Ginekolog endokrynolog to lekarz specjalista, zajmujący się sprawami typowo ginekologicznymi, a także leczeniem zaburzeń hormonalnych i ich wpływem na płodność. Jeśli szukasz ginekologa endokrynologa, sprawdź ofertę w placówkach LUX MED i umów się na wizytę u jednego z naszych specjalistów.
Czym zajmuje się lekarz ginekolog endokrynolog?
Ginekolog endokrynolog jest lekarzem posiadającym dwie specjalizacje: z ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii ginekologicznej. Taki lekarz pomaga kobietom w przypadku trudności z zajściem w ciążę, często związanymi z zaburzeniami hormonalnymi, endometriozą, zespołem policystycznych jajników. Doradza również w zakresie metod leczenia bezpłodności. Specjalista opiekuje się pacjentkami starającymi się o dziecko, paniami w ciąży, a także kobietami z różnymi zaburzeniami hormonalnymi. Do ginekologa endokrynologa warto zgłosić się również w sprawie doboru właściwych tabletek hormonalnych lub innych form antykoncepcji oraz w razie potrzeby w okresie menopauzy.
Kiedy udać się do ginekologa endokrynologa?
Do ginekologa endokrynologa zapisać się mogą kobiety wymagające diagnostyki związanej i z układem rozrodczym i hormonalnym. Do zaburzeń, z którymi warto się zgłosić do tego lekarza, należą:
- trądzik, nadmierne owłosienie na ciele lub brak owłosienia, problemy związane z dojrzewaniem;
- bolesne lub nieregularne miesiączki;
- zespół napięcia przedmiesiączkowego;
- podejrzenie zespołu policystycznych jajników (PCOS);
- endometrioza;
- problemy z zajściem w ciążę;
- menopauza;
- cukrzyca ciążowa.
Dodatkowo ginekolog endokrynolog zajmuje się ogólną diagnostyką, badaniem narządów płciowych, a także opieką nad kobietami w ciąży, starającymi się o dziecko lub mającymi problemy z hormonami tarczycy. Pacjentki bardzo często zgłaszają się również z problemami związanymi z miesiączkowaniem. Lekarz postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie badania oraz leczenie związane z bolesnymi lub nieregularnymi miesiączkami, z zatrzymaniem okresu lub nadmiernym krwawieniem.
Jakie badania wykonuje ginekolog endokrynolog?
Ginekolog endokrynolog wykonuje wiele badań podstawowych, takich jak cytologia czy USG transwaginalne. Dodatkowo lekarz może wykonać lub zlecić badania takie, jak:
- USG jajników;
- USG tarczycy;
- pakiet badań laboratoryjnych/diagnostyka chorób tarczycy;
- biopsja gruboigłowa i cienkoigłowa (w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych);
- badanie poziomów hormonów (prolaktyna, estrogen, testosteron).
Konkretne badania zależą od konkretnego przypadku i problemu, z którym zgłasza się dana Pacjentka. W przypadku wielu różnych chorób i zaburzeń zwykle polecane jest wykonanie diagnostyki chorób tarczycy, ponieważ odpowiadają one za wiele problemów. Czasami konieczne jest zbadanie poziomu innych hormonów, zwłaszcza w przypadku nieregularnych miesiączek, trudności z zajściem w ciążę lub menopauzy. W sytuacji, gdy u danej pacjentki występuje podejrzenie nowotworu, zalecana jest biopsja i dodatkowe badania laboratoryjne. Jeśli specjalista uzna to za konieczne, skieruje Pacjentkę na wizytę do onkologa. Po wykonaniu badań ginekolog endokrynolog zleci terapię hormonalną, wizytę u innego specjalisty, zabieg lub kontrolę po pewnym czasie.
Jak przygotować się do wizyty?
Przed wizytą nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Warto jednak spisać sobie odpowiedzi na pytania, które może zadać lekarz – datę ostatniej miesiączki i regularność okresu, średnią długość trwania krwawienia miesięcznego, przebyte zabiegi, ciąże, porody, problemy i zaburzenia, wyniki badań.
Do ginekologa endokrynologa warto przyjść już z pakietem badań, w szczególności tarczycy oraz innych hormonów, ponieważ może to pomóc w bardziej efektywnym postawieniu odpowiedniej diagnozy. Należy jednak wiedzieć, że lekarz może zlecić dodatkowe badania.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Informacje przydatne przed wizytą i badaniami
Zarezerwuj wizytę