W placówce
Tomografia komputerowa - zatok

Tomografia komputerowa zatok to specjalistyczne badanie obrazowe, które zapewnia dokładną ocenę stanu zatok przynosowych i struktur kostnych twarzoczaszki. Jest przydatna w diagnozowaniu i planowaniu leczenia przewlekłego zapalenia zatok oraz torbieli zatok. Sprawdź, kiedy jeszcze się ją przeprowadza, jak przebiega badania i jak się do niej przygotować.

Sprawdź dostępne terminy w wybranym mieście:

Tomografia komputerowa zatok – wskazania do badania

Decyzję o skierowaniu pacjenta na tomografię komputerową (TK) zatok podejmuje lekarz specjalista – najczęściej jest to laryngolog lub neurolog. Badanie ma szerokie zastosowanie diagnostyczne. Jedno z najczęstszych wskazań do TK stanowi przewlekłe zapalenie zatok. Tomografia komputerowa pozwala na dokładną ocenę stopnia zaawansowania stanu zapalnego, lokalizacji ewentualnych zmian ropnych oraz stanu przewodów nosowych i ujść zatok. To kluczowe w przypadku, gdy standardowe leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Tomografia komputerowa zatok może zostać wykonana w przypadku podejrzenia powikłań infekcji zatok (np. zapalenie kości, ropień) lub rozprzestrzeniania się infekcji na oczodoły albo opony mózgowe.

Inne wskazania do tomografii komputerowej zatok to m.in.:

  • guzy łagodne i złośliwe zatok i jamy nosowej;
  • ocena drożności jam nosowych;
  • polipy, torbiele nosa i zatok oraz inne nieprawidłowości, które mogą prowadzić do blokady przewodów nosowych i ujść zatok;
  • wrodzone wady budowy zatok przynosowych oraz jamy nosowej;
  • leczenie stomatologiczne – ortodontyczne lub implantologiczne;
  • urazy kostne twarzy, w tym zatok przynosowych, szczególnie po wypadkach lub urazach sportowych, gdy istnieje podejrzenie złamań;
  • przewlekły ból głowy, problemy z oddychaniem przez nos i inne objawy, które mogą sugerować problemy z zatokami i wymagają dokładniejszej diagnostyki.

Zobacz także: Polipy w  nosie.

Tomografia komputerowa zatok bywa wykonywana przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi, np. przed zabiegiem usunięcia skrzywienia przegrody nosa lub operacji endoskopowej zatok. Badanie to pozwala chirurgowi na dokładne zaplanowanie procedury, zidentyfikowanie kluczowych struktur anatomicznych oraz ocenę zakresu zmian chorobowych.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej zatok?

Tomografia komputerowa zatok, podobnie jak tomografia komputerowa głowy czy tomografia komputerowa twarzoczaszki, wymaga pewnego przygotowania. Nie jest ono jednak skomplikowane, zwłaszcza że przed badaniem pacjent uzyska od lekarza wszystkie niezbędne informacje. Na TK osoba badana powinna zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną.

Pacjenci zgłaszający się na TK zatok powinni zdjąć wszystkie metalowe akcesoria, takie jak biżuteria, okulary, aparaty słuchowe, wsuwki do włosów, protezy zębowe i inne. Metale mogą zakłócać obraz, prowadząc do artefaktów na zdjęciach. Na badanie najlepiej przyjść w luźnym i wygodnym ubraniu, które nie będzie krępowało ruchów. Odzież nie powinna mieć metalowych elementów (np. zamków błyskawicznych, guzików).

Przed badaniem zostanie przeprowadzony wywiad z pacjentem. Personel medyczny poprosi o wypełnienie stosownych dokumentów, a przypadku podania kontrastu założy też wkłucie. Pacjentki w ciąży powinny poinformować o swoim stanie osobę przeprowadzającą badanie, ponieważ stosowane w nim promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu, podobnie jak w badaniu RTG. Personel medyczny trzeba też poinformować o alergii na kontrast i stosowanych lekach. Jeśli lekarz kierujący uzna to za konieczne, poprosi pacjenta o zmianę sposobu ich przyjmowania.

Tomografia komputerowa zatok z reguły przeprowadzana jest bez użycia kontrastu. Jednak w przypadku podejrzenia nowotworów pierwotnych lub wtórnych zatok lekarz może zdecydować się na podanie środka kontrastowego. Pacjent musi wówczas zgłosić się na badanie na czczo, z aktualnymi wynikami badania poziomu kreatyniny we krwi, co pozwoli ocenić pracę nerek. Kontrast usuwany jest bowiem z organizmu razem z moczem, w którego produkcji główną rolę odgrywają właśnie nerki.

Jak przebiega tomografia zatok

Jak przebiega tomografia komputerowa zatok?

Po uzupełnieniu dokumentów, wywiadzie medycznym i zdjęciu metalowych elementów pacjent proszony jest o położenie się na stole badawczym. Następnie zostaje automatycznie przesunięty do wnętrza tomografu, który ma postać swego rodzaju tuby. W czasie TK aparat obraca się dookoła głowy badanej osoby, emitując promienie X, które są rejestrowane przez detektory po przeciwnej stronie tomografu. Komputer przetwarza te dane, tworząc bardzo szczegółowe przekroje obrazów zatok i otaczających je struktur kostnych. Cały proces trwa zwykle kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Ważne, aby w czasie trwania badania pacjent się nie poruszał, w przeciwnym razie obraz okaże się niewyraźny i konieczne będzie powtórzenie TK.

Po zakończeniu skanowania stół badawczy wysuwa się z tomografu, a pacjent może wstać. Zwykle nie ma potrzeby pozostawania w placówce po zakończeniu badania, chyba że pacjent otrzymał środki cieniujące. W takim przypadku zaleca się półgodzinną obserwację. Tomografia komputerowa zatok trwa ok. 10–15 minut. Po zakończeniu badania można powrócić do codziennych aktywności.

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Badania na NFZ i płatne

Pon-Pt 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 16.00

Badania płatne

Artykuły i poradniki na temat diagnostyki

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.