W szpitalu
null

Stulejka u dorosłych mężczyzn może wymagać przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Zwłaszcza gdy towarzyszy im duży dyskomfort podczas stosunku, oddawania moczu czy chodzenia. Laserowe usuwanie stulejki to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj nie wymaga on hospitalizacji, a efekty są widoczne już po miesiącu. Dowiedz się, kto powinien zdecydować się na ten zabieg.

Szczegóły

Co to jest stulejka?

Stulejka to zwężenie ujścia napletka, czyli skóry, która okrywa zakończenie penisa. U dzieci stulejka występuje fizjologicznie i wraz z wiekiem stopniowo oddziela się od żołędzi. U dorosłych mężczyzn może występować w postaci wrodzonej lub nabytej. Stulejka wrodzona w wieku dorosłym może wynikać z braku odpowiedniej diagnozy w dzieciństwie i braku lub niewłaściwego leczenia. Stulejka nabyta powstaje w wyniku stanu zapalnego w obrębie napletka, a także urazów mechanicznych w tej okolicy lub niewłaściwej higieny osobistej. Może pojawić się również w przebiegu cukrzycy, chorób skóry, w tym zmian alergicznych.

Wskazania do usunięcia stulejki

Zabieg stulejki u dorosłego można przeprowadzić po uprzednim wywiadzie z Pacjentem i wykonaniu niezbędnych badań. Na badanie kieruje lekarz, najczęściej urolog, chociaż skierowanie może również wystawić chirurg. Często stulejka daje wiele dolegliwości, które skłaniają do jej usunięcia. Można do nich zaliczyć:

  • ból podczas stosunków seksualnych,
  • ból i dyskomfort podczas próby odciągania napletka,
  • trudności z oddawaniem moczu,
  • nawracające stany zapalne prącia,
  • częste zakażenia dróg moczowych,
  • obecność nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny,
  • problemy psychiczne wynikające z trudności w sferze seksualnej.

W poważniejszych przypadkach stulejka może doprowadzić do zatrzymania moczu. Groźny jest także załupek, czyli powikłanie stulejki. Polega on na wystąpieniu obrzęku zarówno napletka, jak i żołędzi w sytuacji, gdy odprowadzony napletek nie da się ponownie sprowadzić na żołądź.  Konsekwencją nieleczonego załupka może być martwica.

Przeczytaj także: „Przyklejony napletek u dziecka – co robić, kiedy się nie odkleił?”

Przeciwwskazania do zabiegu

Każdy zabieg, nawet o niewielkich powikłaniach, nie u każdego może zostać wykonany. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:

  • choroby wątroby i nerek,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • poddawanie się chemio- lub radioterapii,
  • epilepsja i niektóre zaburzenia neurologiczne,
  • antybiotykoterapia,
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Istnieją również względne przeciwwskazania do wykonania laserowego usuwania stulejki. Są to aktywne choroby, takie jak: przeziębienie, grypa czy biegunka, ogólny zły stan zdrowia, złe wyniki badań, przyjmowanie niektórych leków, cukrzyca czy przerwanie ciągłości naskórka w operowanym miejscu.

Na czym polega zabieg usunięcia stulejki?

Chirurgia urologiczna zyskuje coraz większą popularność, dlatego takie zabiegi jak obrzezanie czy plastyka napletka są przeprowadzane częściej niż kiedyś. Plastyka stulejki polega na poszerzeniu otworu napletka. Zabieg trwa około godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Istnieje kilka metod usuwania stulejki, np. chirurgiczna metoda przy użyciu skalpela, operacja z wykorzystaniem elektrycznego noża lub laserowe usuwanie stulejki. Decyzję o zastosowaniu konkretnej metody podejmuje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz jego preferencji.


W zależności od stopnia zwężenia napletka może być wykonany zabieg plastyki lub obrzezanie. Podczas zabiegu lekarz przy pomocy lasera CO2 wykonuje podłużne nacięcie w jednym miejscu lub w kilku, a następnie odpowiednio formuje i zszywa skórę. Ten rodzaj zabiegu ma niski poziom powikłań, a powstałe podczas operacji rany szybko się goją. Chirurgia laserowa zmniejsza ryzyko krwawień i powstawania obrzęków.

Zalecenia po zabiegu

Operacja napletka u dorosłych nie wymaga długotrwałej hospitalizacji, dlatego zazwyczaj tego samego dnia pacjent jest wypisywany do domu. Konieczne jest zapewnienie mu towarzystwa, ponieważ po zabiegu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych. Środek znieczulający zastosowany podczas operacji stulejki przestaje działać po kilku godzinach, wtedy też może pojawić się ból. Można zastosować środki przeciwbólowe, z wykluczeniem tych na bazie kwasu acetylosalicylowego.


Rana przez cały czas powinna być utrzymywana w dobrym stanie higienicznym. Należy dbać o czystość tej okolicy, dlatego konieczne jest stosowanie środków dezynfekujących. Opatrunków nie wolno moczyć. Rana musi być czysta i sucha przez cały czas, co ogranicza wdanie się zakażenia. W pierwszych dniach może pojawić się dyskomfort podczas chodzenia czy siedzenia, co jest całkowicie normalne. Jednak jeśli pojawią się inne objawy, takie jak gorączka, krwawienie i silny ból, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.


Do pracy siedzącej można wrócić już po 3 dniach. W przypadku pracy fizycznej należy odczekać przynajmniej 7 dni, a w przypadku wykonywania ciężkich ćwiczeń, takich jak dźwiganie, należy odczekać nawet 3 tygodnie. Na czas rekonwalescencji konieczna jest całkowita rezygnacja ze współżycia seksualnego. Najczęściej można do niego powrócić po upływie 4 tygodni, chociaż w niektórych przypadkach ten czas będzie dłuższy.


Na czas gojenia się ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich jest stosowanie się do zaleceń lekarskich. Po 5–7 dniach od operacji konieczna jest kontrola. W przypadku pojawienia się wątpliwości można wcześniej skontaktować się z lekarzem.

Efekty zabiegu

Efekt jest kwestią indywidualną, zależną od predyspozycji każdego Pacjenta. Nie bez znaczenia są: jego wiek, stan zdrowia, styl życia, a także stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Zabieg usunięcia stulejki u dorosłego jest jednorazowy i nie ma konieczności powtarzania go. Efekt jest widoczny zazwyczaj po miesiącu, kiedy rany zostają całkowicie zagojone.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

tarczyca.jpg
Operacja tarczycy
operacja-nosa.jpg
Zabieg korekty nosa
operacja-powieki.jpg
Operacja powiek

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!