Laserowe usuwanie znamion – rodzaje laserów, przeciwwskazania i zastosowanie
Laserowe usuwanie znamion jest jednym z bardziej efektywnych sposobów ich likwidacji. Pozwala zwalczyć przebarwienia skórne – zaburzenia barwnikowe spowodowane nagromadzeniem pigmentu w skórze, ale i inne nieestetyczne zmiany. Sprawdź, na czym polega usuwanie znamion laserem.
Spis treści
Na laserowe usuwanie znamion można się zdecydować zarówno ze względów terapeutycznych, jak i estetycznych. Metoda ta, mimo że posiada wiele zalet, nie może być zastosowana u osób z aktywną infekcją czy chorobą skóry. Dowiedz się, jakie znamiona można usunąć laserowo i jak szybko następuje gojenie.
Na czym polega laserowe usuwanie znamion?
Usuwanie znamion laserem to zabieg polegający na celowaniu wiązką światła w miejsca, gdzie umiejscowione jest znamię. Zmiana skórna zostaje odparowana lub precyzyjnie wycięta. Z uwagi na posiadane przez laser właściwości koagulujących naczynia krwionośne podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia. Dodatkowym atutem jest brak konieczności stosowania szwów, a w związku z tym blizny nie powstają lub są zdecydowanie mniejsze. Laserowe usuwanie znamion to zabieg nieinwazyjny. Pacjent może jednak odczuwać podczas jego trwania pewien dyskomfort, a osoby wrażliwe na ból delikatne dolegliwości bólowe. Te nieprzyjemne doznania można zmniejszyć, stosując miejscowe znieczulenie (krem znieczulający lub zastrzyk z lidokainy). Zabieg zazwyczaj trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas trwania determinowany jest w głównej mierze od ilości i głębokości zmian.
Jakie znamiona można usunąć laserowo?
Za pomocą laserów można osiągnąć bardzo dobre wyniki w leczeniu rozmaitych znamion, zwłaszcza:
- piegów,
- plam soczewicowatych,
- przebarwionych brodawek łojotokowych,
- niektórych znamion barwnikowych (tzw. pieprzyków),
- niektórych przebarwień polekowych,
- naczyniaków rubinowych.
Dodatkowo za pomocą lasera można usunąć: blizny, brodawki wirusowe (tzw. kurzajki), włókniaki, narośla skórne, ale też tatuaże i rozstępy skórne.
Usuwanie znamion laserem – przeciwwskazania
Mimo że usuwanie znamion laserem jest zabiegiem małoinwazyjnym i niemal bezbolesnym, to nie każdy może z niego skorzystać. Wśród przeciwwskazań wymienia się zwłaszcza skłonność do powstawania bliznowców (przerośniętych blizn rozrastających się poza granice uszkodzonej skóry, tzw. keloidów) lub blizn hipertroficznych (uwypukleń blizn nieprzekraczających uszkodzonego obszaru skóry), aktywne choroby skóry w obrębie usuwanego znamienia (np. opryszczka, liszajec). Zabieg niewskazany jest w przypadku klasyfikacji zmian jako wymagających kompletnego usunięcia chirurgicznego. Inne przeciwwskazania do laserowego usuwania znamion stanowią:
- ciąża i karmienie piersią,
- przyjmowanie leków lub ziół światłouczulających (np. dziurawiec, nagietek, tetracykliny),
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- stosowanie retinoidów doustnych (aktualnie lub do 6 miesięcy wcześniej),
- cukrzyca,
- padaczka,
- choroba nowotworowa,
- czynne choroby autoimmunologiczne.
Należy pamiętać, że każda zmiana skórna, która jest dla wykonującego zabieg podejrzana, nie może być usunięta laserem. Takie zmiany powinny być usunięte chirurgicznie z marginesem (zapasem) zdrowej tkanki, a następnie oddane do badania histopatologicznego, by wykluczyć m.in. czerniaka, raka podstawnokomórkowego skóry lub nacieki zapalne.
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Laserowe usuwanie znamion powinno być poprzedzone badaniem dermatoskopowym wykonanym przez lekarza dermatologa. Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu zmian skórnych urządzeniem z powiększeniem (dermatoskopem), co pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Laserowym usuwaniem znamion zajmują się głównie dermatolodzy i specjaliści medycyny estetycznej.
Jakich laserów używa się do usuwania znamion?
Do usuwania znamion zastosowanie ma wiele typów laserów. Jednymi z częściej stosowanych są:
- laser frakcyjny CO2 – jeden z najpopularniejszych laserów stosowanych w medycynie estetycznej. W wyniku reakcji fototermicznej (podgrzania wody w tkance pod wpływem światła lasera) dochodzi do mikrouszkodzenia nieprawidłowo zmienionej skóry, a następnie pobudzenia procesów regeneracyjnych. Nadaje się do leczenia blizn różnego pochodzenia (potrądzikowych, po zabiegach), a także rozstępów.
- laser rubinowy typu Q-switch – wytwarza światło czerwone o długości fali 694 nm, przenika ono na około 1 mm w głąb skóry, jest bardzo dobrze absorbowane przez melaninę, doskonale nadaje się do usuwania naskórkowych zmian barwnikowych (np. plamy soczewicowate), a także tatuaży.
- laser aleksandrytowy typu Q-switch – wytwarza światło o długości 755 nm, penetruje skórę nieco głębiej niż laser rubinowy, ma podobną do niego skuteczność w leczeniu zmian barwnikowych, obecnie stosowany głównie w usuwaniu niechcianego owłosienia;
- laser Nd:Yag typu Q-switch – wytwarza promieniowanie podczerwone o długości fali 1064 nm, które można zmniejszyć o połowę, ustawiając na drodze promieniowania kryształ – powstaje światło zielone o długości fali 532 nm, światło podczerwone wnika na 4-6 mm w głąb skóry i pozwala na leczenie zmian barwnikowych (zwłaszcza plam soczewicowatych), światło zielone nadaje się do leczenia zmian z dużą zawartością melanosomów (ciałek melaninowych) w naskórku,
- technologia IPL (z ang. Intense Pulsed Light) – wytwarza szerokie widmo promieniowania widzialnego 400-1200 nm, z tego względu ma różne zastosowanie w usuwaniu znamion np. włókniaki, kaszaki, prosaki, ziarniniaki, ogniska rogowacenia słonecznego.
Ile trwa proces gojenia i jakie są zalecenia po zabiegu?
Proces gojenia po laserowo usuniętych znamionach przebiega szybko. Ranka goi się średnio w ciągu 10-14 dni. Wyjątkiem są znamiona głębokie, po których czas gojenia wynieść może 3-4 tygodnie. Podczas procesu gojenia pacjent powinien pamiętać o pielęgnacji rany zgodnie z zaleceniami lekarza. Poza tym należy bezwzględnie dbać o czystość i higienę, unikać długotrwałego moczenia, nie stosować kosmetyków lub leków niezaleconych przez lekarza. Przez kilka tygodni od laserowego usuwania znamion powinno się ograniczyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz stosować kremy z filtrem ochronnym SPF 50.