Kąpiel noworodka
Pierwsze kąpiele noworodka.
Pierwsze kąpiele noworodka nie muszą odbywać się codziennie - wystarczy 2-3 razy w tygodniu. W międzyczasie - umyj dziecku twarz ciepłą wodą przy użyciu delikatnych wacików, pamiętając o prawidłowej pielęgnacji oczu, następnie dłonie, stopy, pośladki i okolicę krocza. Dziewczynki podmywamy ruchem od spojenia łonowego do odbytu, pamiętając, aby bakterie zawarte w stolcu nie przeniosły się w kierunku cewki moczowej, unikając w ten sposób infekcji dróg moczowych. Po zakończeniu toalety nie zapominamy o zaopatrzeniu pośladków w maść lub krem ochronny. Dobrze jest wybrać stałą porę dnia na kąpiel. Najlepiej, kiedy odbywa się ona między karmieniami, a dziecko jest wyspane i spokojne.
Przygotowania do kąpieli zaczynamy od nagrzania pomieszczenia oraz zgromadzenia w zasięgu ręki potrzebnych przedmiotów, które będą używane podczas kąpieli. Temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 24 °C. Temperatura wody powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji dziecka. Zazwyczaj jest to 37 °C, jednak jeśli zauważysz podczas kąpieli, że dziecko jest niespokojne, boi się lub zacznie płakać, sprawdź w pierwszej kolejności temperaturę wody. Może trzeba dolać cieplejszej lub ją nieco schłodzić. Dzieci lubią być całe niemalże zanurzone podczas kąpieli, bo dzięki temu tracą znacznie mniej ciepła. Nie bój się zamoczyć głowy, uszu i szyi malca. Przed włożeniem do wanienki, możesz otulić noworodka pieluszką, poczuje się wtedy znacznie bezpieczniej. Do mycia używamy preparatów zawierających emolienty (np. olej mineralny lub roślinny), które zwiększają ochronne działanie dla bariery skórnej. Nie należy przesadzać z ilością kosmetyków do pielęgnacji. Podczas mycia podtrzymuj dziecko tak, aby jego głowa spoczywała na Twoim nadgarstku, a dłonią podtrzymuj jego bark i paszki.
Dokładnie umyj ciało dziecka rozpoczynając od głowy. Następnie umyj szyję, dłonie, pachy, brzuch, okolice pępka, plecy, stopy, nogi, pachwiny oraz pośladki. Następnie po wyjęciu z wody ciepłym ręcznikiem otul bobasa i delikatnie osusz jego ciało, pamiętaj o dokładnym osuszeniu kikuta pępowiny. Obecność zmian skórnych tj. łuszczenie się naskórka, suchość, a nawet pęknięcia skóry są wskazaniem do zastosowania emolientów. Są to środki natłuszczająco-nawilżające powszechnie dostępne w aptekach.