Jak prowadzić ciążę w LUX MED

Jeśli chcesz prowadzić swoją ciążę w LUX MED umów się na usługę Konsultacja ginekologa – prowadzenie ciąży lub na Konsultację ginekologa. Podczas konsultacji lekarz, u którego zdecydujesz się prowadzić ciążę, wystawi skierowanie na wizytę kontrolną, wraz z sugerowaną datą wizyty. Dzięki takiemu skierowaniu będziesz miała więcej terminów do wyboru.

GettyImages-1147562375.jpg

Spis treści

Czym jest karta ciąży
Jak uzyskać zaświadczenie do “becikowego”
Edukacja okołoporodowa

Czym jest karta ciąży

Podczas wizyty, lekarz założy kartę ciąży, która zawiera wszystkie wyniki badań, uwagi lekarza prowadzącego oraz istotne informacje dotyczące przebiegu ciąży. Znajdziesz tam również listę badań, które należy wykonać w określonym tygodniu ciąży. Karta ciąży jest równoznaczna ze skierowaniem na te badania. Idąc na badania, należy zabrać ze sobą papierową wersję karty.

Kartę ciąży może wystawić również położna, jeżeli:

  1. Pacjentka nie ma założonej karty ciąży, ale ma zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę.
  2. Pacjentka zgubiła kartę ciąży. Położna wypisze jej duplikat na podstawie dokumentacji medycznej.


Ciężarna Pacjentka, przed wizytą u ginekologa, proszona jest do gabinetu położnej lub pielęgniarki w celu zważenia, zmierzenia ciśnienia i oceny innych parametrów, które wpisywane są do karty ciąży.

Jak korzystać z karty ciąży wystawionej w LUX MED

Badanie, z którego Pacjentka chce skorzystać, musi być:
- wyszczególnione w karcie ciąży w konkretnym trymestrze ciąży;
- bezpłatne w ramach jej abonamentu.

Jak korzystać z karty ciąży wystawionej poza LUX MED

Pacjentka, która prowadzi ciążę u lekarza ginekologa spoza LUX MED, również może wykonać badania przewidziane dla kobiety w ciąży i wyszczególnione w karcie ciąży, jeżeli:

  1. korzysta z badań diagnostycznych przewidzianych podczas prowadzenia ciąży w LUX MED, w terminach wyszczególnionych w karcie ciąży;
  2. badania z karty ciąży są bezpłatne w ramach jej abonamentu.

Jak uzyskać zaświadczenie do “becikowego”

Zaświadczenie do otrzymania "becikowego" możemy wydać tylko tym Pacjentkom, które prowadziły ciążę w placówkach Grupy LUX MED. Jeżeli pacjentka tylko robiła badania w LUX MED, nie otrzyma zaświadczenia. Po zaświadczenie należy zgłosić się do lekarza, który prowadził ciążę. Jeżeli Pacjentka nie może tego zrobić osobiście, na konsultację może przyjść inna osoba, która powinna zabrać ze sobą pisemne upoważnienie i kartę ciąży Pacjentki.

Edukacja okołoporodowa

W placówkach Grupy LUX MED możesz  skorzystać z edukacji okołoporodowej, którą prowadzą położne. W czasie pierwszego spotkania położna, rozmawiając z Pacjentką, ustala dalszy harmonogram prowadzenia ciąży i dopasowuje program edukacyjny do potrzeb Pacjentki. Program obejmuje nie tylko tematykę ciąży, ale również porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, a w szczególności takie zagadnienia jak:

• dieta w trakcie ciąży,

• odpowiednie ćwiczenia,

• dobór wygodnego stroju,

• współżycie w czasie ciąży,

• dokładny przebieg ciąży,

• przygotowanie do porodu,

• poród i wszystkie jego etapy,

• postępowanie po porodzie,

• opieka nad noworodkiem.

Z wizyt edukacyjnych z położną mogą skorzystać wszystkie Pacjentki w ciąży lub po porodzie. Na spotkanie można umówić się zarówno w ramach abonamentu LUX MED, jak i na NFZ. Aby skorzystać z usługi, nie potrzeba skierowania. Wizytę można zarezerwować przez Portal Pacjenta lub infolinię.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.