Aktywność seksualna w ciąży

21.05.2023

W ciąży o prawidłowym przebiegu, aktywność seksualna nie jest przeciwwskazana.

GettyImages-556834651.jpg

U większości ciężarnych kobiet w I trymestrze następuje spadek pożądania ze względu na obawę przed zaszkodzeniem dziecku i dolegliwości towarzyszące ciąży (nudności, wymioty, senność, zmęczenie, ból kręgosłupa). Ochota na seks jest największa w drugim trymestrze - gdy mijają już problemy z pierwszego trymestru i wzrasta przekonanie, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Zmieniająca się sylwetka kobiety, przyrost wagi, a wraz z nimi poczucie mniejszej atrakcyjności, często osłabiają pożądanie w czasie ostatnich miesięcy ciąży.

Wybór pozycji seksualnych w ciąży zależy w dużym stopniu od okresu ciąży. Na początku ciąży oraz na początku drugiego trymestru każda pozycja jest dozwolona, ponieważ brzuch kobiety jest jeszcze mały. Pod koniec ciąży należy wybierać pozycje, w których brzuch nie jest uciskany, a kobieta czuje się komfortowo.


Przeciwwskazania do aktywności seksualnej w ciąży:

• zagrożenie poronieniem,

• zagrożenie przedwczesnym porodem,

• niewydolność szyjki macicy,

• łożysko przodujące lub nisko usadowione,

• plamienie lub krwawienie z dróg rodnych.


Jeżeli po współżyciu wystąpią niepokojące objawy (skurcze, plamienia lub krwawienia, podejrzenia odpływania płynu owodniowego), zgłoś się do położnej lub lekarza prowadzącego ciążę.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.