W placówce
Konsultacja telefoniczna
W szpitalu
null
Diagnoza i leczenie wady wymowy

Wyraźna wymowa i dykcja pomaga w życiu. Logopeda to specjalista, który pomoże ustalić przyczynę wady wymowy i ją wyeliminować. Usunięcie barier w komunikacji językowej pomaga w zawieraniu kontaktów, podnosi pewność siebie i poprawia samopoczucie. Przeczytaj, czym zajmuje się logopeda.

Kto powinien skorzystać z pomocy logopedy?

Chociaż logopeda jest specjalistą głównie w zakresie mowy dzieci, dorośli również korzystają z jego usług. Najlepsze efekty można osiągnąć, zgłaszając się do niego jak najwcześniej. Pierwsza wizyta u logopedy najczęściej odbywa się w wieku dziecięcym, kiedy to rodzice zgłaszają trudności z wymową dziecka. Korygowanie wad wymowy u dorosłych jest możliwe, ale to długotrwały proces wymagający dużego poświęcenia i cierpliwości.

Do logopedy warto zgłosić swoje dziecko, gdy tylko zaobserwujesz pierwsze trudności. Nie należy z tym czekać, ponieważ problem często sam nie mija. Konsultacja z logopedą pozwoli ustalić przebieg leczenia, częstotliwość spotkań i sposób wyeliminowania nieprawidłowości w wymowie.

Niepokojące objawy, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • nieprawidłowa budowa anatomiczna narządów mowy, np. zbyt krótkie wędzidełko języka, wada zgryzu, anomalie w budowie zębów;
  • opóźniony rozwój psychomotoryczny i emocjonalny dziecka;
  • nieprawidłowa wymowa, nieadekwatna do wieku dziecka;
  • u niemowląt – kontrola oddechu, połykania i ssania, czyli czynności, które mogą wpłynąć na wymowę dziecka w przyszłości.

Do logopedy powinni również się zgłosić rodzice dzieci, które mają trudności z pisaniem i czytaniem lub dysleksją.

Przeczytaj również: Szumy uszne – przyczyny i leczenie

Zakres porady logopedycznej

Do logopedy zgłaszają się osoby, które mają trudności z mówieniem. Mogą to być zarówno dzieci, jak i dorośli. Dorosłych do wizyty skłania najczęściej seplenienie, bezdźwięczne mówienie, niewyraźna mowa czy zbyt ciche wydawanie dźwięków. Oprócz tego logopeda dla dorosłych pomaga osiągnąć doskonałą mowę osobom, które występują publicznie, aktorom, prezenterom, piosenkarzom czy dziennikarzom.

Logopeda dziecięcy skupia się na pracy z najmłodszymi. Pacjentami są dzieci z wadami wymowy, problemami z artykulacją czy nieprawidłowym wymawianiem słów. Leczenie logopedyczne nie ogranicza się do jednej wizyty, jest to cały proces. Pierwsze spotkanie pozwala na ustalenie źródła problemu. Podczas prostych ćwiczeń, obserwacji dziecka i wywiadu z rodzicami logopeda jest w stanie ocenić poziom rozwoju zachowań komunikacyjnych i językowych dziecka oraz stwierdzić, czy odchylenia w zakresie artykulacji wymagają terapii logopedycznej. Na tej podstawie przygotowywane są dalsze etapy leczenia. Niekiedy konieczne może być zlecenie dodatkowych badań i konsultacji specjalistycznych: neurologicznych, audiologicznych, foniatrycznych, psychologicznych, stomatologicznych. Czasami niezbędna okazuje się też wizyta u laryngologa w celu wykluczenia skrzywienia przegrody nosowej, polipów w nosie czy powiększenia trzeciego migdałka. W niektórych przypadkach usunięcie migdałków może rozwiązać problemy związane z mową.

Przeczytaj również: Kamienie migdałkowe – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Neurologopeda dziecięcy zajmuje się również wadami wymowy, ale wynikającymi z zaburzeń neurologicznych, takimi jak afazja, autyzm, porażenie mózgowe, rozszczepienie podniebienia czy wady rozwojowe. Na wizytę do tego specjalisty lub do logopedy dziecięcego wybierz się, jeśli twoje dziecko skończyło rok, a nadal nie mówi lub mowa jest niewyraźna.

W naszym szpitalu oferujemy również konsultacje surdologopedyczne dla osób z zaburzeniami słuchu, szczególnie dzieci. W przypadku niedosłuchu konieczne jest podjęcie terapii logopedycznej przy wsparciu surdologopedy. Pozwoli to na odpowiednio szybką stymulację rozwoju percepcji słuchowej oraz osiągnięcie prawidłowego poziomu rozwoju mowy.

Jak wygląda wizyta u logopedy?

Pierwsza wizyta u logopedy różni się od kolejnych. Podczas niej specjalista poznaje pacjenta, ogląda jego narządy mowy i sprawdza motorykę. Wady wymowy mogą być spowodowane nieprawidłową budową języka, podniebienia miękkiego lub twardego, warg, uzębienia bądź żuchwy. Niekiedy trudności z wymową są wynikiem uszkodzenia słuchu. Dziecko w takich sytuacjach nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wymawiane przez niego głoski są nieprawidłowe. Logopeda może nagrać sposób wymowy i przedstawić małemu pacjentowi, aby lepiej zobrazować to, nad czym będą pracować. Badanie logopedyczne jest bezbolesne, a specjalista dba o komfort dziecka.

U dzieci w wieku szkolnym może pojawić się dysleksja, dlatego specjalista podczas wizyty często przeprowadza test z pisania lub prosi o zeszyt małego pacjenta. Wielu cennych informacji dostarcza wywiad z rodzicem. Mogą pojawić się pytania o to, kiedy dziecko zaczęło mówić, jak rozwijała się mowa na przestrzeni lat, czy ktoś w rodzinie lub najbliższym otoczeniu malucha ma wady wymowy, czy dziecko chorowało, jak radzi sobie w szkole.

Po postawieniu diagnozy logopeda ustala plan działania oraz przedstawia go rodzicom i dziecku. Cały proces obejmuje nie tylko spotkania ze specjalistą, ale również ćwiczenia, które dziecko musi regularnie wykonywać w domu. Standardowe spotkanie u logopedy trwa około 30 minut, a ich częstotliwość jest ustalana indywidualnie. Podczas niego specjalista weryfikuje, czy dziecko opanowało zadane ćwiczenia, wprowadza nowe, uprzednio trenując je podczas spotkania. Wspólnie z pacjentem wykonuje ćwiczenia relaksacyjne. Jeśli ma do czynienia z małym dzieckiem, ćwiczenia należy przećwiczyć kilkukrotnie oraz pokazać je rodzicom. Ćwiczenia do domu logopeda może również zapisać na kartce, aby ułatwić ich prawidłowe wykonywanie.

Rezultaty terapii logopedycznej zależą od wady wymowy oraz zaangażowania samego pacjenta. Praca wykonywana w domu jest bardzo ważna, dlatego nie należy jej pomijać ani również wykonywać niedokładnie. Dziecko powinno samodzielnie poczuć korzyści, jakie niosą ćwiczenia i wykonywać je chętnie. Warto, by rozumiało cel spotkań z logopedą. Każdy postęp powinien być doceniany przez rodziców – dzięki temu maluch chętnie będzie wykonywał zadane ćwiczenia.

Logopeda dorosłych również rozpoczyna wizytę od wywiadu i znalezienia przyczyny problemów z mową. Często jednak do tego typu specjalistów zgłaszają się osoby, które występują publicznie i doskonała, wyraźna mowa jest dla nich bardzo ważna.

W czym może pomóc logopeda?

Specjalista ten zapewnia pomoc w określeniu obszarów mowy, które należy poprawić. Umiejętnie lokalizuje przyczynę wad wymowy i wprowadza działania, których celem jest wyeliminowanie ich. Logopeda medialny pomaga w emisji głosu, właściwej wymowie i dykcji.

Dziecięcy z kolei pomaga znaleźć przyczynę trudności w wymowie i sprawić, że dziecko będzie się lepiej wysławiać. Dzięki temu poprawią się również aspekty związane z intelektem, emocjami czy kontaktami z rówieśnikami.

Chcąc osiągnąć najlepsze rezultaty u dzieci, warto jak najwcześniej umówić się na wizytę.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

skolioza.jpg
Medycyna lotnicza

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi