W szpitalu
null

Żylaki to problem nie tylko estetyczny, lecz również zdrowotny. Należy je usunąć jak najwcześniej, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne dolegliwości. Skleroterapia to metoda, która usuwa żylaki, wykorzystując środek chemiczny. Jej efekty są bardzo dobre, a dodatkowe jej zalety to bezpieczeństwo i brak bólu. Podczas zabiegu odczuwany jest jedynie lekki dyskomfort. Na czym polega skleroterapia i kiedy warto ją wykonać?

Jak rozpoznać żylaki?

Żylaki to zmiany naczyniowe wynikające z patologii żylnego układu powierzchniowego. Najczęściej tworzą się na kończynach dolnych. Do czynników sprzyjających ich powstawaniu należą: wiek, płeć żeńska, uwarunkowania genetyczne, otyłość i niezdrowy tryb życia. Żylaki mogą pojawiać się również u kobiet w ciąży. Oprócz tego sprzyja im przebyta wcześniej zakrzepica oraz operacje kończyn dolnych. Pajączki na nogach pojawiają się u osób, które mają pracę siedzącą, w szczególności, jeśli zakładają nogę na nogę. Mogę ją zauważyć również ci, którzy długo stoją.

Prawidłowo pracujące zastawki żył kończyn dolnych pozwalają na jednokierunkowy przepływ krwi, czyli od żył powierzchniowych do głębokich, a także od obwodu w kierunku serca. Ich niewydolność prowadzi do zwrotnego przepływu krwi. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu żył można zauważyć, kiedy na nogach pojawiają się fioletowe, czerwone lub niebieskie linie. Dodatkowo mogą im towarzyszyć skurcze, obrzęki oraz uczucie ciężkich nóg.

Na czym polega skleroterapia?

Zmiany naczyniowe można usuwać na kilka sposobów. Jednym z nich jest skleroterapia żylaków, czyli małoinwazyjny zabieg przy użyciu środka chemicznego. Polega na wstrzyknięciu do żylaka specjalnego środka, który powoduje zarośnięcie światła żyły. Skleroterapia pozwala na leczenie zarówno małych, jak i większych żylaków. Może być również wykorzystywana do leczenia niewydolności dużych żył układu powierzchniowego. W przypadku skleroterapii nie należy się refundacja kosztów leczenia.

Zabieg skleroterapii jest poprzedzony konsultacją lekarską i wykonaniem niezbędnych badań. Podczas niej lekarz decyduje o sposobie usunięcia żylaków. Najlepsze efekty można osiągnąć, kiedy zmiany są niewielkie, dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Podczas zabiegu wykorzystuje się USG, dzięki któremu procedura jest bezpieczna i bardziej precyzyjna. Zazwyczaj konieczne okazuje się wykonanie zabiegów w serii, choć już po pierwszym wstrzykiwaniu widać zadowalające efekty. Kolejne są wykonywane po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy.

Podczas skleroterapii nie jest stosowane znieczulenie, ponieważ procedura nie jest bolesna. Podczas wprowadzania środka chemicznego czuć jedynie niewielki dyskomfort, np. pieczenie lub swędzenie. W ciągu kolejnych dni może pojawić się zaczerwienienie i zgrubienie wokół zamykanych żylaków.

Przeczytaj także: Czym są hemoroidy?

Wskazania do zabiegu

Głównym wskazaniem do skleroterapii są żylaki. Zabieg może być wykonany na każdym etapie choroby. Jeśli jednak dolegliwości utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków, warto przejść tę procedurę jak najwcześniej. Żylaki na nogach to nie tylko problem estetyczny, lecz przede wszystkim zdrowotny, dlatego nie powinno się ich bagatelizować.

Przeciwwskazania do zabiegu

Główne przeciwwskazanie do wykonania zabiegu skleroterapii stanowi brak możliwości chodzenia. To ważne, ponieważ jednym z zaleceń pozabiegowych jest spacerowanie. Z ostrzykiwaniem żylaków środkiem chemicznym należy poczekać, jeśli w okolicy operowanych żył występują stany zapalne albo infekcje. Ponadto zabiegu nie powinno się przeprowadzać u osób z:

  • zaawansowaną miażdżycą;
  • chorobami krwi;
  • chorobami układowymi;
  • cukrzycą;
  • w pierwszym trymestrze ciąży,
  • zaawansowaną zakrzepicą żył;
  • obrzękiem podudzi.

Dodatkowo do zabiegu nie są kwalifikowane osoby z alergią na środek obliterujący. Pamiętaj, że każdy przypadek jest oceniany indywidualnie, dlatego przeprowadza się konsultację z lekarzem. Może on zaproponować inny sposób usunięcia żylaków, taki jak metoda VenaSeal czy miniflebektomia. U kobiet spodziewających się dziecka skleroterapię zaleca się wykonywać po rozwiązaniu ciąży.

Przygotowanie do zabiegu

Skleroterapia żylaków jest mało inwazyjnym zabiegiem, dlatego przygotowania do niego nie są skomplikowane. Zawsze przed wykonaniem ostrzykiwania żył należy przeprowadzić USG Doppler kończyn dolnych. Prawidłowa kwalifikacja i wykluczenie przeciwwskazań ogranicza ryzyko pojawienia się komplikacji. Przed skleroterapią należy zakupić pończochy lub rajstopy uciskowe. Będą one potrzebne przez kilka tygodni po zabiegu.

Bezpośrednio przed ostrzykiwaniem żylaków nóg trzeba odpowiednio przygotować skórę. Powinna być sucha i czysta. Nie wolno golić nóg w dniu zabiegu, ponieważ mogą pojawić się podrażnienia, które utrudnią skleroterapię. Na ciało nie należy nakładać balsamów, olejków, kremów ani maści. Warto również zadbać o odporność, przyjmując odpowiednie preparaty lub stosując domowe metody.

Pielęgnacja pozabiegowa

Bezpośrednio po zabiegu należy nałożyć pończochy uciskowe. Nie powinno się ich zdejmować przez kilka-kilkanaście dni (poza czasem potrzebnym na kąpiel), w zależności od rozmiaru operowanych żył. Po skleroterapii chirurg poinformuje o dokładnym czasie. Bardzo istotny jest ruch. Zaraz po leczeniu żylaków tą metodą należy wybrać się na spacer. Optymalny czas to godzina. Przez kilka pierwszych dni regularne spacery są bardzo istotne, dlatego trzeba jak najwięcej spacerować. Jednocześnie powinno się unikać długiego stania.

Ważnym zaleceniem pozabiegowym jest unikanie słońca oraz wysokich temperatur. Należy zrezygnować z opalania, sauny, gorących kąpieli czy solarium. Z tego też powodu zabieg nie jest wykonywany w lecie. Stosowanie się do zaleceń pozwala na uzyskanie długotrwałych efektów.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

skleroterapia
Skleroterapia

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi