Wraz z rozwojem nowych technologii, zwłaszcza mikrochirurgii ukierunkowanej na przeprowadzanie operacji na bardzo małych obszarach, takich jak oko, istnieje możliwość poprawy ostrości wzroku poprzez wykonanie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki. Dowiedz się więcej o zabiegu. Sprawdź, na czym polega, kiedy można go wykonać i jakie przynosi korzyści.
Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki to operacyjna metoda korekcji wady wzroku, przeznaczona dla pacjentów powyżej 40 roku życia, którzy chcą się pozbyć okularów, a nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. Zabieg ma też działanie prewencyjne wobec rozwoju zaćmy, która po jego wykonaniu już nigdy nie wystąpi. Zadaniem lekarza wykonującego zabieg jest wymiana soczewki w oku (zastąpienie naturalnej soczewki implantem).
Korekcja wad wzroku za pomocą refrakcyjnej wymiany soczewki polega na usunięciu przy pomocy ultradźwięków naturalnej soczewki i w jej miejsce wstawieniu soczewki sztucznej, jedno- lub wieloogniskowej. Soczewki wieloogniskowe zapewniają dobre widzenie na wszystkie odległości: do bliży, na odległości pośrednie (ok. 50 – 70 cm – to np. odległość pracy przy komputerze) oraz do dali. Soczewki występują również w wersji torycznej, tzn. korygują astygmatyzm. Zabieg może być wykonywany obuocznie lub z odstępem pomiędzy zabiegiem na jedno i drugie oko.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Powszechnie wiadomo, że z upływem lat każdy organizm, a co za tym idzie, każdy narząd w organizmie człowieka, ulega zmianie. Starzeje się m.in. oko. W efekcie pojawia się (oprócz podstawowej wady refrakcji) starczowzroczność, która utrudnia widzenie z bliska. Dolegliwości nasilają się szczególnie po 45-50 roku życia. Metoda RLE (ang. Refractive Lens Exchange) to podstawowa metoda korekcji wad wzroku u pacjentów w tym wieku. Kwalifikują się do niej zarówno osoby z zaćmą i osłabionym widzeniem, jak i chorzy z przejrzystą soczewką, którzy chcą poprawić komfort widzenia i jakość życia.
Zabieg skierowany jest do każdej osoby powyżej 40 roku życia, która cierpi na starczowzroczność, krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. W pewnych przypadkach możliwa jest całkowita rezygnacja z noszenia okularów korekcyjnych lub ograniczenie ich stosowania. Dzięki zabiegowi możemy więc zwiększyć komfort naszego codziennego funkcjonowania.
Refrakcyjna wymiana soczewki stanowi skuteczną alternatywę dla procedur laserowych. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia laserowego ze względu na wiek, znaczne wady wzroku, obecność zespołu suchego oka, cienką rogówkę i inne rzadsze przyczyny.
W niektórych przypadkach zabieg można przeprowadzić jednocześnie na obu oczach. Należy jednak pamiętać o tym, że nie u każdego chorego można wszczepić każdy rodzaj implantu soczewki.
Refrakcyjna wymiana soczewki - kwalifikacja do zabiegu
Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci:
- powyżej 40 roku życia.
Ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu lekarz podejmuje jednak dopiero po przeprowadzeniu dokładnego kompleksowego badania oczu.
Zakres korygowanych wad: krótkowzroczność od -0,5 D do -20 D, nadwzroczność od +0,5 D do +10 D, astygmatyzm do 6 D.
Podczas kwalifikacji do wszczepienia soczewek fakijnych Pacjent poddawany jest następującym badaniom:
- Komputerowe badanie wady wzroku autorefraktometrem
- Badanie ciśnienia śródgałkowego metodą bezdotykową
- Ocena ostrości wzroku do dali i bliży (bez korekcji i z korekcją)
- IOL Master – wykonanie biometrii optycznej
- WtW – pomiar średnicy rogówki
- Badanie komórek śródbłonka
- Badanie dna oka w lampie szczelinowej po rozszerzeniu źrenic
- OCT tylnego odcinka oka
- Wyliczenie indywidualnej mocy soczewki wewnątrzgałkowej.
RLE – jak przebiega zabieg?
Operacja przeprowadzana jest przez wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny okulistyki. Zabieg jest obarczony niskim ryzykiem. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent pozostaje świadomy i jest informowany o wykonywanych czynnościach, co pomaga zmniejszyć stres i niepokój podczas zabiegu.
Podczas refrakcyjnej wymiany soczewki usuwa się naturalną soczewkę oka i wszczepia sztuczną soczewkę indywidualnie dobraną dla pacjenta. Co daje sztuczna soczewka? Zabieg zdecydowanie poprawia jakość widzenia. W przypadku samej zaćmy koryguje zmętnienie naturalnej soczewki, a dzięki temu widziany obraz staje się bardziej przejrzysty. Umożliwia redukcję wady wzroku do dali lub bliży i dali, w zależności od wybranej soczewki wewnątrzgałkowej. To pozwala pacjentom na znaczne poprawienie jakości ich widzenia i zwiększenie komfortu życia bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki trwa od 15 do 30 minut. Po zabiegu nie ma konieczności przebywania w klinice w celu rekonwalescencji.
Jak szybko można powrócić do codziennych czynności po zabiegu?
Po operacji RLE zalecenia dotyczące leczenia i postępowania są takie same jak po zabiegu usunięcia zaćmy. Przede wszystkim przez około 3-4 tygodnie powinno się unikać wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp.. Należy przestrzegać wskazań okulisty dotyczących stosowania kropli do oczu i regularnych wizyt kontrolnych w klinice pooperacyjnej.
Zobacz także: Zaburzenia wzroku – o czym świadczą?
Jakie korzyści daje zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w dziedzinie chirurgii okulistycznej. Dotyczy to zarówno sprzętu używanego do operacji, jak i soczewek refrakcyjnych. Korekcja wad wzroku ma ogromny wpływ na wiele aspektów życia. Poprawa widzenia przyczynia się również do większej aktywności sportowej i ogólnego funkcjonowania.
Refrakcyjna wymiana soczewki niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:
- po okresie gojenia po zabiegu widoczna poprawa ostrości widzenia;
- zapobiegnięcie zaćmie w przyszłości – przeprowadzona refrakcyjna wymiana soczewki utrzymuje się do końca życia;
- większa swoboda podczas uprawiania sportu np. podczas pływania
- w pewnych przypadkach możliwa jest całkowita rezygnacja z noszenia okularów korekcyjnych lub ograniczenie ich stosowania.
Zabieg jest obarczony niskim ryzykiem i przebiega szybko. Istnieje wiele modeli soczewek, których dobór zostanie indywidualnie ustalony z pacjentem.