W szpitalu
null

Nadmiar tanki tłuszczowej zazwyczaj gromadzi się na brzuchu, biodrach lub pośladkach, jednak u niektórych osób problem dotyczy łydek. Jeśli za zwiększony obwód tej części ciała nie odpowiadają nadmiernie wyrzeźbione mięśnie czy obrzęki, można zmniejszyć go za pomocą liposukcji – jest to zabieg, który ma na celu usunięcie tkanki tłuszczowej z dolnej części nóg i przywrócenie im właściwych proporcji. Sprawdź, jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować!

Liposukcja łydek – na czym polega zabieg?

Liposukcja – popularnie zwana odsysaniem tłuszczu – to zabieg, który polega na rozbiciu złogów tłuszczowych i ich usunięciu. Pierwsze tego typu operacje wykonywano już na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Początkowo używano w tym celu tępo zakończonej sondy i podciśnienia, a w miarę rozwoju technologii udoskonalano dostępne metody – dziś można wykonać zabieg za pomocą ultradźwięków, które przyspieszają rozpad komórek tłuszczowych i znacznie ograniczają utratę krwi. Liposukcja to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, który jest bezpieczny dla zdrowia.

Odsysanie tłuszczu najczęściej dotyczy okolic brzucha, bioder, ud czy pośladków. Jednak są też pacjenci, którzy skarżą się na nieproporcjonalne nogi czy zbyt masywne łydki. Zwiększony obwód tej partii ciała może być spowodowany nadmiernym rozrostem tkanki mięśniowej – dochodzi do niej np. podczas ćwiczeń siłowych z dużym obciążeniem – lub obrzękami związanymi z gromadzeniem się wody w organizmie. Jeśli odpowiednio dostosowany trening nie przynosi rezultatu, a łydki pozostają szerokie nawet po usunięciu nadmiaru wody z organizmu, najlepszym rozwiązaniem może okazać się liposukcja łydek.

Zabieg wykonuje chirurg plastyk, który wcześniej przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i kwalifikuje go do operacji. Dla zoptymalizowania efektu wraz z odsysaniem tłuszczu z łydek można wykonać liposukcję ud wewnętrznych i zewnętrznych.

Wskazania do wykonania liposukcji łydek

Zabieg liposukcji łydek warto wykonać, gdy:

  • nadmiar tłuszczu nie znika z łydek mimo stosowania diety odchudzającej i ćwiczeń;
  • łydki pozostają masywne mimo odpowiednio dobranych ćwiczeń – aby wysmuklić łydki, należy ćwiczyć z małym (maksymalnie 1 kg) obciążeniem;
  • pacjent ma prawidłowy/zbliżony do prawidłowego wskaźnik BMI, a masywne łydki zaburzają proporcje jego ciała;
  • przez zbyt masywne łydki pacjent ma problem z doborem ubrań;
  • pacjent nie akceptuje swojej sylwetki, a główną przyczyną jego kompleksów są masywne nogi.

Zobacz również: Operacja powiek.

Liposukcja łydek – przeciwwskazania

Liposukcja łydek to zabieg, który wymaga kwalifikacji, a niektóre schorzenia i dolegliwości mogą uniemożliwić przeprowadzenie operacji. Lekarz może odmówić operacji osobie, która nie chce zmienić swojego stylu życia i traktuje liposukcję jako sposób na utratę zbędnych kilogramów.

Wśród przeciwwskazań do liposukcji łydek wymienia się m.in.:

  • aktualne lub niedawno przebyte infekcje układu oddechowego;
  • opryszczkę;
  • zakażenia bakteryjne lub grzybicze skóry w obrębie łydek;
  • inne zmiany skórne w miejscu operacyjnym, np. blizny;
  • ciążę i karmienie piersią;
  • choroby przewlekłe – lekarz medycyny estetycznej zleci dodatkowe badania i zadecyduje, czy określone schorzenie wyklucza pacjenta z grona kandydatów do zabiegu;
  • dużą nadwagę – trzeba pamiętać, że liposukcja przynosi optymalne efekty u osób, które mają prawidłową masę ciała.

Jak przygotować się do liposukcji łydek?

Przed wykonaniem liposukcji łydek pacjent musi przejść kwalifikację, która polega na szczegółowym wywiadzie na temat przebytych chorób, operacji, zabiegów medycyny estetycznej czy leków przyjmowanych na stałe. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz zleca dodatkowe badania i konsultacje z lekarzami innych specjalności. Na tym etapie może już odbyć się konsultacja anestezjologiczna dotycząca rodzaju znieczulenia. Kilka tygodni przed zabiegiem należy także ustabilizować masę ciała, zrezygnować z palenia papierosów i opalania się.

Przed samą operacją pacjent powinien:

  • być na czczo, tj. zjeść ostatni posiłek min. 6 godzin przed planowaną godziną zabiegu;
  • wziąć prysznic, ale nie wykonywać innych czynności pielęgnacyjnych, tj. nie nakładać żadnych kremów czy balsamów.

Oprócz tego można usunąć owłosienie z miejsca zabiegowego. W trakcie depilacji trzeba zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć podrażnień.

Zobacz również: Stomatologia estetyczna.

Liposukcja łydek – jak wygląda zabieg?

Liposukcja łydek to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Przed podaniem znieczulenia chirurg dokładnie oznacza miejsca na łydkach, z których ma zostać usunięta tkanka tłuszczowa. W trakcie operacji wykonywane są niewielkie nakłucia w skórze, przez które wprowadzana jest kaniula – specjalna rurka, dzięki której złogi tłuszczu są rozbijane, a następnie usuwane. Zabieg trwa zazwyczaj ok. 1–2 godziny, a jego długość może ulec zmianie w zależności od ilości tkanki tłuszczowej do usunięcia.

Liposukcja łydek – rekonwalescencja i efekty

Liposukcja łydek zmniejsza obwód tej partii ciała, przywraca nogom odpowiednie proporcje i eliminuje przyczynę kompleksów pacjenta. Tkanka tłuszczowa nie odrodzi się w tym samym miejscu, jednak może gromadzić się w innych częściach ciała. Dlatego dla utrzymania optymalnego efektu zabiegu konieczne jest utrzymanie zdrowego stylu życia.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi zostać przez ok. 24 godziny na obserwacji. Pierwsze 7 dni to okres wczesnej rekonwalescencji – potem usuwane są szwy. Przez ok. 4 tygodnie po zabiegu należy zakładać specjalne materiały uciskowe, które przyspieszają gojenie, zmniejszają obrzęk i modelują sylwetkę. Efekty zabiegu widać najwcześniej po 4 tygodniach, a na ostateczny rezultat należy poczekać ok. 6 miesięcy.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Liposukcja brzucha
Zabieg liposukcji brzucha i boczków
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Operacja zmniejszania piersi
Liposukcja plecow szpital pulawska-st.jpg
Zabieg liposukcji pleców

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi