linolowy, glutation, kofeinę, czynnik wzrostu fibroblastów – FGF. Na ratunek wypadającym włosom spieszą zabiegi medycyny estetycznej. Eksperci podkreślają zwłaszcza skuteczność karboksyterapii i mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, komórkami macierzystymi, peptydami. Wszystkie te metody mają potwierdzoną skuteczność, jednakże zastosowanie i poddanie się zabiegom powinno się wcześniej omówić z trychologiem. Jeśli za nadmierne wypadanie włosów odpowiada inna choroba, to konieczne jest jej leczenie. Przy wypadaniu włosów ze stresu lekarze zalecają metody radzenia sobie z silnymi emocjami.

Źródła
  1. M. Krzyżostan, Włosy osłabione, zniszczone, wypadające, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2019, nr 4, s. 84–87.
  2. A. Lewandowska, Dieta dla urody. Zdrowa skóra, piękne włosy i paznokcie, Wydawnictwo RM, Warszawa 2021.
  3. A. Zejfer, Trychologia: wypadanie włosów, „LNE” 2020, nr 1, s. 92–95.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.