USG stawu kolanowego to badanie, które pozwala wykryć choroby, zwyrodnienia i nieprawidłowości w obrębie kolana. Wcześnie wykonane pozwala na szybkie zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia. Zobacz, kiedy i dlaczego warto zrobić USG kolana.
USG stawu kolanowego – czym jest?
Badanie ultrasonograficzne, czyli USG, polega na zastosowaniu fal ultradźwiękowych w diagnostyce. Do miejsca, które lekarz chce ocenić, w tym wypadku stawu kolanowego, przykłada się głowicę specjalnego urządzenia, tzw. ultrasonografu. Fale ultradźwiękowe odbite przez narządy wracają do głowicy, która przetwarza sygnały na obraz widoczny na monitorze lekarza. Zaletą USG jest to, że wyniki otrzymujemy od razu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zarówno badanie, jak i diagnostyka mogą odbyć się już w trakcie pierwszej wizyty.
W przypadku problemów w obrębie stawu kolanowego badanie USG jest zazwyczaj jednym z pierwszych, jakie wykonuje lekarz. Pozwala ono potwierdzić lub wykluczyć złamania, urazy, zwyrodnienia, stany zapalne czy guzy.
Wskazania do wykonania USG kolana
USG kolana należy wykonać, gdy zauważysz u siebie jakiekolwiek dolegliwości w tym obrębie, np. ból, opuchliznę, zmianę koloru skóry lub wygląd kolana albo jego drętwienie. Możesz je też wykonać profilaktycznie po urazie bądź kontrolnie po zabiegu lub operacji. Wskazaniami do USG kolana są:
- kontuzje,
- uszkodzenia łąkotki, rzepki, mięśni lub ścięgien,
- guzy stawu kolanowego,
- zapalenie stawów,
- torbiele,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- kolano skoczka,
- kolano biegacza,
- przerost błony maziowej,
- wysięk w stawie.
Badanie pozwoli na szybką diagnostykę i ustalenie planu leczenia bądź skierowanie na dalsze badania diagnostyczne.
USG kolana wykonuje się także w ramach kontroli postępów leczenia, przygotowania do zabiegów chirurgicznych oraz sprawdzenia, czy po operacji nie doszło do powstania ropni, krwiaków bądź stanu zapalnego. Podczas obrazowania USG można wykonać również punkcję w celu odciągnięcia nadmiaru płynu stawowego. Dzięki temu lekarz precyzyjnie może dotrzeć do zmiany, omijając nerwy i naczynia krwionośne.
Jak przebiega USG kolana?
Podczas wizyty lekarz poprosi Cię o odsłonięcie kolana i położenie się na kozetce na brzuchu lub plecach (w zależności od tego, która część stawu będzie badana). Kolano smarowane jest specjalnym żelem, który umożliwia lepszy poślizg głowicy i głębsze wnikanie fal ultradźwiękowych do tkanek. Fale docierają zarówno do zdrowych, jak i chorych tkanek, tworząc tzw. echo, które wraca do głowicy, i na jego bazie powstaje obraz widoczny na monitorze lekarza. Podczas badania lekarz może poprosić o zmianę pozycji, napinanie mięśni bądź zginanie nogi. Badanie zazwyczaj trwa kilkanaście minut, a jego wyniki dostępne są od razu.
Jak przygotować się do USG kolana?
USG kolana jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Badanie można wykonać każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Do jego wykonania nie musisz się specjalnie przygotowywać. Ważne, żeby ubrać luźne spodnie, które będzie można łatwo i szybko zdjąć lub podwinąć. Nie możesz też mieć żadnych otwartych ran w miejscu badania.
Badanie może być przeprowadzane o dowolnej porze dnia. Nie musisz być na czczo i odstawiać przyjmowanych wcześniej leków. Pamiętaj jednak, żeby przed rozpoczęciem badania poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach. Opowiedz mu także dokładnie o towarzyszących Ci objawach. To znacznie ułatwi diagnostykę.
Jakie choroby wykrywa USG stawu kolanowego?
USG stawu kolanowego pozwala wykryć takie schorzenia jak m.in.:
- stany zapalne,
- zwichnięcie w obrębie stawu,
- zmiany reumatyczne,
- zmiany nowotworowe,
- zmiany zwyrodnieniowe
- złamania,
- skręcenia,
- przerost błony maziowej,
- uszkodzenia całkowite i częściowe mięśni,
- uszkodzenia całkowite i częściowe więzadeł,
- uszkodzenia całkowite i częściowe łąkotek,
- guzy,
- torbiele.