Co to jest łokieć golfisty? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

15.07.2022

Łokieć golfisty to zespół bólowy wynikający z przeciążenia przyczepów mięśni do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Choroba może się rozwinąć u ludzi w każdym wieku, którzy powtarzalnymi i/lub silnymi ruchami nadwyrężają nadgarstki i łokieć, lecz najczęściej obserwowana jest w populacji młodych dorosłych. Jej charakterystycznym objawem jest ból po wewnętrznej stronie łokcia.

Łokieć tenisisty.jpg

Spis treści

Co to jest łokieć golfisty?
Jakie są przyczyny rozwoju łokcia golfisty?
Łokieć golfisty – objawy
Łokieć golfisty – do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Na czym polega leczenie łokcia golfisty?

Łokieć golfisty to stosunkowo często występująca przypadłość, i to nie tylko u sportowców, ale też u stolarzy, pracowników branży budowlanej, szlifierzy, ogrodników czy hydraulików. Sprawdź, jakie są przyczyny powstania tego schorzenia oraz w jaki sposób się ono objawia. Dowiedz się, jak lekarz stawia rozpoznanie łokcia golfisty i jakie metody są wykorzystywane w jego leczeniu.

Co to jest łokieć golfisty?

Łokieć golfisty to zwyczajowa nazwa dla entezopatii (zwyrodnienia powstającego w wyniku przeciążenia przyczepów ścięgnistych, czyli miejsca przyczepu ścięgien do kości) nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. To zespół bólowy tkanek miękkich, umiejscowionych bocznie względem stawu łokciowego. Do powstania łokcia golfisty dochodzi w większości przypadków w wyniku uszkodzenia przyczepów mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka lub mięśnia nawrotnego obłego.

Jakie są przyczyny rozwoju łokcia golfisty?

Najczęściej do uszkodzenia przyczepów wymienionych wyżej mięśni dochodzi na skutek mikrourazów, jakie towarzyszą zespołowi przeciążeniowemu. Rozwija się on w konsekwencji wykonywania powtarzalnych ruchów nadgarstka wbrew oporowi.

Do rozwoju łokcia golfisty prowadzą m.in.:

  • niewystarczająca rozgrzewka;
  • uprawianie dyscyplin sportowych, które polegają na wykonywaniu rzutów, np. rzucanie oszczepem, strzelanie z łuku, rzucanie piłką baseballową;
  • podnoszenie ciężarów przy użyciu niewłaściwej techniki;
  • wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia, m.in. podczas malowania, rąbania drewna, gotowania, grabienia, uderzania młotkiem.

Możliwymi przyczynami powstania łokcia golfisty są: zwłóknienia, przebyte złamania, zwapnienia, naroślą, zmiany nowotworowe. Jednak takie podłoże choroby należy do rzadkości.

Łokieć golfisty – objawy

Charakterystycznym objawem łokcia golfisty jest ból zlokalizowany po wewnętrznej stronie łokcia, który wraz z zaawansowaniem choroby może promieniować do przedramienia, nadgarstka i jednego lub kilku palców (zazwyczaj IV i V palca). Ból nasila się podczas zginania nadgarstka i pronacji, czyli rotacji do wewnątrz przedramienia. Na początku odczuwany jest podczas wykonywania danego ruchu, z czasem również w spoczynku.

Inne objawy łokcia golfisty to: tkliwość i sztywność stawu łokciowego, obrzęk, zaczerwienienie, „ucieplenie” skóry w okolicy stawu, drętwienie i mrowienie ręki, osłabienie siły mięśniowej, mniejsza ruchliwość nadgarstka i palców, niemożność zgięcia łokcia. Z czasem objawy mogą być na tyle silne, że w znaczący sposób utrudniają wykonywanie codziennych czynności, takich jak uściśnięcie dłoni, podniesienie czegoś dłonią skierowaną w dół, obrócenie klamki.

Łokieć golfisty – do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Z dolegliwościami ze strony łokcia pacjent powinien się udać do ortopedy lub fizjoterapeuty, czyli specjalistów z zakresu układu ruchu. Rozpoznanie łokcia golfisty stawiane jest na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu i badania przedmiotowego – testów oceniających siłę mięśniową, zakres ruchu w stawie, badania palpacyjnego. W przypadku niepewności diagnostycznej potrzebne może być skierowanie pacjenta na USG lub RTG, czasem stosuje się także bardziej specjalistyczne badania, jak rezonans magnetyczny.

Na czym polega leczenie łokcia golfisty?

Postępowanie rozpoczyna się od unikania obciążeń prowadzących do bólu oraz stosowania leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym doustnie lub miejscowo w formie maści, ewentualnie iniekcji. W łagodzeniu dolegliwości wykorzystuje się także zimne okłady (przez 15–20 minut 3–4 razy dziennie). Pomocne może być odciążenie chorej kończyny dzięki stabilizatorom, opaskom, ortezom.

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

Jeżeli podstawowe postępowanie jest niewystarczające, chorzy wysyłani są na kinezyterapię – początkowo wykonują ćwiczenia izometryczne, a z czasem ćwiczenia z oporem.

W leczeniu łokcia golfisty wykorzystywany jest szereg zabiegów rehabilitacyjnych, w tym: krioterapia (leczenie zimnem), magnetoterapia, jonoforeza, kinezjotaping. Ta ostatnia technika polega na oklejaniu przyśrodkowej części przedramienia i nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej specjalnymi, elastycznymi taśmami. Inne metody fizjoterapii to: masaż poprzeczny i funkcyjny, suche igłowanie, terapia manualna, pinopresura, flossing z mobilizacją tkanek miękkich, terapia FDM (terapia manualna za pomocą mocnego ucisku).

Jeśli chory nie uzyska rezultatów leczenia zachowawczego, konieczna może być operacja, podczas której zostaną usunięte zmiany zwyrodnieniowe.

Źródła
  1. N.H. Amin, N.S. Kumar, M.S. Schickendantz, Medial epicondylitis: evaluation and management, „Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons”, 2015, nr 23, s. 348–355.
  2. P. Krawczyk-Szulc i wsp., Diagnostic guidelines for occupational epicondylitis, „Medycyna Pracy” 2015, t. 66, nr 3, s. 443–450.
  3. A.V. Vinod, G. Ross, An effective approach to diagnosis and surgical repair of refractory medial epicondylitis, „Journal of Shoulder and Elbow Surgery”, 2015, nr 24, s. 1172–1177.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.