Wymodelowanie konkretnej części ciała czasem jest trudne przy stosowaniu diety i aktywności fizycznej. Problematyczny może być nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzony w okolicy kolan. Liposukcja pozwala na usunięcie nadmiaru tłuszczu z tej okolicy, wymodelowanie kolan i ich wysmuklenie. Dowiedz się, jak przebiega zabieg i kiedy warto się na niego zdecydować.
Na czym polega liposukcja kolan?
Liposukcja kolan to jeden z zabiegów chirurgii plastycznej. Polega on na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnej partii ciała, której nie udało się wyeliminować dietą lub ćwiczeniami. Liposukcja kolan ma za zadanie wymodelowanie ich tak, aby efekt był zadowalający. Nie jest to zabieg odchudzający i może być wykonywany nie tylko w okolicy kolan, ale również na udach, brzuchu, ramionach czy podbródku.
Można wyróżnić kilka rodzajów liposukcji|: tradycyjną, ultradźwiękową i laserową. O metodzie wykonania zabiegu decyduje chirurg plastyk biorąc pod uwagę wiele czynników, jak wiek, ilość tkanki tłuszczowej czy jej lokalizacja, a także oczekiwania pacjenta co do efektów. Dzięki liposukcji można zmniejszyć ilość opornego tłuszczu, dzięki czemu kolana będą bardziej smukłe. Zabieg wyrównuje także nierówności na skórze, które mogły powstać w wyniku miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Liposukcja kolan jest wykonywana jedynie ze względów estetycznych, a dzięki rezultatom, jakie można osiągnąć, poprawia nie tylko wygląd, ale również samopoczucie czy dodaje pewności siebie.
Wskazania do zabiegu
Liposukcja kolan sprawdzi się u pacjentów, którzy borykają się z nadmiarem lokalnej tkanki tłuszczowej. Nie jest to zabieg odchudzający, dlatego najlepsze efekty można uzyskać u osób z prawidłową masą ciała. Co ważne, zabieg nie zastępuje prawidłowej diety oraz regularnej aktywności fizycznej, a jest tylko wsparciem tych działań.
Liposukcja kolan może być wykonana u osób dorosłych, bez względu na płeć, u których tkanka tłuszczowa zgromadziła się właśnie w tym miejscu. Wykonanie zabiegu nie pomaga w poprawie parametrów zdrowotnych, jak wysokie ciśnienie krwi, nadmierny poziom cholesterolu czy glukozy, które często towarzyszą osobom z otyłością.
Zobacz również: Plastyka powłok brzusznych – zbiór informacji o zabiegu abdominoplastyki
Przeciwwskazania do zabiegu
Liposukcja to zabieg, który ma na celu poprawę wyglądu konkretnej części ciała, jednak nie u każdego może być ona wykonana. Przeciwwskazaniem może być nieustabilizowana cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, aktywne choroby nowotworowe czy choroby autoimmunologiczne. Liposukcji kolan nie można przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Pacjenci powinni mieć wagę w normie, dlatego zabiegu nie wykonuje się u osób z otyłością.
Przygotowania do zabiegu
Liposukcja kolan to zabieg chirurgiczny, który wymaga odpowiednich przygotowań. Poprzedzony jest konsultacją lekarską, w trakcie której chirurg plastyk przeprowadza wywiad zdrowotny. Lekarz przedstawia plan zabiegu, omawia jego przebieg, możliwe działania niepożądane oraz informuje o efekcie, jaki może zostać uzyskany. Przed liposukcją konieczne jest wykonanie szeregu badań.
Konsultacja zazwyczaj odbywa się kilka tygodni przed zabiegiem, podczas których pacjent ma możliwość przygotowania się do niego, a także ustabilizowania masy ciała. Na 14 dni przed operacją należy zrezygnować z opalania.
Zobacz również: Operacja nosa
Przebieg zabiegu
Liposukcja kolan jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Przed operacją chirurg zaznacza na ciele miejsca, z których będzie odsysany tłuszcz. Następnie wykonuje na nich niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia i wprowadza lek znieczulający. Tkanka tłuszczowa jest rozbijana specjalną sondą, aby ułatwić jej usunięcie. W zależności od metody, komórki tłuszczowe można usuwać przy użyciu ultradźwięków, lasera czy liposukcją wodną.
Usuwanie tkanki tłuszczowej jest wykonywane przy użyciu sondy do odsysania. Chirurg wprowadza ją przez jedno z nacięć, a następnie energicznie porusza w obie strony. Technik liposukcji stosowanych w medycynie estetycznej jest obecnie wiele i różnią się one sposobem przeprowadzania zabiegu, jednak ich efekt jest wspólny – wymodelowanie konkretnej partii ciała.
Podczas jednego zabiegu można pozbyć się do 4 - 5 litrów tkanki tłuszczowej, jednak w przypadku tak małego obszaru jak kolana jest to zdecydowanie mniej. Po zakończeniu zabiegu miejsca nacięć są zszywane, a następnie zakładane są niewielkie opatrunki. Po zabiegu nakładana jest odzież uciskowa.
Rekonwalescencja i zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu przez minimum dobę. Podawane są wtedy środki przeciwbólowe. W operowanym miejscu mogą pojawić się obrzęki i zasinienia, co jest normalnym zjawiskiem. Przez 2 tygodnie pacjent powinien zrezygnować z opalania, korzystania z sauny i długich, gorących kąpieli. Należy również zrezygnować z aktywności fizycznej, dźwigania i innych rodzajów wysiłku. Aby utrzymać ranę w dobrym stanie, trzeba ją codziennie oczyszczać. Po upływie 2 tygodni należy zdjąć całkiem opatrunki uciskowe. Powstały po operacji obrzęk ustępuje po ok. miesiącu.
W okresie rekonwalescencji warto zadbać o odpowiednią dietę i nawadnianie. Pozwala to na szybszy powrót do zdrowia. Po kilku tygodniach należy wrócić do aktywności fizycznej, aby nadal utrzymywać prawidłową masę ciała i efekty zabiegu. Ostateczny efekt liposukcji jest widoczny po upływie 6 miesięcy, jednak już po 4 tygodniach można zauważyć pierwsze zmiany w wyglądzie kolan.