W placówce
null

W 2017 r. zostały zmienione regulacje prawne dotyczące marihuany medycznej. Formalnie zezwolono na legalne wprowadzenie jej jako surowca farmaceutycznego oraz stosowanie w łagodzeniu objawów niektórych chorób. Poznaj efekty działania marihuany medycznej i sprawdź, w przypadku jakich schorzeń można jej użyć.

Szczegóły

Czym jest medyczna marihuana?

Marihuana medyczna powstaje z suszu konopi siewnych (z łac. Cannabis Sativa L.)Preparat marihuany leczniczej jest dostępny wyłącznie na receptę. W LUX MED. taka recepta może zostać wystawiona przez przeszkolonego w tym zakresie lekarza specjalistę, w trakcie konsultacji stacjonarnej w poradni leczenia marihuaną leczniczą.

Zwykle łączy się medyczną marihuanę z podstawowym leczeniem farmakologicznym. Terapię rozpoczyna się od najniższych możliwych dawek i stopniowo zwiększa, w celu dobrania najniższej dawki dającej efekt terapeutyczny. Najlepszym sposobem stosowania medycznej marihuany jest waporyzacja. Metoda ta polega na rozdrobnieniu suszu, który następnie podgrzewa się do właściwej temperatury. W ten sposób powstaje para zawierająca substancje czynne, którą zaciąga się za pomocą specjalnego urządzenia – waporyzatora.

Warto w tym miejscu również wspomnieć, czym się różni marihuana medyczna od zwykłej. Otóż przede wszystkim warunkami uprawy. Marihuana medyczna jest uzyskiwana w starannie przygotowywanym procesie produkcji. Susz roślin pochodzi z certyfikowanych, profesjonalnych upraw prowadzonych według ustalonych norm, poddanych na każdym etapie kontroli jakości. Kolejną różnicą jest odmiana konopi, z której jest pozyskiwana. Marihuana medyczna to susz konopi siewnych, a marihuana rekreacyjna – konopi indyjskich (z łac. Cannabis indica). Rośliny te różni zawartość THC, czyli 9-delta-tetrahydrokannabinolu. Konopie siewne zawierają 0,2–0,3% THC, a konopie indyjskie – 10–30%.

Wskazania do stosowania medycznej marihuany

Wielokierunkowe działanie marihuany leczniczej sprawia, że ma ona liczne wskazania do zastosowania, zwłaszcza u chorych z wieloma objawami współistniejącymi. Jednak terapia konopna należy do wspomagających metod leczenia. Jest zalecana dopiero w przypadku, kiedy wszystkie dostępne metody leczenia okazują się nieskuteczne. Do wskazań o należą m.in.:

Leczenie uzupełniające w przewlekłym, neuropatycznym bólu (migreny, bóle kręgosłupa), bolesnej spastyczności mięśni (stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne itp), w chorobach neurologicznych (np. choroba i zespół Parkinsona, niektóre rodzaje padaczki), w bólach nowotworowych oraz nudnościach i wymiotach związanych z chemioterapią, w niektórych zaburzeniach snu, w niektórych przewlekłych stanach zapalnych, uzupełniająco w chorobach wymagających stosowania opioidów.

Wymienione wyżej choroby to nie jedyne schorzenia, które mogą być leczone za pomocą marihuany leczniczej. Nie ma dokładnej listy chorób, w których terapia konopna może okazać się pomocna, każdorazowo o włączeniu takiej terapii decyduje lekarz.

Jakie są przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia marihuaną medyczną?

Wiek poniżej 25 lat, ciąża i karmienie piersią, niektóre schorzenia psychiatryczne, uzależnienia oraz nietolerancje / alergie na poszczególne składniki.

Uwaga: Ostateczną decyzję o przepisaniu marihuany oraz ilość i rodzaj dawek podejmuje lekarz w trakcie konsultacji.

Efekty działania medycznej marihuany

Medyczna marihuana jest znana przede wszystkim z działania przeciwbólowego, wyciszającego i uspokajającego, które zawdzięcza wspomnianym wcześniej THC i CBD, (czyli tetrachydokannabinol i kannabidiol) Substancje te zapewniają również poprawę jakości snu, działają przeciwdrgawkowo, zmniejszają stany zapalne, nudności i wymioty. THC dodatkowo działa neuroprotekcyjnie, obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, redukuje spastyczność i napięcie mięśniowe.

CBD prowadzi dodatkowo do redukcji stresu i łagodzi lęk, a to za sprawą  podnoszenia poziomu serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) w organizmie. Zawarte w marihuanie leczniczej terpeny wzmacniają dobroczynne działanie CBD. Na szczególną uwagę zasługują również obecne w marihuanie flawonoidy. Substancje te wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają chorobom układu krążenia. Udowodnione zostało również ich działanie antynowotworowe, antyalergiczne, antyoksydacyjne, przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe. Działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, neuroprotekcyjne wykazują obecne w marihuanie kanflawiny.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Do pobrania

Do pobrania




Zarezerwuj online

Najnowsze artykuły i poradniki

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!