W szpitalu
null

Sialoendoskopia stosowana jest w leczeniu najczęstszych schorzeń gruczołów ślinowych, w tym kamicy ślinianek. Zabieg sialoendoskopii, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, jest nowoczesną techniką zapewniającą bardzo duży komfort. Zabieg ten wykonywany jest przez naturalne ujścia – bez nacięć skórnych. Nie ma również ryzyka porażenia nerwu twarzowego.

Szczegóły

Czym jest kamica ślinianek?

Kamica gruczołów ślinowych jest schorzeniem, które charakteryzuje się zablokowaniem przewodów wyprowadzających ślinianki. Prowadzi to do bolesnego obrzęku i opuchnięcia części twarzy (przypominającego świnkę) oraz bólu podczas jedzenia i poruszania językiem.

Przyczyny dolegliwości:

  • zaburzenie wytwarzania śliny spowodowane zwężeniami przewodów wyprowadzających
  • dieta bogata w fosforany lub węglany wapnia
  • zaleganie w przewodach ślinowych resztek pokarmowych powodujących powstanie blokady, tzw. kamienia ślinowego.

Na czym polega chirurgiczne leczenie kamicy ślinianek?

Klasyczne metody chirurgiczne leczenia kamicy ślinianek uzależnione są od lokalizacji kamienia ślinowego. W przypadku zlokalizowania w obrębie miąższu gruczołu, istnieje konieczność jego usunięcia w całości. Gdy kamień znajduje się w okolicach ujścia przewodu, jego usunięcie wykonuje się poprzez nacięcie ściany przewodu w jamie ustnej. Częstymi powikłaniami tego typu zabiegów są zrosty pooperacyjne i nawrót dolegliwości. Całkowite usunięcie gruczołu ślinowego związane jest także z długim okresem rekonwalescencji i dodatkowo obarczone jest ryzykiem różnych powikłań, m.in. porażeniem nerwu twarzowego.

Sialoendoskopia natomiast jest zabiegiem małoinwazyjnym, który w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach wykonujemy w leczeniu najczęstszych schorzeń gruczołów ślinowych, w tym kamicy ślinianek.

Zalety sialoendoskopii:

  • brak cięć na skórze i szyi
  • brak ryzyka uszkodzenia gruczołu ślinowego
  • brak ryzyka porażenia nerwu twarzowego
  • minimalne ubytki krwi
  • krótki okres rekonwalescencji.

Jak przebiega zabieg leczenia ślinianek?

Zabieg sialoendoskopii polega na wprowadzeniu do przewodów ślinianek cienkiego, endoskopowego urządzenia wyposażonego w układ optyczny, który pozwala na wgląd w system przewodów wyprowadzających gruczołu ślinowego i zlokalizowanie przyczyny niedrożności. W zależności od tego, jaka jest przyczyna, korzystając z kanału operacyjnego, wprowadza się specjalne endoskopowe mikronarzędzia, za pomocą których usuwa się zalegające kamienie lub rozszerza zwężone odcinki przewodów wyprowadzających.

Zabieg sialoendoskopii wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia, z reguły w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe, które są niwelowane za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych. Zwykle już po trzech dniach można wrócić do prowadzenia normalnego trybu życia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

usuniecie-migdalkow (1).jpg
Zabieg usunięcia migdałków
Kompleksowa opieka laryngologiczna w Warszawie
Kompleksowa opieka laryngologiczna

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!