
Neuropsychologia to dziedzina psychologiczna zajmująca się badaniem i opisywaniem związków zachodzących między układem nerwowym a procesami poznawczymi, głównie z perspektywy klinicznej, analizując konsekwencje uszkodzenia mózgu człowieka.
Przejdź do:
Czym zajmuje się neuropsycholog?
Na konsultację neuropsychologa warto wybrać się gdy zauważymy objawy m.in:
- trudności z pamięcią
- zaburzenia nastroju
- trudności w nauce
- dysfunkcja układu nerwowego
Kto powinien skorzystać z pomocy neuropsychologa?
Z opieki neuropsychologa powinni korzystać pacjenci po urazach lub z podejrzeniem lub już stwierdzonymi chorobami i zaburzeniami, takimi jak:
- udar mózgu,
- uraz czaszkowo-mózgowy,
- stan po operacji neurochirurgicznej (np. z powodu guzów mózgu),
- choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane),
- zaburzenia mowy o typie afazji.
Neuropsycholog może pomóc także dzieciom, u których stwierdzoni trudności szkolne, dysleksję, dysgrafię, akalkulie, z nadpobudliwość psychoruchową z deficytem uwagi (ADHD). Na konsultację warto udać się również gdy nasze dziecko jest wcześniakiem lub zdiagnozowano u niego jedną z chorób ogólnorozwojowych (m.in. autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, mózgowe porażenie dziecięce).
Diagnoza neuropsychologiczna może być potrzebna także w przypadku niektórych zaburzeń psychiatrycznym.
Ocena ta jest oceną funkcjonowania Twojego mózgu. Ocena będzie zawierała wywiad i pytania, które pomogą Ci określić wydajność codziennych zadań, a także zidentyfikować problemy z pamięcią i problemy ze zdrowiem psychicznym. Rozmowa dotyczyć będzie również informacji o objawach, historii choroby i przyjmowanych lekach.
Diagnoza neuropsychologiczna
Neuropsycholog ocenia jakie procesy intelektualne i w jakim stopniu zostały osłabione. Wykorzystuje różne typy testów, by zbadać funkcje mózgu, w tym:
- pamięć,
- zdolności poznawcze,
- osobowość,
- rozwiązywanie problemów,
- wnioskowanie,
- emocje > osobowość,
- skanowanie mózgu, takie jak tomografia komputerowa lub MRI, może również pomóc w diagnozie postawionej przez neuropsychologa.
Skanowanie mózgu, takie jak tomografia komputerowa lub MRI, może również pomóc w diagnozie postawionej przez neuropsychologa.
Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Metody i nurty psychoterapii
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób z pełną odpowiedzialnością i świadomością podejmuje decyzję o szukaniu pomocy związanej ze zdrowiem psychicznym. Ważnym etapem tego procesu jest wybór nurtu psychoterapeutycznego, który najlepiej odpowiada potrzebom i celom pacjenta. Kluczowym jest dostarczenie informacji, które pomogą w dokonaniu świadomego wyboru oraz lepszego zrozumienia, w jaki sposób każda z metod psychoterapii może wspierać proces rozwoju osobistego i powrotu do zdrowia. Jakie są nurty psychoterapii i na którą metodę się zdecydować?

ADHD u kobiet – objawy i diagnoza. Jak sobie z tym radzić?
ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, przez wiele lat było stereotypowo postrzegane jako zaburzenie dotyczące głównie chłopców i mężczyzn. Jednak badania naukowe jasno wskazują, że ADHD u kobiet występuje równie często . U nich objawy są jednak często bardziej subtelne i trudniejsze do zauważenia, co sprawia, że wiele pacjentek latami może zmagać się z niezrozumieniem, niską samooceną i błędnymi diagnozami, które negatywnie wpływają na ich życie.
Celem tego artykułu jest przedstawienie specyfiki ADHD u kobiet, omówienie objawów, procesu diagnostycznego oraz metod terapii, aby zachęcić do poszukiwania wsparcia i przełamywania utartych przekonań związanych z tym zaburzeniem

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?
Wiemy, że nieleczone ADHD u dorosłych oraz u dzieci zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne i fizyczne. Potencjalnych konsekwencji jest jednak więcej. Dotyczą one już wspomnianego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także uzależnień, zaburzeń snu, nadwagi i otyłości. Badania wykazują duży związek między ADHD a przestępczością i przemocą. Konsekwencje widoczne są również w życiu społecznym, obszarach pracy i edukacji.