W placówce
null

Angio-TK, czyli tomografia komputerowa z angiografią, to specjalistyczne badanie obrazowe, stosowane do oceny naczyń krwionośnych, w tym tętnic mózgowych. Technika ta pozwala na szczegółowe uwidocznienie struktury naczyń mózgowych oraz potencjalnych anomalii w nich występujących. Sprawdź, jakie są wskazania do angio-TK tętnic mózgowych i jak przygotować się do badania.

Szczegóły

Czym jest angio-TK?

Angio-TK to skrót stosowany dla angiografii tomografii komputerowej. Określa się w ten sposób wykorzystanie techniki tomografii komputerowej w angiografii, czyli wizualizacji naczyń krwionośnych. Angio-TK tętnic mózgowych ma na celu uwidocznienie tych struktur. Duża rozdzielczość badania pozwala na ocenę struktur naczyniowych nawet o średnicy około 1 milimetra.

Zobacz także: Tomografia komputerowa angio tętnic szyjnych.

Czy angio-TK tętnic mózgowych wykonuje się z kontrastem?

Badanie angio-TK tętnic mózgowych przeprowadza się po dożylnym podaniu środka cieniującego. Kontrast pozwala na uzyskanie dokładnych obrazów naczyń mózgowych. Za pomocą kontrastu tworzone są obrazy w celu poszukiwania blokad, tętniaków, rozwarstwień czy zwężeń.

Środek cieniujący podaje się dożylnie po uprzednim wprowadzeniu cewnika naczyniowego. W związku z tym Pacjent musi dostarczyć aktualne wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi. Kontrast jest bowiem usuwany z organizmu razem z moczem, a ten wytwarzany jest przez nerki. Poziom kreatyniny określa skuteczność pracy nerek, a tym samym usunięcia kontrastu z organizmu. Aby przyspieszyć ten proces, lekarz zaleca po badaniu wzmożone nawadnianie się. Podanie kontrastu wiąże się dodatkowo z rozszerzonym wywiadem medycznym, aby lekarz mógł wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do angio-TK tętnic mózgowych.

Zobacz także: Tomografia komputerowa angio głowy

Jakie są wskazania do tomografii komputerowej angio tętnic mózgowych?

Tomografia komputerowa angio tętnic mózgowych ma szerokie zastosowanie. Sięga się po nią w przypadku podejrzenia tętniaków mózgowych. Są to poszerzenia ściany naczynia krwionośnego. Powstają, gdy jedna z warstw, która buduje tętnicę, ulegnie osłabieniu. Angio-TK pozwala określić lokalizację, wielkość i kształt tętniaka, co jest kluczowe dla planowania leczenia, szczególnie zabiegu chirurgicznego.

Tomografia komputerowa angio pomocna jest w identyfikacji malformacji naczyniowych. To wrodzone zmiany naczyniowe, które pojawiają się w wyniku zaburzenia rozwoju tkanki naczyniowej. Pozwala wykryć m.in. malformacje tętniczo-żylne (AVM) czy malformacje jamiste (tzw. cavernoma). Umożliwia precyzyjną ocenę struktury tych zmian i ich relacji z otaczającymi tkankami mózgu.

Angio-TK tętnic mózgowych to badanie wykorzystywane w rozpoznawaniu udarów niedokrwiennych, szczególnie w ocenie przyczyn zatorowości, takich jak zamknięcia tętnic czy zwężenia. Tomografia komputerowa angio zapewnia szybką identyfikację miejsc, w których doszło do niedokrwienia mózgu. Badanie to jest pomocne w planowaniu zabiegu, który ma na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi.

Zobacz także: Udar mózgu – objawy, przyczyny i leczenie

Tomografia komputerowa angio bywa pomocna w procesie planowania operacji neurochirurgicznej. Przydatna jest szczególnie w przypadkach, gdy konieczne jest precyzyjne zmapowanie naczyń mózgowych znajdujących się operowanej okolicy. Angio-TK tętnic mózgowych może być użyta do monitorowania efektów leczenia tętniaków mózgowych.

Badanie angio-TK pozwala na ocenę zwężeń (stenoz) tętnic, które podnoszą ryzyko udarów i innych schorzeń neurologicznych. Dodatkowo może wykryć wodogłowie, ropień mózgu czy zmiany nowotworowe.

Sprawdź, czym jest tomografia komputerowa żył mózgowych

Jak przygotować się do angio-TK i jak przebiega badanie?

Do badania angio-TK tętnic mózgowych Pacjent powinien odpowiednio się przygotować. Na 4–6 godzin konieczne jest pozostanie na czczo. Należy poinformować o wszelkich alergiach (szczególnie na jod), problemach zdrowotnych, stosowanych lekach, ciąży, obecności metalowych implantów czy innych elementów, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo badania. Należy usunąć wszelkie metalowe akcesoria, np. okulary, protezę, pasek do spodni czy biżuterię. Pacjent powinien dostarczyć posiadaną dokumentację medyczną. Po zebraniu wywiadu i uzupełnieniu dokumentacji zakłada się wkłucie, a Pacjent proszony jest do pomieszczenia z urządzeniem.

Pacjent kładzie się na ruchomym stole badawczym, zwykle na plecach. Jego głowa jest stabilizowana, aby zapobiec ruchom podczas skanowania, co jest kluczowe dla uzyskania wyraźnych i dokładnych obrazów. Podobne rozwiązanie ma miejsce w przypadku tomografii głowy[4] . Stół, na którym leży Pacjent, wsuwa się do wnętrza urządzenia. Badanie trwa zazwyczaj około 20 minut. W tym czasie aparat wykonuje serię obrotów wokół głowy Pacjenta, emitując promienie rentgenowskie.

Dowiedz się, na czym polega rezonans magnetyczny głowy

W czasie badania Pacjent musi pozostać nieruchomo. Ma zapewniony kontakt z personelem za pomocą interkomu. Po zakończeniu badania stół wysuwa się z aparatu i Pacjent może wstać. Otrzymuje informacje o sposobie odbioru wyników. Angio-TK tętnic mózgowych nie wiąże się z jakimiś ograniczeniami w powrocie do codziennych aktywności. Po usunięciu wkłucia zaleca się krótkotrwałą kontrolę na wypadek działań ubocznych kontrastu, co należy jednak do rzadkości.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Podobne usługi:

sport-fizjoterapia.jpg
Trening funkcjonalny

Najnowsze artykuły i poradniki

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie
DiagnostykaPulmonologiaPierwsze objawy

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie

Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową. Charakteryzuje się obecnością ziarniniaków w różnych tkankach i narządach, takich jak węzły chłonne, płuca, skóra, serce, gałki oczne, a nawet nerwy. Poznaj objawy i sposoby leczenia sarkoidozy

 Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania
DiagnostykaGastrologia

Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania

Ból brzucha to powszechna dolegliwość. W określeniu przyczyn jej powstania pomocne są informacje o umiejscowieniu źródła bólu. Sprawdź, co może powodować ból po prawej stronie brzucha.