Kryteria wyboru szpitala do porodu

31.01.2023

Wybierając szpital do porodu istotne jest, aby przyszli rodzice określili swoje priorytety. Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety i całej rodziny, dlatego powinni wspominać pobyt w szpitalu jak najlepiej. Powinno być to miejsce, które zapewni dobrą, profesjonalną opiekę, komfort i poczucie bezpieczeństwa.

kryteria wyboru szpitala.jpg

Decyzji o wyborze szpitala nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Można odwiedzić kilka szpitali, zapoznać się z topografią oddziału, wyposażeniem sal, porozmawiać z położnymi z bloku porodowego i oddziału położniczego. Warto też zasięgnąć opinii znajomych, które niedawno urodziły, jak oceniają opiekę podczas porodu, pomoc przy karmieniu piersią. Nie należy jednak polegać wyłącznie na tych opiniach, gdyż każdy ma inne oczekiwania i potrzeby. Podczas odwiedzin szpitala warto poprosić o listę niezbędnych rzeczy, jakie należy zabrać do porodu.

Szpitale różnią się między sobą organizacją oddziałów, liczbą i wyposażeniem sal. Większość placówek oferuje porody rodzinne, niektóre porody w wodzie oraz asystę wybranej położnej.

Każdy szpital zgodnie z obowiązującymi przepisami jest klasyfikowany ze względu na swój poziom wyspecjalizowania - wyposażenie, specjalistyczny sprzęt i przygotowanie zespołu medycznego do radzenia sobie w przypadku komplikacji czy zagrożenia ciąży. Poziom ten określany jest za pomocą stopni referencyjności (I,II,III).


I poziom opieki perinatalnej obejmuje opiekę nad fizjologicznie przebiegającą ciążą, porodem i połogiem oraz zdrowym noworodkiem, a także krótkotrwałą opiekę
nad niespodziewanie występującą patologią ciąży,


II poziom opieki perinatalnej obejmuje również opiekę nad patologią ciąży średniego stopnia,

W szpitalach o II stopniu referencyjności sprawuje się opiekę nad noworodkami:

  • urodzonymi od 32. tygodnia ciąży,
  • z niską masą urodzeniową (< 2600g),
  • urodzonymi w ciężkiej zamartwicy,
  • z zaburzeniami oddychania,
  • u których konieczne jest monitorowanie czynności serca, czynności oddechowej i temperatury,
  • podejrzanymi o chorobę hemolityczną w zakresie układu ABO i Rh.


III poziom opieki perinatalnej obejmuje ponadto opiekę nad najcięższą patologią ciąży.

Placówki o III stopniu referencyjności  są przeznaczone dla kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży, jej patologicznym przebiegu, gdzie jest bardzo wysokie ryzyko urodzenie dziecka przed 31 tygodniem ciąży.

Do szpitali o III stopniu referencyjności zaliczają się placówki kliniczne państwowych uczelni medycznych lub państwowych uczelni prowadzących działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych.

Ciężarną lub rodzącą kieruje się do podmiotu leczniczego wykonującego działalność w zakresie opieki okołoporodowej, posiadającego oddział o poziomie referencyjnym zapewniającym opiekę perinatalną odpowiednią do jej stanu zdrowia oraz przebiegu ciąży lub porodu.


Inne kryteria wyboru szpitala do porodu:

• odległość szpitala – obecnie nie obowiązuje zasada rejonizacji, każda kobieta ma prawo  , w praktyce najlepiej wybierać szpital położony najbliżej miejsca zamieszkania;

• warunki lokalowe – wielkość sal porodowych (pojedyncze, czy kilkuosobowe), ich wyposażenie (piłki, drabinki, worki sako, wanna lub prysznic);

• zwyczaje panujące w sali porodowej – wykonywanie rutynowych zabiegów (lewatywa, golenie krocza, nacięcie krocza), możliwość znieczulenia w trakcie porodu, możliwość swobodnego poruszania się w trakcie I i II okresu porodu i wyboru pozycji w czasie parcia, czy dziecko jest kładzione na brzuch po urodzeniu, możliwość uczestnictwa osoby bliskiej;

• organizacja oddziału położniczego – czy dziecko przebywa w sali razem z mamą, czy personel oferuje pomoc podczas samodzielnych czynności przy noworodku (przewijanie, kąpiel), czy istnieje możliwość skorzystania z porady laktacyjnej, jakie są godziny odwiedzin;

• ceny usług ponad standardowych, np. poród rodzinny, znieczulenie zewnątrzoponowe, indywidualna opieka położnej, możliwość przebywania w sali jednoosobowej po porodzie.


Pośrednią formą między porodem szpitalnym a domowym, jest poród w Domu Narodzin. Jest to alternatywa dla kobiet, które chcą rodzić naturalnie, w intymnych warunkach, zbliżonych do domowych. Należy upewnić się, czy opiekę podczas porodu i połogu sprawują położne z wieloletnim stażem pracy i wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. Ważne jest, aby położne miały możliwość konsultacji ze współpracującymi lekarzami oraz w razie wystąpienia komplikacji natychmiastowego przewiezienia rodzącej do szpitala, który musi się znajdować w niewielkiej odległości, umożliwiającej zapewnienie rodzącej i dziecku specjalistycznej pomocy w ciągu kilku minut.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.