W szpitalu
null

Sialoendoskopia stosowana jest w leczeniu najczęstszych schorzeń gruczołów ślinowych, w tym kamicy ślinianek. Zabieg sialoendoskopii, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, jest nowoczesną techniką zapewniającą bardzo duży komfort. Zabieg ten wykonywany jest przez naturalne ujścia – bez nacięć skórnych. Nie ma również ryzyka porażenia nerwu twarzowego.

Czym jest kamica ślinianek?

Kamica gruczołów ślinowych jest schorzeniem, które charakteryzuje się zablokowaniem przewodów wyprowadzających ślinianki. Prowadzi to do bolesnego obrzęku i opuchnięcia części twarzy (przypominającego świnkę) oraz bólu podczas jedzenia i poruszania językiem.

Przyczyny dolegliwości:

  • zaburzenie wytwarzania śliny spowodowane zwężeniami przewodów wyprowadzających
  • dieta bogata w fosforany lub węglany wapnia
  • zaleganie w przewodach ślinowych resztek pokarmowych powodujących powstanie blokady, tzw. kamienia ślinowego.

Na czym polega chirurgiczne leczenie kamicy ślinianek?

Klasyczne metody chirurgiczne leczenia kamicy ślinianek uzależnione są od lokalizacji kamienia ślinowego. W przypadku zlokalizowania w obrębie miąższu gruczołu, istnieje konieczność jego usunięcia w całości. Gdy kamień znajduje się w okolicach ujścia przewodu, jego usunięcie wykonuje się poprzez nacięcie ściany przewodu w jamie ustnej. Częstymi powikłaniami tego typu zabiegów są zrosty pooperacyjne i nawrót dolegliwości. Całkowite usunięcie gruczołu ślinowego związane jest także z długim okresem rekonwalescencji i dodatkowo obarczone jest ryzykiem różnych powikłań, m.in. porażeniem nerwu twarzowego.

Sialoendoskopia natomiast jest zabiegiem małoinwazyjnym, który w LUX MED Szpital MAVIT MAVIT w Katowicach wykonujemy w leczeniu najczęstszych schorzeń gruczołów ślinowych, w tym kamicy ślinianek.

Zalety sialoendoskopii:

  • brak cięć na skórze i szyi
  • brak ryzyka uszkodzenia gruczołu ślinowego
  • brak ryzyka porażenia nerwu twarzowego
  • minimalne ubytki krwi
  • krótki okres rekonwalescencji.

Jak przebiega zabieg leczenia ślinianek?

Zabieg sialoendoskopii polega na wprowadzeniu do przewodów ślinianek cienkiego, endoskopowego urządzenia wyposażonego w układ optyczny, który pozwala na wgląd w system przewodów wyprowadzających gruczołu ślinowego i zlokalizowanie przyczyny niedrożności. W zależności od tego, jaka jest przyczyna, korzystając z kanału operacyjnego, wprowadza się specjalne endoskopowe mikronarzędzia, za pomocą których usuwa się zalegające kamienie lub rozszerza zwężone odcinki przewodów wyprowadzających.

Zabieg sialoendoskopii wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia, z reguły w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe, które są niwelowane za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych. Zwykle już po trzech dniach można wrócić do prowadzenia normalnego trybu życia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

usuniecie-migdalkow (1).jpg
Zabieg usunięcia migdałków

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi