Uroginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u kobiet. W ramach uroginekologii często diagnozowane są: wysiłkowe nietrzymanie moczu, zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej czy przetoki moczowo-płciowe. Dowiedz się, kiedy warto zgłosić się na wizytę uroginekologiczną. Poznaj zakres i przebieg porady u tego specjalisty.
Kiedy udać się na wizytę do uroginekologa?
Na poradę do uroginekologa możesz zgłosić się sama albo zostać skierowana przez innego lekarza, zazwyczaj jest nim ginekolog. Eksperci zalecają udać się po poradę do uroginekologa w przypadku podejrzenia chorób układu moczowo-płciowego. Najbardziej charakterystycznymi ich objawami są:
- ból podbrzusza;
- ból podczas oddawania moczu;
- poczucie ciągłej potrzeby skorzystania z toalety;
- świąd i pieczenie;
- upławy;
- nietrzymanie moczu, a zatem oddawanie go bezwiednie;
- ograniczenie ilości oddawanego moczu;
- częste oddawanie moczu;
- obniżenie ścian pochwy i macicy;
- uczucie ciążenia w podbrzuszu;
- nykturia, czyli oddawanie moczu w nocy więcej niż raz;
- ból w trakcie stosunku;
- nietrzymanie stolca lub gazów;
- zaparcia i bóle przy wypróżnianiu;
- nawrotowe zakażenia dróg moczowych lub pochwy;
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji.
Choroby układu moczowo-płciowego stanowią dla Pacjentek źródło dużej frustracji. Towarzyszące im objawy prowadzą do pogorszenia samopoczucia i obniżają jakość życia. Choroby układu moczowo-płciowego rozwinąć się mogą w każdym wieku, jednak w sposób szczególny narażone są na nie kobiety po menopauzie.
Czym zajmuje się uroginekolog?
Zakres porady uroginekologicznej jest szeroki. Obejmuje przede wszystkim:
- konsultację ze specjalistą;
- diagnostykę medyczną;
- skierowanie na badania;
- skierowanie do innych specjalistów, zwłaszcza do fizjoterapeuty uroginekologicznego;
- zaplanowanie leczenia, które może być zachowawcze, zabiegowe, wspomagane przez farmakoterapię i rehabilitację;
- skierowanie na leczenie szpitalne;
- porady i zalecenia medyczne;
- zwolnienie lekarskie;
- wypisanie recepty na leki i zaopatrzenie medyczne w razie potrzeby.
Porady uroginekologiczna jest dopasowywana indywidualnie do potrzeb każdej Pacjentki.
Jak przebiega konsultacja uroginekologiczna?
Wizyta uroginekologiczna rozpoczyna się od badania podmiotowego. Lekarz przeprowadza obszerny wywiad medyczny. Zadaje pytania dotyczące m.in. doświadczanych dolegliwości (czasu ich trwania, charakteru, intensywności, czynników, które je nasilają i łagodzą), prowadzonego stylu życia, współżycia, zażywanych leków, historii medycznej, przypadków chorób układu moczowo-płciowego w rodzinie. Pytania, podobnie jak pozostała część wizyty, mają charakter bardzo intymny, jednak nie obawiaj się. W placówkach Grupy Lux Med objęta zostaniesz opieką wysokiej jakości specjalistów z zakresu uroginekologii.
Ważne, abyś na wizytę zabrała ze sobą posiadaną dokumentację medyczną. Lekarz zapozna się z nią, co dostarczy mu wielu cennych informacji. Następnie przeprowadzi badanie fizykalne, w którym oceni narządy moczowo-płciowe, dostępne badaniem struktury dna miednicy, wykona badanie funkcjonalne powłok brzucha. W razie potrzeby skieruje Cię na dodatkowe badania. Na podstawie wyników wykonanych badań postawi diagnozę i zaplanuje leczenie. Rodzaj terapii uzależniony jest od danego problemu.
Diagnostyka chorób układu moczowo-płciowego obejmuje zwłaszcza:
- badanie ginekologiczne wraz z ultrasonografią przezpochwową;
- badanie per rectum;
- ultrasonografię narządów miednicy;
- badanie urodynamiczne;
- cystoskopię;
- uretroskopię;
- badanie ogólne i posiew moczu;
- endosonografię przezodbytniczą.
Terapia uroginekologiczna w dużej mierze opiera się na indywidualnie zaplanowanej dla Pacjentki rehabilitacji. Szczególne ważne są w niej ćwiczenia, które rozluźniają lub wzmocnią mięśnie dna miednicy. Może być to terapia manualna, terapia ruchem lub praca z oddechem. Jednocześnie dolegliwości łagodzone mogą być lekami. Kiedy metody zachowawcze okazują się nieskuteczne, konieczne jest leczenie zabiegowe. W ostatnim czasie coraz częściej przeprowadza się zabiegi chirurgii laserowej. Dowiedz się więcej na temat lasera ginekologicznego.
Na koniec wizyty uroginekologicznej lekarz przekazuje zalecenia. Informuje o terminie kolejnej konsultacji. W razie konieczności wypisuje odpowiednie skierowania. Należy zaznaczyć, że podczas wizyty specjalista postara się przekazać Ci kluczowe informacje o zdiagnozowanej przypadłości, ale i o funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego.
Jakie choroby leczy uroginekolog?
Uroginekolog nierzadko określany bywa lekarzem od nietrzymania moczu, gdyż to najczęstsza przypadłość, z jaką kobiety zgłaszają się na wizytę. W rzeczywistości lista schorzeń leczonych przez uroginekologa jest dość długa. Do innych stosunkowo powszechnie rozpoznawanych należą:
- nadreaktywność pęcherza moczowego – zespół dolegliwości ze strony układu moczowego, spowodowany zaburzeniem nerwów odpowiadających za prawidłowe jego funkcjonowanie;
- pęcherz neurogenny – zaburzenia czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej, do których dochodzi w wyniku choroby neurologicznej;
- nawracające infekcje dróg moczowych lub dróg rodnych – najczęściej spowodowane są przez zakażenia bakteryjne, rzadziej grzybicze, wirusowe, pierwotniakowe;
- zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej – charakteryzują się obniżeniem ścian pochwy, pęcherza moczowego i odbytnicy;
- zespoły bólowe w obrębie miednicy mniejszej – mają złożoną etiopatogenezę, nierzadko związane są z chorobami współistniejącymi, w tym m.in. z przewlekłą niewydolnością krążenia, depresją, nerwicą;
- przetoki moczowo-płciowe – niefizjologiczne połączenie między pęcherzem moczowym a pochwą;
- endometrioza – polega na występowaniu błony śluzowej macicy poza jamą macicy.