W placówce
null

W 2017 r. zostały zmienione regulacje prawne dotyczące marihuany medycznej. Formalnie zezwolono na legalne wprowadzenie jej jako surowca farmaceutycznego oraz stosowanie w łagodzeniu objawów niektórych chorób. Poznaj efekty działania marihuany medycznej i sprawdź, w przypadku jakich schorzeń można jej użyć.

Przejdź do:

Czym jest medyczna marihuana?
Wskazania do stosowania medycznej marihuany
Jakie są przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia marihuaną medyczną?
Efekty działania medycznej marihuany

Czym jest medyczna marihuana?

Marihuana medyczna powstaje z suszu konopi siewnych (z łac. Cannabis Sativa L.)Preparat marihuany leczniczej jest dostępny wyłącznie na receptę. W LUX MED. taka recepta może zostać wystawiona przez przeszkolonego w tym zakresie lekarza specjalistę, w trakcie konsultacji stacjonarnej w poradni leczenia marihuaną leczniczą.

Zwykle łączy się medyczną marihuanę z podstawowym leczeniem farmakologicznym. Terapię rozpoczyna się od najniższych możliwych dawek i stopniowo zwiększa, w celu dobrania najniższej dawki dającej efekt terapeutyczny. Najlepszym sposobem stosowania medycznej marihuany jest waporyzacja. Metoda ta polega na rozdrobnieniu suszu, który następnie podgrzewa się do właściwej temperatury. W ten sposób powstaje para zawierająca substancje czynne, którą zaciąga się za pomocą specjalnego urządzenia – waporyzatora.

Warto w tym miejscu również wspomnieć, czym się różni marihuana medyczna od zwykłej. Otóż przede wszystkim warunkami uprawy. Marihuana medyczna jest uzyskiwana w starannie przygotowywanym procesie produkcji. Susz roślin pochodzi z certyfikowanych, profesjonalnych upraw prowadzonych według ustalonych norm, poddanych na każdym etapie kontroli jakości. Kolejną różnicą jest odmiana konopi, z której jest pozyskiwana. Marihuana medyczna to susz konopi siewnych, a marihuana rekreacyjna – konopi indyjskich (z łac. Cannabis indica). Rośliny te różni zawartość THC, czyli 9-delta-tetrahydrokannabinolu. Konopie siewne zawierają 0,2–0,3% THC, a konopie indyjskie – 10–30%.

Wskazania do stosowania medycznej marihuany

Wielokierunkowe działanie marihuany leczniczej sprawia, że ma ona liczne wskazania do zastosowania, zwłaszcza u chorych z wieloma objawami współistniejącymi. Jednak terapia konopna należy do wspomagających metod leczenia. Jest zalecana dopiero w przypadku, kiedy wszystkie dostępne metody leczenia okazują się nieskuteczne. Do wskazań o należą m.in.:

Leczenie uzupełniające w przewlekłym, neuropatycznym bólu (migreny, bóle kręgosłupa), bolesnej spastyczności mięśni (stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne itp), w chorobach neurologicznych (np. choroba i zespół Parkinsona, niektóre rodzaje padaczki), w bólach nowotworowych oraz nudnościach i wymiotach związanych z chemioterapią, w niektórych zaburzeniach snu, w niektórych przewlekłych stanach zapalnych, uzupełniająco w chorobach wymagających stosowania opioidów.

Wymienione wyżej choroby to nie jedyne schorzenia, które mogą być leczone za pomocą marihuany leczniczej. Nie ma dokładnej listy chorób, w których terapia konopna może okazać się pomocna, każdorazowo o włączeniu takiej terapii decyduje lekarz.

Jakie są przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia marihuaną medyczną?

Wiek poniżej 25 lat, ciąża i karmienie piersią, niektóre schorzenia psychiatryczne, uzależnienia oraz nietolerancje / alergie na poszczególne składniki.

Uwaga: Ostateczną decyzję o przepisaniu marihuany oraz ilość i rodzaj dawek podejmuje lekarz w trakcie konsultacji.

Efekty działania medycznej marihuany

Medyczna marihuana jest znana przede wszystkim z działania przeciwbólowego, wyciszającego i uspokajającego, które zawdzięcza wspomnianym wcześniej THC i CBD, (czyli tetrachydokannabinol i kannabidiol) Substancje te zapewniają również poprawę jakości snu, działają przeciwdrgawkowo, zmniejszają stany zapalne, nudności i wymioty. THC dodatkowo działa neuroprotekcyjnie, obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, redukuje spastyczność i napięcie mięśniowe.

CBD prowadzi dodatkowo do redukcji stresu i łagodzi lęk, a to za sprawą  podnoszenia poziomu serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) w organizmie. Zawarte w marihuanie leczniczej terpeny wzmacniają dobroczynne działanie CBD. Na szczególną uwagę zasługują również obecne w marihuanie flawonoidy. Substancje te wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają chorobom układu krążenia. Udowodnione zostało również ich działanie antynowotworowe, antyalergiczne, antyoksydacyjne, przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe. Działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, neuroprotekcyjne wykazują obecne w marihuanie kanflawiny.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Szpitale

Do pobrania

Do pobrania




Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00

Najnowsze artykuły i poradniki

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

BMI.jpg
DietetykaUroda i sportZdrowie na co dzień

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?

W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

otylosc.jpg
DietetykaZdrowie na co dzieńChirurgia

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia

Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.