Czym są zaburzenia funkcji poznawczych? Jak się objawiają?

14.11.2024 Angelika Maciejewska, psycholog, neuropsycholog

Funkcje poznawcze umożliwiają nam odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Wraz z wiekiem może dojść do ich upośledzenia. Dowiedz się, czym są zaburzenia funkcji poznawczych, jak się objawiają i jak zadbać o zdrowie układu nerwowego.

Czym są zaburzenia funkcji poznawczych? Jak się objawiają?

Spis treści

Czym są funkcje poznawcze? Jakie są ich rodzaje?
Czym są zaburzenia poznawcze?
Jakie są objawy zaburzenia funkcji poznawczych?
Czym są łagodne zaburzenia poznawcze? Jak je rozpoznać?
Jak chronić się przed wystąpieniem łagodnych zaburzeń poznawczych?

Czym są funkcje poznawcze? Jakie są ich rodzaje?

Funkcje poznawcze pozwalają nam odbierać, przetwarzać i przechowywać bodźce ze świata  zewnętrznego. Dzielą się na podstawowe, takie jak uwaga, pamięć, percepcja, funkcje wykonawcze oraz tak zwane wyższe, do których zaliczamy myślenie i język. Pamięć to zdolność utrwalania, przechowywania i odtwarzania naszych przeżyć psychicznych. Jest ściśle powiązana z uwagą, albowiem możemy zapamiętać tylko to, na co skierowaliśmy strumień naszej świadomości.

Świadomość stanowi elementarną cechę zjawisk psychicznych, i wiąże się z poczuciem ich przeżywania. Przez uwagę rozumiemy podmiotowe zwracanie się naszego ja ku przedmiotowi poznania. Uwaga umożliwia selektywną koncentrację percepcji na jednym zjawisku. Percepcja oznacza postrzeganie i organizację wrażeń zmysłowych (dotyk, słuch, powonienie, wzrok, smak), aby móc zinterpretować rzeczywistość. Funkcje wykonawcze pozwalają nam kontrolować i regulować zachowanie. Myślenie polega na przetwarzaniu informacji zawartych w spostrzeżeniach, wyobrażeniach, pojęciach, symbolach, obrazach i dźwiękach. Język opisuje otaczającą nas rzeczywistość.

Przeczytaj także: Poznaj zakres opieki psychologa, psychiatry i psychoterapeuty

Czym są zaburzenia poznawcze?

Przez zaburzenia poznawcze uznaje się upośledzenie we wszystkich powyżej opisanych  funkcjach – mogą to być trudności w przetwarzaniu i analizowaniu informacji, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, planowaniem, podejmowaniem decyzji, problemy językowe. Mogą one bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić samodzielne funkcjonowanie i przez to obniżyć jakość życia.

Jakie są objawy zaburzenia funkcji poznawczych?

Wraz z wiekiem dochodzi do obumierania komórek nerwowych ośrodkowego układu nerwowego, co prowadzi do obniżenia zdolności umysłowych. Pojawiają się problemy z pamięcią, trudności z uczeniem się nowych informacji, a także problemy z przywoływaniem utrwalonych wiadomości. Wypowiedziom towarzyszy uczucie braku słów, może to dotyczyć zarówno słów o wysokiej frekwencji, czyli często występujących, jak i tych specjalistycznych. Do tego dochodzą trudności z koncentracją uwagi, trudności z orientacją w terenie, brak jasności myślenia, trudności ze zbudowaniem wypowiedzi, lapsusy językowe. Budzi to lęk o pogarszające się zdolności umysłowe i wystąpienie otępienia.

Warto zaznaczyć, że pojawiające się kłopoty kognitywne nie muszą oznaczać od razu choroby neurozwyrodnieniowej. Mogą to być tak zwane Łagodne zaburzenia poznawcze, które są właściwie naturalnym wynikiem starzenia się organizmu. Jeśli zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, to jest to dobry moment, aby zbadać stan funkcjonowania poznawczego. Da nam to szansę na zatrzymanie procesu neurodegeneracyjnego i zachowanie samodzielności i komfortu życia.

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

Czym są łagodne zaburzenia poznawcze? Jak je rozpoznać?

Łagodne zaburzenia poznawcze to odrębny zespół objawów klinicznych opisywany jako stan pomiędzy prawidłowym funkcjonowaniem a rozpoczynającą się chorobą neurozwyrodnieniową. Z etapu łagodnych zaburzeń poznawczych można wrócić do normalnego, zdrowego funkcjonowania, bądź wejść w chorobę neurodegeneracyjną (typu choroba Alzheimera, otępienie z ciałami Levy’ego, otępienie czołowo-skroniowe, choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne, żeby wspomnieć o najważniejszych).

Badanie neuropsychologiczne pozwoli określić, czy dane problemy zgłaszane przez pacjenta są na poziomie MCI (Łagodnych zaburzeń poznawczych), czy też są stosowne do wieku. A może już rozpoczęła się choroba, a jeśli tak to jaka? Neuropsycholog przeprowadzi dokładny wywiad z osobą zainteresowaną, ale niekiedy też z rodziną czy bliskimi, poprosi o badania neuroobrazowe, a na kolejnej wizycie przeprowadzi szczegółowe badanie wykorzystujące narzędzia psychometryczne. Pacjent otrzyma wówczas diagnozę, dzięki której będzie mógł poznać przyczyny swoich problemów i ewentualnie rozpocząć leczenie.

Jak chronić się przed wystąpieniem łagodnych zaburzeń poznawczych?

Warto też wspomnieć, jak chronić się przed wystąpieniem łagodnych zaburzeń poznawczych:

  • dbać o umiarkowany wysiłek najlepiej na świeżym powietrzu,
  • wprowadzić dietę śródziemnomorską,
  • utrzymywać kontakty towarzyskie,
  • zachować aktywność intelektualną,
  • uczestniczyć w życiu kulturalnym,
  • rozwijać swoje hobby.
Źródła
  1.  Bilikiewicz Tadeusz, PZWL 1988 - Psychiatria kliniczna
  2. Walsh Kevin, Darby David, GWP 2008 - Neuropsychologia kliniczna Walsha

Zobacz także

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.