W szpitalu
Przygotowanie pacjentki do zabiegu plastyki brzucha

Plastyka brzucha to zabieg dla osób, które nie są zadowolone z wyglądu tej części ciała. Dzięki abdominoplastyce pozbędziesz się nadmiaru skóry, która pozostała po zrzuceniu masy ciała. Sprawdź, na czym polega plastyka brzucha i czy każdy może się jej poddać.

Szczegóły

Czym jest plastyka brzucha?

Chirurgia plastyczna to intensywnie rozwijająca się dziedzina medycyny. W jej ofercie znajduje się wiele zabiegów poprawiających wygląd okolic brzucha. Jednym z nich jest abdominoplastyka. To chirurgiczny zabieg wycięcia tkanki skórnej wraz z warstwą podskórną i tkanką tłuszczową. W zależności od stopnia zaawansowania dzieli się ją miniabdominoplastykę (miniplastyka brzucha) i pełną abdominoplastykę. Miniabdominoplastyka dotyczy korekty w obszarze pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym. Pełna abdominoplastyka to zabieg z przemieszczeniem pępka. Często spotykaną praktyką jest łączenie plastyki powłok brzusznych z liposukcją.

Przeczytaj, na czym polega liposukcja brzucha. Sprawdź, jak przebiega ten zabieg i poznaj wskazania do wykonania go.

Wskazania do plastyki brzucha

Plastyka brzucha to zabieg skierowany do osób, którym zależy na usunięciu nadmiaru skóry, jaka pozostała po zmianie sylwetki. Operacja wskazana jest dla osób, które znacznie schudły w wyniku zmiany stylu życia lub poddały się dodatkowo operacji zmniejszenia żołądka.

Plastyka brzucha nie może być wykonana od razu po zabiegu bariatrycznym. Konieczny jest rok przerwy od operacji zmniejszania żołądka, kiedy masa ciała Pacjenta będzie stabilna przez minimum 3 miesiące.

Ostateczną decyzję o kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz prowadzący na podstawie oceny wyników badań i wywiadu z Pacjentem. Plastyka brzucha wykonywana jest również u kobiet po przebytej ciąży, które nie są zadowolone z wyglądu swojego ciała.

Chcesz usunąć zmianę skórną? Zapoznaj się z naszą ofertą!

Przeciwwskazania do plastyki brzucha

Przeciwwskazaniami do abdominoplastyki brzucha są przede wszystkim:

  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze krwi;
  • nieuregulowana cukrzyca;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • ciąża;
  • infekcje skóry w obrębie operowanej okolicy;
  • ogólny zły stan zdrowia.

Przygotowanie do zabiegu plastyki brzucha

Plastyka brzucha to zabieg wymagający od pacjenta specjalnego przygotowania. Podczas konsultacji chirurg plastyk zleci wykonanie badań koniecznych w związku z wykorzystaniem znieczulenia. Sprawdź, co obejmuje pakiet badań przed operacją. Pamiętaj, by zabrać ze sobą ich wyniki. Na zabieg staw się na czczo – nie jedz od północy w dniu operacji. Na średnio 4 tygodnie przed plastyką brzucha eksperci zalecają zaprzestanie palenia tytoniu. Lekarz omówi też z tobą konieczność odstawienia niektórych leków.

Jak przebiega zabieg plastyki brzucha?

Plastyka brzucha przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwać może od 90 do 240 minut w zależności od ilości usuwanej skóry. Poprzedzony jest konsultacją z anestezjologiem oraz chirurgiem, który planuje linie cięcia – dąży się do tego, by przebiegała ona na wysokości spojenia łonowego między kolcami biodrowymi. Dzięki temu będzie ukryta pod bielizną. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowego cięcia. Po znieczuleniu i przygotowaniu pola operacyjnego poprzez przemycie preparatem antyseptycznym chirurg wykonuje cięcie, odpreparowuje od mięśni skórę i tkankę tłuszczową, a następnie pozbywa się ich nadmiaru. Jeśli ilość skóry do usunięcia jest znaczna, operacja wymaga również przemieszczenia pępka. Po wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej pozostała część ściągana jest w dół. Na koniec cięcie zostaje zszyte i opatrzone. Do miejsc operowanych wprowadzony jest dren, przez który odpływa krew i treść surowicza. Plastyka brzucha wymaga krótkotrwałej hospitalizacji. Specjalista stara się uzyskać znaczącą poprawę wyglądu brzucha, ujędrnienie skóry i zarysowanie linii talii, przy możliwie najmniej widocznej bliźnie. Dreny usuwa się po kilku dniach na wizycie kontrolnej, a szwy po 7–14 dniach od operacji.

Naturalną konsekwencją przeprowadzonej operacji modelowania brzucha jest ból, obrzęk, zaczerwienienie i zasinienie, które znikają w ciągu kilku-kilkunastu dni. Specjalista przepisze ci leki przeciwbólowe, a w określonych sytuacjach również antybiotyki. Uczuli cię na obserwowanie rany po zabiegu z uwagi na ryzyko ewentualnych powikłań w postaci krwiaków, krwawienia, zakrzepów czy infekcji. W ich uniknięciu bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Rekonwalescencja po plastyce brzucha trwa kilka tygodni. Zazwyczaj wraca się do pełni sił i sprawności w ciągu 4 tygodni. Bardzo ważne jest unikanie jakichkolwiek urazów operowanej okolicy i noszenie przez ustalony przez lekarza okres specjalnego pasa uciskowego. Do czasu wygojenia się rany należy dbać o jej higienę zgodnie z zaleceniami, które przekazał personel medyczny. Przez 3–4 tygodnie unikaj forsownej aktywności fizycznej i dużo odpoczywaj. Pamiętaj, aby kilka razy dziennie mniej więcej przez kwadrans spacerować, żeby nie doszło do zakrzepów. Zalecana jest dieta bogatobiałkowa.

Jakie są efekty zabiegu plastyki brzucha?

Plastyka brzucha to zabieg, dzięki któremu twoja sylwetka poprawi się – talia będzie zarysowana, a brzuch uzyska pożądany wygląd. Abdominoplastyka znacząco podnosi samoocenę i samoakceptację, a przy tym pozytywnie wpływa na zdrowie. Fałdy skórne mogą bowiem doprowadzić do rozwoju licznych problemów dermatologicznych – najczęstsze z nich to otarcia, odparzenia czy grzybica.

Eksperci podkreślają, że na ostateczny efekt zabiegu trzeba poczekać kilka miesięcy, przez które organizm będzie się regenerował. Struktura tkanek ulegnie wtedy przebudowie, a linie cięć zbledną. Wynik plastyki brzucha jest trwały, pod warunkiem że nie dojdzie do znacznych wahań masy ciała.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Liposukcja brzucha
Zabieg liposukcji brzucha i boczków
chirurgia-plastyczna.jpg
Chirurg plastyk
Dietetyk
Dietetyk

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat chirurgii

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.jpeg
Szpital MavitChirurgiaOkulistyka

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego – jak wygląda?

Operacja chirurgiczna to poważne i często nieuniknione wydarzenie w życiu pacjenta. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest kwalifikacja, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia chorego i potencjalne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu, a także dobiera odpowiednie metody. Sprawdź, jak przebiega ten proces oraz jak wygląda kwalifikacja anestezjologiczna.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.

Plastyka powłok brzusznych.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Plastyka powłok brzusznych – zbiór informacji o zabiegu abdominoplastyki

Plastyka powłok brzusznych to operacyjne usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry, czyli tzw. fałdu skórno-tłuszczowego, który zlokalizowany jest w środkowej i dolnej części brzucha. Z zabiegu korzystają przede wszystkim osoby ze zwiotczeniem skóry po ciąży lub w wyniku znacznej utraty masy ciała.