Czym są nerwobóle? Poznaj przyczyny i główne rodzaje nerwobóli

13.09.2023

Nerwobóle bywają inaczej nazywane neuralgią. Są to ataki bólu spowodowane patologiami konkretnego nerwu i jego podrażnieniem w określonej części ciała. Poznaj przyczyny powstania nerwobólów i główne ich rodzaje.

Nerwobóle.jpeg

Spis treści

Czym są nerwobóle?
Rodzaje nerwobólów
Przyczyny nerwobólów
Po czym poznać nerwoból? Objawy
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Rozpoznawanie nerwobólów

Nerwobóle mogą dotyczyć różnych nerwów, stąd też mogą im towarzyszyć rozmaite objawy. Niekiedy może to być uporczywy ból głowy, innym razem ból w klatce piersiowej, a czasem ból w obrębie jamy brzusznej. Jednak nerwobóle mają pewne charakterystyczne cechy. Sprawdź, jakie!

Czym są nerwobóle?

Nerwoból to dokuczliwy, intensywny ból o charakterze napadowym, który pojawia się w związku z zaburzeniami konkretnego nerwu obwodowego. Na obwodowy układ nerwowy składają się m.in. nerwy czaszkowe i rdzeniowe. Odpowiedzialne są one za przenoszenie bodźców zmysłowych – komunikatów o ruchu i czuciu do mózgu. Pełnią zatem funkcję pośredniczącą pomiędzy narządami a ośrodkowym układem nerwowym – mózgiem.

Rodzaje nerwobólów

Nerwoból może dotyczyć różnych obszarów ciała. Do częstszych rodzajów nerwobólów zaliczamy:

  • neuralgia nerwu trójdzielnego – tzw. neuralgia trójdzielna, nerwoból w różnych rejonach twarzy spowodowany uszkodzeniem nerwu czaszkowego;
  • neuralgia językowo-gardłowa – nerwoból okolicy gardła, jamy ustnej i języka spowodowany podrażnieniem tzw. dziewiątego nerwu czaszkowego;
  • neuralgia popółpaścowa – nerwoból po jednej stronie ciała, powikłanie półpaśca;
  • nerwobóle międzyżebrowe – z uszkodzenia nerwów międzyżebrowych. Mogą być oznaką zapalenia osierdzia (ostry, kłujący ból, niekiedy promieniujący do szyi lub lewego barku);
  • nerwobóle głowy lub ból brzucha – spowodowane np. dużym napięciem psychicznym, stresem;
  • bóle plecówból kręgosłupa spowodowany np. napięciem mięśni przykręgosłupowych.

Sprawdź, jakie badania wykonywane są przy bólu pleców.

Przyczyny nerwobólów

Nerwobóle mogą mieć różne przyczyny. Eksperci wyróżniają ich dwa główne rodzaje. Pierwszy to nerwobóle samoistne, które nie są związane z żadnym procesem chorobowym. Ustalenie dokładnej przyczyny ich powstania jest bardzo trudne. Specjaliści wiążą nerwobóle samoistne przeważnie z przemęczeniem lub narażeniem na silny stres (tzw. nerwobóle stresowe). Drugi rodzaj nerwobólów to tzw. nerwobóle objawowe. Mają one charakter wtórny – świadczą o istniejącym już schorzeniu. Mogą je wywołać m.in.:

Skonsultuj swoje problemy z neurologiem

  • choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, toczeń rumieniowaty,
  • uścisk lub uszkodzenie nerwów na skutek urazów mechanicznych, zmian zwyrodnieniowych czy infekcji,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • toksyczne uszkodzenia nerwów (np. przez leki, metale ciężkie),
  • niedobór witamin z grupy B,
  • zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe, nerwica.

Po czym poznać nerwoból? Objawy

Nerwobólom mogą towarzyszyć rozmaite objawy w zależności od tego, którego nerwu i unerwionej przez niego okolicy ciała będą dotyczyć. Jednakże nerwobóle mają kilka charakterystycznych cech pomocnych w ich rozpoznaniu. Mianowicie:

  • ból pojawia się nagle – ma charakter napadowy, dolegliwości bólowe mogą trwać sekundy, minuty lub godziny, pomiędzy atakami występują okresy o znacznie złagodzonych dolegliwościach lub całkowicie pozbawione bólu;
  • ból jest intensywny, ostry, rwący, szarpiący, kłujący, rozdzierający, palący, mrowiący lub piekący;
  • ból promieniuje w obszarze unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi;
  • brak widocznych oznak uszkodzeń tkanki;
  • bolesność dotyczy obszarów zmienionej percepcji czucia i jest powodowana przez bodźce, które normalnie jej nie wywołują;
  • dolegliwości utrzymują się po zaprzestaniu stymulacji bólowej;
  • bolesności towarzyszą często zaburzenia czucia (niedoczulica/przeczulica), osłabienie sił mięśniowych i związane z tym ryzyko niedowładu, parestezje (mrowienie, drętwienie).

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Jeśli podejrzewasz u siebie nerwobóle, to koniecznie zgłoś się do lekarza. Pierwszej medycznej pomocy udzieli Ci lekarz rodzinny lub internista. Specjaliści ci na podstawie wstępnego rozpoznania skierują Cię do neurologa, który zajmuje się leczeniem schorzeń układu nerwowego.

W leczeniu neuralgii z reguły wprowadza się farmakoterapię. Najczęściej stosuje się leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (głównie diklofenak). Ataki mogą być łagodzone przez tymczasowe wyłączenie funkcji nerwu – tzw. blokadę. Metoda ta jednak przynosi doraźną, krótkotrwałą ulgę. Lekarz zaleci stosowanie diety bogatej w witaminy z grupy B (ich niedobór sprzyja degradacji komórek nerwowych), podejmowanie aktywności zwalczających stres czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Rekomenduje się zastosowanie pola magnetycznego, kąpieli elektryczno-wodnych, prądów TENS, lampy sollux, okładów z borowiny oraz kąpieli solankowych. Leczenie chirurgiczne jest przeznaczone dla osób z lekoopornymi postaciami nerwobólów lub tych, u których rozpoznano wtórną neuralgię. Jeśli nerwoból jest wynikiem choroby, ulgę przyniesie leczenie pierwotnego schorzenia.

Rozpoznawanie nerwobólów

Teoretycznie nerwoból można rozpoznać na podstawie zgłaszanych charakterystycznych dolegliwości. W praktyce nierzadko wykonuje się wiele badań. Rozpoznanie nerwobólu rozpoczyna się od wywiadu medycznego i badania przedmiotowego – badania fizycznego obejmującego badanie neurologiczne.

Cennych informacji dostarcza badanie przewodnictwa nerwowego. Dzięki elektromiografii (EMG) lekarz oceni czynność mózgu i zlokalizuje miejsce uszkodzenia czy nacisku na nerwy. Nierzadko ostateczne rozpoznania zapewniają badania obrazowe – głównie tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Wykluczenie somatycznych przyczyn (związanych ze strukturami anatomicznymi) przyczyn nerwobólów jest wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej.

Źródła
  1. A. Stępień, Neurologia, Medical Tribune, Warszawa 2019.
  2. J. Wordliczek, R. Zajączkowska, W. Leppert, Farmakoterapia bólu neuropatycznego, „Medycyna Paliatywna w Praktyce” 2017, t. 11, nr 2, s. 61–73.

Zobacz także

pielęgnacja cery trądzikowej.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

otyłość brzuszna.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Otyłość brzuszna (trzewna) – jak z nią walczyć?

Od 1990 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost występowania otyłości u dorosłych, a w 2022 roku 890 mln ludzi na całym świecie chorowało na otyłość. Te liczby przerażają? Nic dziwnego. Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, który rzecz jasna jest kwestią względną – to przede wszystkim choroba, która niesie za sobą mnóstwo zagrożeń zdrowotnych.

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Dlaczego i jak z nią walczyć? Wyjaśniamy.

wskaźnik WHR i WHtR.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Wskaźnik WHR i WHtR – co to jest, jak się mierzy, interpretacja wyników

Otyłość niesie za sobą wiele powikłań i obecnie jest uważana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. Mówimy o niej, gdy BMI przekracza 30 kg/mkw, ale to nie jedyny wskaźnik zdrowia związany z masą ciała. Używa się jeszcze wskaźnika WHR, który przez wielu uznawany jest za cenniejszy, ponieważ dostarcza informacji o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, co ma związek ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Czym właściwie jest WHR i WHtR? Jak je obliczyć? I wreszcie: czy naprawdę są lepsze niż BMI?

Wszystkie artykuły i poradniki