Żylaki powrózka nasiennego powstają w wyniku poszerzenia naczyń żylnych splotu wiciowatego. Są jednym z najczęstszych powodów niepłodności u mężczyzn, a nieleczone zwiększają ryzyko rozwoju żylaków w kończynach dolnych. Badanie urologiczne i USG Dopplera pozwalają postawić diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie.
Żylaki powrózka nasiennego – diagnostyka i zabieg
Poszerzenie naczyń żylnych w obrębie układu rozrodczego to istotna przyczyna męskiej niepłodności, która dotyczy nawet 15% mężczyzn. Jak wyglądają żylaki powrózka nasiennego? Jedna żyła lub więcej żył w okolicy jądra stają się poszerzone, co jest widoczne jako wyraźne uwypuklenia pod skórą. Czasami można wyczuć guzki lub grudki w okolicy jądra. W przypadku zaawansowanych żylaków powrózka nasiennego może dojść do wzrostu rozmiaru jądra. Wtedy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Zwykle żylaki powrózka nasiennego powodują łagodne objawy, w tym obrzęk moszny lub ból jądra. U niektórych Pacjentów stan ten przebiega bezobjawowo.
Skąd się biorą żylaki powrózka nasiennego? Pojawiają się w wyniku uszkodzenia zastawek żył jądrowych, umiejscowionych w mosznie. Najczęściej żylaki pojawiają się po lewej stronie moszny (nawet w 90% przypadków) ze względu na budowę przebiegających tam naczyń krwionośnych.
Wśród przyczyn powstawania żylaków powrózka nasiennego wymienia się:
- osłabienie ściany naczyń żylnych,
- wrodzony brak zastawek żylnych,
- guz wywierający nacisk na żyły,
- zwiotczenie moszny,
- zakrzepicę żylną,
- wrodzoną wadę tkanki łącznej.
Do jakiego lekarza udać się z podejrzeniem żylaków powrózka nasiennego?
Jest to choroba układu płciowo-moczowego, którą zdiagnozuje i wyleczy urolog. Najczęściej żylaki powrózka nasiennego wykrywane są w podstawowym badaniu palpacyjnym. Nie bez znaczenia pozostaje regularne samobadanie jąder, które pozwala wykryć niepokojące zmiany i wcześnie udać się do urologa w celu postawienia diagnozy. Stopień zaawansowania zmian określa się dokładniej za pomocą badania USG Dopplera.
Czy żylaki powrózka nasiennego można wyleczyć?
Tak, chirurgia urologiczna dysponuje obecnie metodami małoinwazyjnymi, które pozwalają skutecznie usuwać żylaki powrózka nasiennego. W szpitalu Lux Med wykonuje się usuwanie żylaków w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent może pozostać dłużej na oddziale, ale tylko, gdy takie jest zalecenie lekarza.
Czy żylaki powrózka nasiennego są groźne dla życia? Nieleczone żylaki powrózka nasiennego przede wszystkim mogą być przyczyną niepłodności. Ponadto nieleczone żylaki w obrębie moszny mogą spowodować rozszerzenie naczyń żylnych na nogach.
Warto zdawać sobie sprawę, że żylaki powrózka nasiennego nie zanikają samoczynnie. Najskuteczniejszą metodą ich wyleczenia jest przeprowadzenie zabiegu.
Wskazania do zabiegu usunięcia żylaków powrózka nasiennego
Usuwanie żylaków powrózka nasiennego zalecane jest przede wszystkim w toku leczenia męskiej niepłodności. Gromadzenie się krwi w żyłach powoduje wzrost temperatury w jądrach, dla których ten czynnik oznacza zaburzenia produkcji plemników.
Wizyta u urologa i usuwanie żylaków są konieczne, gdy:
- odczuwasz tępy ból jąder, który ustępuje, gdy leżysz,
- zauważyłeś obrzęk lub kurczenie się jąder,
- podczas samobadania jąder wykryłeś guzki,
- mimo starań nie dochodzi do zapłodnienia.
Warto zaznaczyć, że żylaki powrózka nasiennego mogą dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. Co więcej, żylaki umiejscowione w mosznie mogą być również wrodzone. Zmiany zauważa się najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy zwiększa się przepływ krwi do narządów płciowych.
Przeciwwskazania do zabiegu usuwania żylaków powrózka nasiennego
Infekcja, niepożądane reakcje na znieczulenie lub ciężkie niedożywienie to podstawowe przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Rozmiar zmian decyduje o tym, jaką metodę usunięcia żylaków wybierze lekarz. Na przykład mężczyznom z ciężkim obustronnym żylakiem powrózka nasiennego (co oznacza żylaki powrózka nasiennego w obu jądrach) odradza się embolizację ze względu na znacznie wyższy wskaźnik niepowodzeń.
Przygotowanie do zabiegu usunięcia żylaków powrózka nasiennego
Bez względu na to, która forma zabiegu będzie wykonywana, włóż wygodne ubrania, zwłaszcza luźne spodnie. Przygotuj się także na zdjęcie przed operacją okularów, protez zębowych, aparatów słuchowych, tresek oraz kolczyków w wardze lub języku, szczególnie w przypadku znieczulenia ogólnego.
Aby uniknąć powikłań, poinformuj swojego lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, niezależnie od tego, czy są one dostępne na receptę czy bez recepty, ziołowe czy witaminowe. Do szpitala zabierz wyniki wszystkich zleconych wcześniej badań.
Żylaki powrózka nasiennego operacja – przebieg zabiegu
Usunięcie żylaków powrózka nasiennego wykonuje się obecnie trzema technikami operacyjnymi. Każdy rodzaj operacji ma na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi do jądra poprzez zablokowanie lub odcięcie powiększonych żył. Dzięki temu środowisko wokół jądra staje się bardziej sprzyjające produkcji hormonów. Zabiegi odbywają się w trybie chirurgii jednego dnia, co oznacza, że Pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu.
Warikocelektomia mikrochirurgiczna
To operacja polegająca na dotarciu do niedrożności poprzez nacięcie w pachwinie. Przepływ krwi zostaje przekierowany, gdy nieprawidłowe żyły zostaną zaciśnięte lub podwiązane.
Laparoskopowe wycięcie żylaków
Zabieg laparoskopowy podobny jest do mikrochirurgicznego wycięcia żylaków. Podczas niego uzyskuje się dostęp do niedrożności poprzez jedno małe nacięcie w jamie brzusznej lub kilka.
Embolizacja przezskórna
To minimalnie inwazyjna procedura, podczas której wąska rurka jest wprowadzana przez żyłę szyjną lub w pachwinie do żył jąder w jamie brzusznej. Za pomocą środków chemicznych lub małych, metalowych cewek żyły są blokowane, dzięki czemu przepływ krwi może zostać przekierowany do drożnych żył.
Przeczytaj także: Zakażenie układu moczowego – przyczyny powstania, objawy, sposoby leczenia.