W szpitalu
null

Nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się najczęściej w okolicach ud i bioder. Problem ten bardzo trudno zlikwidować za pomocą ćwiczeń i diety, zwłaszcza gdy inne partie ciała – piersi czy ramiona – mają odpowiedni rozmiar. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest liposukcja ud i bioder. Sprawdź, na czym polega ten zabieg, czy każdy może mu się poddać oraz jak należy się do niego przygotować.

Liposukcja ud i bioder – na czym polega zabieg?

Liposukcja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Zabieg od samego początku wykonywano u osób, które skarżyły się na nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała – liposukcja ud i bioder to jedna z najczęściej wybieranych opcji, ponieważ tłuszcz często gromadzi się właśnie w tych okolicach.

Metoda cały czas się rozwija i dziś usuwanie tkanki tłuszczowej jest możliwe także dzięki zastosowaniu ultradźwięków – złogi komórek tłuszczowych są rozbijane szybciej, a pacjent traci przez to mniej krwi. Zabieg jest wykonywany przez chirurga plastyka, a na liposukcję ud i bioder decydują się przede wszystkim kobiety, bo to właśnie u nich tłuszcz gromadzi się w tych partiach ciała – u mężczyzn takimi problematycznymi miejscami będą raczej okolice brzucha.

Jakie są wskazania do wykonania liposukcji ud i bioder?

Zabieg liposukcji ud i bioder jest wskazany, gdy:

  • pacjent ma prawidłowy (lub zbliżony do prawidłowego) wskaźnik BMI, ale na udach i biodrach gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej;
  • tłuszcz z ud i bioder nie znika mimo stosowania diet odchudzających i ćwiczeń;
  • podczas diety odchudzającej zmniejszają się obwody wszystkich innych partii ciała, ale uda i biodra nadal pozostają masywne;
  • przez masywne uda lub zbyt szerokie biodra ciało jest nieproporcjonalne;
  • pacjent źle się czuje ze swoim typem sylwetki – u niektórych osób naturalnie występuje tzw. sylwetka gynoidalna, czyli kształt ciała przypomina gruszkę: drobny tułów łączy się z masywnymi biodrami lub udami;
  • pacjent nie akceptuje swojej sylwetki i ma z jej powodu liczne kompleksy, które niekiedy prowadzą do stanów depresyjnych.

Zobacz również: Podniesienie piersi.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania liposukcji ud i bioder?

Liposukcja ud i bioder to zabieg, przed którym wykonuje się kwalifikację, dlatego nie każdy pacjent będzie mógł mu się poddać. Wśród przeciwwskazań wymieniane są:

  • infekcja układu oddechowego;
  • opryszczka;
  • zakażenie bakteryjne lub grzybicze skóry;
  • przepuklina;
  • choroby przewlekłe – nie każda z nich będzie stanowiła bezwzględne przeciwwskazanie, ale lekarz medycyny estetycznej może zalecić dodatkowe konsultacje u innego specjalisty;
  • blizny w okolicy miejsca zabiegowego;
  • mała wydolność fizyczna, która może znacznie utrudniać utrzymanie aktywnego i zdrowego trybu życia po zabiegu;
  • duża nadwaga – zabieg przynosi najlepsze efekty u osób, które mają prawidłowy lub zbliżony do prawidłowego wskaźnik BMI.

Lekarz może też odmówić wykonania liposukcji ud i bioder u osoby, która chce potraktować odsysanie tłuszczu jako sposób na utratę zbędnych kilogramów.

Jak przygotować się do liposukcji ud i bioder?

Przed wykonaniem liposukcji ma miejsce konsultacja z lekarzem, podczas której przeprowadzany jest szczegółowy wywiad na temat przebytych chorób i innych operacji, zabiegów kosmetycznych wykonywanych w obrębie ud i bioder i leków przyjmowanych na stałe. Na tym etapie chirurg plastyczny kwalifikuje pacjenta, zleca wykonanie dodatkowych badań, a także zaleca ustabilizowanie masy ciała oraz ograniczenie/całkowite zaprzestanie palenia papierosów. Na ok. 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem trzeba zrezygnować z opalania się.

Bezpośrednio przed zabiegiem liposukcji ud i bioder pacjent powinien:

  • być na czczo, tj. od ostatniego posiłku musi upłynąć przynajmniej 6 godzin;
  • zgłosić się do szpitala bez nałożonych kremów i balsamów w okolicach miejsca zabiegowego;
  • delikatnie usunąć owłosienie z partii ciała, której dotyczy zabieg – trzeba uważać, aby w trakcie depilacji nie doszło do podrażnienia skóry.

Przebieg zabiegu

Liposukcja to zabieg, podczas którego pacjent nie odczuwa bólu, ponieważ jest on przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Na początku chirurg oznacza miejsca na udach i biodrach, z których ma zostać usunięta tkanka tłuszczowa. Następnie wykonuje niewielkie nakłucia w skórze, przez które wprowadzana jest kaniula, czyli specjalna rurka, za pomocą której złogi tłuszczu są rozbijane, a następnie odsysane. Zabieg trwa zazwyczaj ok. 1–2 godziny.

Liposukcja ud i bioder – rekonwalescencja i efekty

Pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia po zabiegu. Wczesny okres rekonwalescencji wynosi 7 dni, a po tym czasie zdejmowane są szwy. Przez ok. 4 tygodnie wskazane jest zakładanie specjalnego materiału uciskowego, który łagodzi opuchliznę i modeluje sylwetkę. Pierwsze efekty zabiegu można zobaczyć po ok. 4 tygodniach, a na efekt trzeba poczekać 6 miesięcy. Aby go zoptymalizować, pacjent powinien prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o prawidłową masę ciała.

Zobacz również: Liposukcja brzucha – na czym polega? Efekty i postępowanie po zabiegu

Liposukcja ud i bioder zmniejsza obwody tych miejsc, modeluje je i znacznie poprawia samopoczucie pacjenta. Usunięte komórki tłuszczowe nie odradzają się w tych samych miejscach, jednak przy nieodpowiedniej diecie i braku aktywności fizycznej mogą mnożyć się w innych partiach ciała.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi

Liposukcja brzucha
Zabieg liposukcji brzucha i boczków
liposukcja ud.jpg
Zabieg liposukcji ud
Liposukcja plecow szpital pulawska-st.jpg
Zabieg liposukcji pleców

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi