
Zapalenie rozcięgna podeszwowego (tzw. ostrogi piętowe) to jedna z najczęstszych przyczyn występowania dolegliwości bólowych okolicy pięty. Polega na zapaleniu okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego do pięty i powoduje dolegliwości w okolicy podeszwowej części pięty lub dolegliwości tylnej części pięty tj. zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa. Dla zapalenia charakterystyczne jest to, że: halluxy i palce młotkowate zwykle powodują znaczne zniekształcenia stopy. Wszystkie te schorzenia łącza ze sobą takie objawy jak: proces zapalny, zaczerwienienie narażonych obszarów stopy i silny ból.
Leczenie przedstawionych powyżej schorzeń nie jest łatwe, ale dobrze rozwinięte pod względem naukowym i praktycznym. W procesie leczenia mogą być stosowane ortezy, wkładki do obuwia, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zabiegi fizjoterapeutyczne i leczenie operacyjne. Sposób leczenia jest zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. W każdym przypadku należy zacząć od konsultacji ze specjalistą z zakresu ortopedii. Charakterystyczne objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego:
- ból najbardziej nasilony jest rano
- nasilenie dolegliwości po wstaniu z łóżka lub długotrwałym bezruchu.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Najnowsze artykuły i poradniki

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia
Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?
W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia
Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.