Neurologopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń mowy u dzieci i dorosłych, wynikających z uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Najczęściej to rodzice zauważają u dzieci i decydują się na konsultację u tego specjalisty. Umów się na wizytę do neurologopedy w LUX MED.
Kim jest neurologopeda?
Rodzice podejrzewający trudności z mową u swojego dziecka, często zastanawiają się, czy udać się do logopedy, czy neurologopedy. Neurologopeda jest specjalistą logopedii, który ukończył dodatkową, kilkuletnią specjalizację neurologiczną.
Logopeda dziecięcy zajmuje się trudnościami takimi jak wady wymowy czy niepłynność mowy. To właśnie do niego udamy się, jeżeli dziecko ma trudności np. z wymową głoski „sz” lub innych. Neurologopeda diagnozuje oraz prowadzi terapię zaburzeń mowy, które spowodowane są problemami neurologicznymi. To zaburzenia związane najczęściej z nieprawidłowym funkcjonowaniem, uszkodzeniem bądź opóźnionym dojrzewaniem układu nerwowego. Warto wiedzieć, że specjalista ten nie jest lekarzem, dlatego też nie wypisuje recept, a wizyta wygląda inaczej niż typowa konsultacja lekarska.
Na czym polega diagnoza neurologopedyczna?
Neurologopeda pracuje z kilkoma głównymi grupami Pacjentów:
- dzieci, u których występują widoczne problemy w zakresie mowy i komunikacji, np. brak reakcji na mowę i informacje ze środowiska, trudności z komunikowaniem własnych potrzeb i porozumiewaniem się z otoczeniem;
- dzieci u których występują trudności w zakresie zniekształcania głosek, np. sygmatyzm, gammacyzm, rotacyzmy;
- dzieci i dorośli u których problemy z mową wynikają z udaru, urazu, guza mózgu czy choroby neurodegeneracyjnej;
- dzieci, u których rozwój mowy przebiega z opóźnieniem względem normy dla wieku;
- niemowlęta, które przejawiają trudności w zakresie karmienia, ssania czy przełykania.
Diagnoza neurologopedyczna opiera się przede wszystkim na obserwacji Pacjenta, badaniu specjalistycznym oraz wywiadzie (z osobą chorą, rodzicami dziecka). Właściwa terapia musi być więc poprzedzona zebraniem dokładnych informacji o Pacjencie, analizą dokumentacji medycznej oraz postawieniem diagnozy. Specjalista ocenia u dzieci m.in. dotychczasowy rozwój mowy, sposób odgryzania, żucia, połykania czy oddychania, pozycję spoczynkową języka, warunki anatomiczne takie jak długość wędzidełka językowego, kształt podniebienia oraz ogólną pracę mięśni artykulacyjnych.
U osób dorosłych, szczególne znaczenie ma zbadanie poziomu rozumienia mowy i możliwości wypowiadania się. Nie należy również zapominać o trudnościach dotyczących krztuszenia się jedzeniem występujących u osób po przebytym epizodzie neurologicznym. W takich przypadkach, neurologopeda pomaga wyćwiczyć strategie efektywnego i bezpiecznego połykania, minimalizując ryzyko dostania się pokarmu do dróg oddechowych. Warto pamiętać o tym, że przed wizytą u neurologopedy (lub też po niej) niezbędne może być odwiedzenie innych specjalistów, takich jak neurolog, psycholog, ortodonta, fizjoterapeuta, laryngolog czy audiolog.
Kiedy udać się na wizytę do neurologopedy?
Jeśli chcesz umówić się do neurologopedy, sprawdź ofertę w LUX MED. Możesz zdecydować się na spotkanie z jednym z naszych specjalistów w ramach wizyty prywatnej lub abonamentowej. W sytuacji, gdy nie masz pewności, czy konsultacja u neurologopedy jest potrzebna w danym wypadku, zawsze możesz zdecydować się na wizytę u logopedy, psychologa lub internisty, aby omówić występujące symptomy. Jeśli diagnoza w zakresie nieprawidłowości z zakresu mowy została już postawiona i wynika z problemów neurologicznych, warto jak najszybciej zgłosić się do neurologopedy.
Jak wygląda wizyta u neurologopedy i ile trwa?
Pierwsza wizyta u neurologopedy skoncentrowana jest zwykle na wywiadzie, analizie badań, karty medycznej, a także opinii innych specjalistów. Szczególne znaczenie ma odpowiednia diagnoza i dostosowanie do niej terapii. W trakcie kolejnych spotkań z neurologopedą stosowane są różne metody terapeutyczne, dostosowane do danego problemu. Specjalista kładzie nacisk na ćwiczenia zarówno narządów mowy lub mięśni artykulacyjnych, jak i myślowe, poznawcze czy komunikacyjne.
Zazwyczaj cały proces terapeutyczny jest długotrwały i wymaga sporej motywacji, nie tylko ze strony dziecka, a przede wszystkim osób dorosłych (rodziców). W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów maluch powinien trafić do neurologopedy jak najszybciej, ponieważ dzięki temu możliwe jest skrócenie czasu trwania terapii i osiągnięcie najlepszych efektów. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób dorosłych po udarach lub guzach mózgu.
Terapia uwzględnia holistyczne podejście do Pacjenta i często opiera się na wielu metodach takich jak: zabawy sensoryczne, techniki oddechowe, specjalistyczny masaż, a nawet elementy fizykoterapii mięśni artykulacyjnych. Skuteczna terapia wiążę się z koniecznością cyklicznych spotkań. Wizyty trwają zazwyczaj 45 minut. Mogą odbywać się 1-3 razy w tygodniu w zależności od konkretnego problemu, wieku Pacjenta oraz jego stylu życia.
Przeczytaj również: Kamienie migdałkowe – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia