W placówce
Laryngologia, konsultacja laryngologiczna

Cierpisz na zapalenie zatok przynosowych? Inhalacje AMSA to skuteczny sposób na pozbycie się tego problemu, a także na usprawnienie drożności trąbki słuchowej. Ponadto pomagają one w przypadku niektórych chorób ucha środkowego. Sprawdź, jakie są wskazania do ich wykonania i w leczeniu jakich schorzeń pomagają.

Co to jest inhalacja AMSA?

Inhalacje AMSA, zwane również inhalacjami wibracyjno-pulsacyjnymi, mogą pomóc w przypadku zaburzonej drożności trąbki słuchowej, zapalenia zatok przynosowych czy chorób ucha środkowego. Efekty zabiegów powinny być monitorowane przez lekarza laryngologa. Inhalacja AMSA ułatwia odprowadzanie gęstej wydzieliny z nosogardła, ucha środkowego i zatok przynosowych. Dodatkowo zabieg przywraca prawidłowy transport śluzowo-rzęskowy nabłonka trąbki Eustachiusza, a także wspiera mechanizm wentylacyjno-oczyszczający. W ten sposób można również usprawnić wentylację ucha środkowego.

Wskazania do wykonania inhalacji AMSA

Do wizyty u laryngologa powinny skłonić nas następujące objawy:

  • szumy uszne, które pojawiły się nagle, najczęściej po infekcji przebiegającej z katarem i niedrożnością nosa,
  • kłujący ból ucha,
  • uczucie zatkanego ucha,
  • niedrożność nosa wskutek obrzęku tkanek miękkich i małżowin nosowych, która może być spowodowana alergią.


W ich przypadku specjalista może wypisać skierowanie na inhalacje AMSA. Znajdują one zastosowanie w leczeniu:

  • dysfunkcji trąbki słuchowej,
  • przerostu migdałka gardłowego,
  • przewlekłego zapalenia zatok,
  • wysiękowego zapalenia ucha środkowego,
  • nawracających infekcji ucha środkowego,
  • obrzęków błony śluzowej nosa,
  • niektórych innych schorzeń górnych dróg oddechowych.

Inhalacja może również przyspieszyć rekonwalescencję po zabiegu laryngologicznym. Powtarzanie zabiegów stanowi naturalną fizjoterapię trąbki Eustachiusza. Zapewnia ono kompletne wsparcie leczenia chorób laryngologicznych. Inhalację niejednokrotnie zaleca się Pacjentom, którzy mają ciągłe uczucie zatkanego ucha. Może się ono pojawić po zapaleniu zatok lub przewlekłym katarze. Czasami inhalację AMSA wykonuje się u Pacjentów z niedosłuchem przewodzeniowym. Jeśli jednak zabiegi nie przynoszą spodziewanego efektu, specjalista może rozważyć inne rodzaje leczenia.

Inhalacje AMSA mogą stanowić alternatywę dla zabiegów operacyjnych, np. drenażu ucha środkowego czy adenotomii, czyli usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo oddychać? Nosem czy ustami?

Inhalacja AMSA – przeciwwskazania

Inhalacje AMSA wykonuje się tylko u osoby zdrowej. Infekcja stanowi przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Zanim umówisz się na inhalacje, skonsultuj się z lekarzem laryngologiem, który w razie potrzeby skieruje Cię na badania. Inhalacji AMSA nie powinno się również przeprowadzać u Pacjentów z ziejącą trąbką słuchową, ponieważ są oni bardziej narażeni na infekcje ucha.

Przebieg zabiegu inhalacji AMSA

Inhalacje AMSA są wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym. Przeprowadza się je w cyklach, zazwyczaj składających się z 10 zabiegów, rzadko 14 lub 21. Najczęściej wykonuje się je codziennie, ale czasami lekarz zaleca zabiegi 2–3 razy w tygodniu. Takie serie można powtarzać 2–3 razy w roku, szczególnie w chorobach przewlekłych. Jeśli podczas cyklu leczenia u Pacjenta pojawi się infekcja, należy je przerwać.

Podczas zabiegu pielęgniarka wkłada do otworów nosowych Pacjenta cienkie rurki, których rozmiar jest dostosowany do wieku Pacjenta. Podaje się przez nie wibroaerozol, czyli aerozol wzbogacony o energię, będącą wynikiem nałożenia fali akustycznej. Jej częstotliwość wynosi 100 Hz. Dodatkowo cząsteczki wibroaerozolu mają zwiększoną zdolność penetracyjną, a także szybciej opadają. W ten sposób docierają do wszystkich zakamarków nosogardła.

Wibroaerozol wraz z lekiem jest podawany pod krótkotrwałym nadciśnieniem, dzięki czemu dociera do ucha środkowego przez trąbkę Eustachiusza (trąbkę słuchową) i zatok przynosowych. Badania wykazały, że inhalacje AMSA są nawet 100 razy skuteczniejsze niż podawanie aerozolu w sposób tradycyjny. Inhalator wytwarza nadciśnienie, jednocześnie wydaje on dźwięk sygnalizujący Pacjentowi o konieczności przełknięcia śliny. W ten sposób do trąbki słuchowej dostaje się powietrze, które wyrównuje ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej w uchu. Jednoczesne uniesienie podniebienia miękkiego zamyka jamę nosową.

Podczas zabiegu można podawać:

  • leki mukolityczne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne lub przeciwalergiczne,
  • glikokortykosteroidy.

Niekiedy lekarz zaleca podawanie samej soli fizjologicznej. W ten sposób można też przeprowadzić inhalację nawilżającą, podczas której podaje się ACC (mukolityk) lub mieszankę witaminy A i E. Wspomniane zabiegi wspierają rehabilitację zaburzeń głosu.

Przygotowanie do inhalacji AMSA

Do inhalacji AMSA nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Zabieg trwa około 15–20 minut, jest bezbolesny, bezpieczny i nieinwazyjny. Pacjent może odczuwać tylko lekki dyskomfort, przypominający zatkanie uszu podczas lotu samolotem. Inhalator pneumatyczny umożliwia przyjmowanie wszystkich leków wziewnych. Urządzenie pozwala rozpylić nawet małe dawki leków.

Na inhalację AMSA należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza. Powinno ono zawierać następujące informacje:

  • liczbę zabiegów,
  • częstotliwość wykonywania inhalacji,
  • dawkę i rodzaj leku.

Inhalację AMSA można wykonywać zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 3. roku życia. Na inhalacje AMSA Pacjent zgłasza się ze swoim lekiem. Warto wziąć ze sobą sok lub wodę, ponieważ picie ułatwi przełykanie śliny.

Sprawdź także: Oddech Biota – co to jest? Objawy, leczenie.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat laryngologii

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.