W szpitalu
null

Opadająca powieka może być powodem dyskomfortu psychicznego. Ponadto może utrudniać widzenie. Skuteczne rozwiązanie stanowią zabiegi na opadające powieki. Sprawdź, kiedy warto z nich skorzystać i jakie efekty dają.

Szczegóły

Czemu służy operacja powiek?

Opadająca powieka to konsekwencja degeneracji włókien kolagenowych, w wyniku której skóra traci elastyczność i napięcie. Zjawisko to pojawia się nieuchronnie z wiekiem, co nie oznacza, że nie zdarza się też u osób młodych. Delikatna, praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej skóra wokół oczu jako pierwsza ulega procesom starzenia. Wczesne pogorszenie jej stanu bywa wynikiem uwarunkowań genetycznych, błędów dietetycznych albo pielęgnacyjnych.

 Nadmiar wiotkiej skóry wokół oczu stanowi najczęściej problem kosmetyczny. Osoba, u której górna powieka zakrywa linię rzęs, a pod dolną powstają zmarszczki i „worki”, wydaje się zmęczona, przygnębiona, starsza niż w rzeczywistości. Bardzo opadająca powieka może też przysłaniać tęczówkę oka i ograniczać pole widzenia, a tym samym powodować zmęczenie wzroku czy bóle głowy. W takich przypadkach operacja powiek wykonywana jest ze wskazań medycznych. Najczęściej jednak ich plastyka służy poprawie estetyki oprawy oczu i samopoczucia Pacjenta.

Jakie zabiegi wykonuje się na opadające powieki?

Małoinwazyjne procedury z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, radiofrekwencji mikroigłowej czy nici liftingujących najczęściej stymulują fizjologiczną przebudowę tkanek, dzięki której skóra się zagęszcza i staje bardziej jędrna. Takie zabiegi przynoszą satysfakcjonujące, ale nietrwałe efekty. Przykładowo, opadająca powieka po botoksie „nawraca” po 4–6 miesiącach. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

 Zdecydowanie trwalszy rezultat zapewnia klasyczna operacja opadającej powieki, czyli blefaroplastyka. Polega na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry i przepuklin tłuszczowych w obrębie górnych i dolnych powiek, a następnie wymodelowaniu ich na nowo. Efekty plastyki powiek utrzymują się od kilku do nawet kilkunastu lat.

Jakie są wskazania do zabiegu blefaroplastyki?

Operacyjne usunięcie opadającej powieki nie jest zabiegiem, który można wykonać wyłącznie z ważnych wskazań medycznych. Z blefaroplastyki możesz skorzystać, jeśli zmagasz się z takimi niedoskonałościami jak:

  • wiotkość i nadmiar skóry wokół oczu;
  • worki pod oczami (przepukliny tłuszczowe);
  • zachodzenie powiek na rzęsy;
  • tzw. dolina łez;
  • optyczne zmniejszenie oczu przez opadające górne powieki;
  • asymetria powiek.

Jeśli zabieg na opadające powieki interesuje cię ze względów estetycznych, sprawdź także, na czym polega lifting brwi. Ta procedura może być dobrym uzupełnieniem blefaroplastyki, a w niektórych przypadkach nawet alternatywnym rozwiązaniem.

 Zabiegu nie wykonuje się, gdy u podłoża problemu leżą przyczyny neurologiczne. Opadająca powieka może stanowić objaw np. uszkodzenia nerwu okoruchowego, oftalmoplegii lub miastenii. Takie schorzenia wymagają innego typu interwencji niż chirurgiczne podniesienie opadającej powieki. Ostatecznie więc to lekarz musi zadecydować, czy w twoim przypadku istnieją wskazania do zabiegu operacji powiek.

Przeczytaj także: Porażenie nerwu twarzowego – jak się objawia?

Czy istnieją przeciwwskazania do korekty opadających powiek?

Nawet jeśli wiotka skóra wokół oczu jest wyłącznie problemem estetycznym, operacja powiek może okazać się niewskazana. Zabieg nie będzie dla ciebie w pełni bezpieczny, jeśli dotyczą cię:

  • nawracające infekcje powiek;
  • niektóre choroby oczu (m.in. jaskra, zespół suchego oka);
  • czynne infekcje (skórne lub ogólnoustrojowe), choroby tarczycy, nowotwory;
  • nieuregulowana cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • tendencja do tworzenia bliznowców;
  • ciąża lub okres laktacji.

Jeśli nie ma wyżej wymienionych przeciwwskazań, zabieg wiąże się z bardzo niewielkim ryzykiem powikłań. Nieuniknione są zasinienia i obrzęk  po operacji powiek, które jednak ustępują (wraz z ewentualnymi dolegliwościami bólowymi) w ciągu 1-2 tygodni.

Jak przygotować się do korekty powiek?

Jeśli chcesz trwale pozbyć się problemu opadających powiek, zapisz się na wizytę do specjalisty chirurgii plastycznej. Podczas konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad, by poznać twoje oczekiwania i ogólny stan zdrowia, poinformuje cię o szczegółach przebiegu zabiegu i zaleceniach pozabiegowych. Zleci ci także badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do operacji.

 W przygotowaniu do zabiegu, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, zrezygnuj na kilka dni z używania leków zmniejszających krzepliwość krwi (w szczególności zawierających salicylany), odstaw alkohol i papierosy. W dniu operacji zrezygnuj z makijażu. Jeżeli planowane jest znieczulenie miejscowe nie musisz być na czczo, ale nie jedz ciężkostrawnych posiłków. Na zabieg zgłoś się z osobą towarzyszącą.

Jak wygląda zabieg na opadające powieki?

Operację powiek wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przed zabiegiem specjalista zaznacza na skórze linie, według których będzie przebiegało cięcie. Następnie usuwa kilkumilimetrowy pasek zwiotczałej skóry (czasem też nadmiarowej tkanki tłuszczowej) w miejscu, które pozwoli ukryć bliznę pooperacyjną (w naturalnych zagłębieniach skóry powiek). Ranę zamyka cienkimi szwami, które usuwa się po kilku dniach. Czas trwania zabiegu na opadające powieki zależy od jego zakresu – zwykle trwa od 60 do 120 minut.

Rekonwalescencja i efekty

Operacja plastyczna powiek wiąże się z 2 tygodniami rekonwalescencji. W tym czasie stosuj suche, chłodne okłady, a w razie potrzeby – środki przeciwbólowe z grupy NLPZ. Chroń oczy przed wpływem czynników zewnętrznych (w tym promieniowania UV). Zrezygnuj z makijażu do czasu wygojenia skóry.

Pierwsze rezultaty zabiegu zobaczysz od razu, ale – ze względu na proces gojenia – na ostateczny efekt trzeba poczekać kilka tygodni. Dzięki usunięciu opadającej powieki twoja twarz będzie wyglądać na młodszą, bardziej promienną i wypoczętą.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Chirurg
Chirurg naczyniowy
dziecko-lekarz.jpg
Zapalenie wyrostka robaczkowego
biostomatologia.png
Biostomatologia

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!